تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۳:۴۰:۳۰
کد مطلب : 73849
رئیس شورای شهر آبادان تاکید کرد

لزوم راه‌اندازی خانه سبز در آبادان

رئیس شورای اسلامی شهر آبادان بر لزوم احداث و یا راه‌اندازی خانه سبز در این شهر تاکید کرد.

حمید حنظل عیدانی امروز با اعلام آمادگی شورا در جهت کمک برای رفع معضل اعتیاد و تکدی گری به عنوان یکی از ناهنجاری‌های اجتماعی در سطح شهر اظهار کرد: در حد توان کمک خواهیم کرد، اما باید بتوانیم به طور موثر موضوعات را دنبال و به سرانجام برسانیم.

وی افزود: نمی‌توانیم نسبت به بسیاری از موضوعاتی که در شهر اتفاق می‌افتد بی‌تفاوت باشیم، اما برای کمک به رفع آنها باید یک دستور کاری وجود داشته باشد تا شهر بتواند به حیات درست خود ادامه دهد.

رئیس شورای اسلامی شهر آبادان اضافه کرد: در جهت رفع این آسیب‌ها باید یک انسجام بهتر و بیشتر بین بخشی دستگاه‌های مرتبط وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: عدم برخورد صحیح با عادت‌های ناصواب، آنها را تبدیل به یک فرهنگ منفی می‌کند و این فرهنگ ساختگی به شهر بزرگی همچون آبادان که دارای سابقه تاریخی و فرهنگی طولانی است، تحمیل می‌شود.

رئیس شورای اسلامی شهر آبادان یادآور شد: با توجه به ماهیت فرهنگی شهر آبادان به عنوان پایتخت مقاومت ایران اسلامی و سایر مباحثی همچون سابقه اقتصادی و تاریخی منطقه، کثرت متکدیان و معتادان در سطح شهر با فرهنگ آن در تضاد است.

عیدانی ادامه داد: بی‌تفاوتی در برخورد با این ناهنجاری‌ها سبب می‌شود تا ما حتی هویت فرهنگی شهرمان را نیز از دست بدهیم ضمن آنکه این وضعی  از منظر عمومی به ویژه هنگامی که مسافری به شهر می‌آید ناخوشایند و برای ما نیز آزار دهنده است.

وی گفت: برای حل این معضل نیاز به یک عزم عمومی و جدی از سوی مسئولان داریم، معتقدیم که برخوردها باید موثر و به دور از روزمرگی باشد.

عیدانی با اشاره به سخن برخی از مسئولان مبنی بر اینکه پس از جمع آوری معتادان نمی‌دانیم به چه کسی باید تحویل دهیم، افزود: علاوه بر داشتن یک برنامه کوتاه مدت برای خروج از وضعیت موجود باید یک برنامه میان مدت نیز برای برخورد اصولی با این عارضه ناخوشایند ارائه شود.

رئیس شورای اسلامی شهر آبادان بار دیگر ضمن تاکید بر لزوم عزم جدی و عمومی در برخورد با این دو پدیده ناخوشایند اظهار کرد: وجود یک «خانه سبز» برای درمان این ناهنجاری‌ها می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد، شورای شهر ضمن استقبال از این طرح، در جهت هدایت افراد خیر برای ساخت چنین مرکزی به عنوان یک ضرورت مبادرت می‌کند.

وی تصریح کرد: در هر صورت این افراد بخشی از پیکره جامعه هستند و نمی‌توانیم نسبت به آنها بی‌تفاوت باشیم، به طور قطع شورای شهر و شهرداری در حد توان در این مسیر تلاش خواهد کرد.

عیدانی با بیان اینکه برای راه‌اندازی خانه سبز می‌توان به دو شیوه عمل کرد، یادآور شد: شناسایی و استفاده از  فضاهای موجود در سطح شهر و اطراف آن اعم از فضاهای دولتی و خصوصی به عنوان گام نخست و دیگر حرکت به سمت احداث یک خانه سبز خواهد بود.

رئیس شورای اسلامی شهر آبادان از فرماندار خواستار روشن ساختن کامل فرآیند رسیدگی به این موضوع  از صفر تا ۱۰۰ شد و گفت: تمام مسئولانی که در این رابطه مسئولیت دارند باید در یک تعامل و همراهی مناسب و منسجم با یکدیگر در جهت تحقق این هدف بکوشند.

وی اضافه کرد: اینکه به طور مثال شهرداری کارش را انجام دهد و سپس ادامه کار توسط ارگانی دیگر قیچی شود، سبب سردر گمی، اتلاف وقت و انرژی می‌شود.

عیدانی، نقش تاثیرگذار اداره بهزیستی در این زمینه را متذکر شد و افزود: موضوع ارائه آموزش‌های مهارتی و کارآفرینی لازم به این افراد از طریق فنی و حرفه‌ای در جهت اشتغال این افراد نیز باید مد نظر قرار گیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر آبادان اظهار کرد: راه اندازی بازارچه‌های مختلفی مد نظر است که می‌توانیم بازارچه‌هایی را نیز برای این دسته از افراد به شرط داشتن تاییدیه پاک شدن ایجاد و در اختیار آنان قرار دهیم.

وی تصریح کرد: فرهنگسازی عمومی برنامه ای بلند مدت است که باید به طور جدی به آن پرداخته شود، کمک‌های مردمی به این افراد باید شکل منطقی و درستی به خود گیرد و برای آن باید طراحی مناسبی انجام شود.

عیدانی در پایان یادآور شد: برای این منظور باید یک حساب مشترک و یا یک کارگروه و یا کمیته‌ای مشترک برای هدایت درست کمک‌ها ایجاد شود.

مرجع / فـارس