تاریخ انتشار خبر: ۳ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۲۳:۳۹:۱۵
کد مطلب : 91605
جای مانده از دوران دفاع مقدس؛

ماجرای خنثی سازی بمب کهنه در گوشه پذیرایی یک خانه چه بود؟

۲ روز پس از خنثی‌سازی بمبی که سال‌ها در گوشه پذیرایی خانه‌ای در روستای قلعه‌گاه استان کردستان نهفته بود، آرامش به این روستا بازگشت.

به نقل از همشهری،۲ روز پس از خنثی‌سازی بمبی که سال‌ها در گوشه پذیرایی خانه‌ای در روستای قلعه‌گاه استان کردستان نهفته بود، آرامش به این روستا بازگشت.

 

بعد از ظهر چهارشنبه گذشته بود که به اهالی روستای قلعه‌گاه در حوالی شهرستان سروآباد استان کردستان اعلام شد باید هر چه زودتر خانه‌هایشان را ترک کنند تا عملیات خنثی‌سازی بمبی که در خانه پیش‌نماز مسجد روستا مدفون بود، انجام شود. بزرگان و مخصوصا مسئولان شورای روستا از مدت‌ها قبل با نامه‌نگاری، برای خنثی کردن این بمب درخواست کمک کرده بود و حالا تیم خنثی‌سازی ستاد کل نیروهای مسلح راهی روستا شده بود تا به ترس و وحشت مردم روستا پایان دهد.

 

عبدالرحمن عزیزی، رئیس شورای اسلامی روستای قلعه‌گاه می‌گوید: ۲۸اسفند سال‌۶۶ و در دوران جنگ روستای قلعه‌گاه هدف بمباران رژیم بعثی قرار گرفت. در آن زمان خیلی از مردم روستا مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند. ازجمله یکی از ساکنان روستا به نام رحمانی. آنها به یکی از روستاهای اطراف گریختند و مدتی بعد وقتی به روستا برگشتند، با صحنه عجیبی روبه‌رو شدند. یکی از بمب‌ها سقف خانه را سوراخ کرده و با ایجاد گودالی به عمق حدودا ۱٫۵متر، در دل پذیرایی خانه فرو‌رفته بود.

 

او ادامه می‌دهد: در آن زمان می‌گفتند بمب عمل نکرده، شیمیایی بوده که پس از اصابت به زمین و از بین رفتن پوسته آن، مواد شیمیایی‌اش تخلیه شده اما چاشنی انفجاری آن عمل نکرده بود. صاحبخانه نیز با ریختن خاک و بتن روی بمب، آن را پوشاند و به همراه اعضای خانواده‌اش به زندگی‌شان ادامه دادند اما با این حال هر از‌گاهی مردم روستا از بمبی حرف می‌زدند که داخل این خانه مدفون بود.

 

سال‌ها از این ماجرا گذشت تا اینکه آقای رحمانی تصمیم به فروش خانه‌اش گرفت. اما زمانی که صاحبخانه جدید قصد نقل‌مکان به آنجا را داشت، به او درباره بمب و اینکه در کدام قسمت از خانه نهفته است گفت.

رئیس شورای اسلامی روستا می‌گوید: پس از آن هر کس که خانه را می‌خرید، چند‌ماه بیشتر نمی‌توانست وجود یک بمب در خانه را تحمل کند و مجبور می‌شد که خانه را بفروشد. پس از آن دست‌کم ۵بار این خانه خرید و فروش شد تا اینکه تصمیم گرفتیم آن را برای مسجد روستا خریداری کنیم و در اختیار پیش‌نماز روستا قرار دهیم. با این حال هر از گاهی و از هر طریقی که می‌توانستیم با مسئولان نامه‌نگاری می‌کردیم و آنها را از وجود این بمب باخبر و برای خنثی‌سازی آن درخواست کمک می‌کردیم.

 

    عملیات شروع شد

از سال گذشته بود که مسئولان روستا با جدیت بیشتری برای خنثی‌سازی این بمب تلاش کردند. نامه‌نگاری‌های آنها نتیجه داد و قرار شد تیم خنثی‌سازی بمب از تهران راهی کردستان شده و بمب را خنثی کند.

عبدالرحمن عزیزی می‌گوید: حدود ۳‌ماه پیش بود که یک تیم از طرف سپاه برای ارزیابی محل بمب آمدند. پس از بررسی‌های لازم، قرار شد که چهارشنبه تیم خنثی‌سازی به روستا بیایند. وقتی آنها آمدند، از آنجا که احتمال خطر وجود داشت، قرار شد روستا را تخلیه کنیم. قلعه‌گاه به ۲بخش سفلی و علیا تقسیم می‌شود که بمب در بخش سفلی‌ بود و مجبور شدیم دست‌کم ۱۰۰خانوار و در مجموع ۷۰۰نفر را از خانه‌هایشان تخلیه کنیم. عملیات آنقدر حساس بود که حتی جاده سنندج- مریوان نیز تا پایان عملیات مسدود شد.

 

ساعت حدود ۶صبح پنجشنبه، درحالی‌که مردم روستا آنجا را ترک کرده بودند، عملیات خنثی‌سازی شروع شد. مأموران با ورود به خانه مورد نظر، با تجهیزاتی که داشتند عملیات حفاری را شروع کردند و پس از چند ساعت تلاش و در بعداز ظهر همان روز موفق شدند بمب عمل‌نکرده را از دل زمین بیرون بکشند.

 

رئیس شورای روستای قلعه‌گاه می‌گوید: در همه این مدت در کنار مأموران در روستا بودم و آنها سرانجام چاشنی بمب را خنثی کردند و پس از اینکه آن را از داخل خانه بیرون کشیدند، داخل یک پتو قرار داده و با انتقال به ۲۰کیلومتری روستا و جایی که هیچ آبادی‌ وجود ندارد، این چاشنی را منفجر کردند و آرامش را به روستا بازگرداندند. به این ترتیب مردم نیز به خانه‌هایشان برگشتند و حالا عملیات بازسازی خانه‌ای که در همه این سال‌ها میزبان بمب بود، شروع شده است.

 

    پایان وحشت

در روستای قلعه‌گاه حالا همه خیالشان راحت است و مردم زندگی عادی‌شان را از سر گرفته‌اند. یکی از ساکنان روستا که خانه‌اش دیوار به دیوار محل حادثه است می‌گوید: وقتی اعلام کردند که باید روستا را تخلیه کنیم، ما به خانه پدرشوهرم در روستای مجاور رفتیم اما خیلی‌ها مجبور شدند شب را در چادر، باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی بگذرانند.او ادامه می‌دهد: از سال‌ها قبل یادم است که مردم درباره بمب حرف می‌زدند. بیشتر از ۱۰سال بود که مردم روستا درباره آن می‌دانستند و حالا که بمب خنثی شده، خیال همه راحت شده است.

 

    بمب شیمیایی بود؟

درحالی‌که مردم روستا و حتی اعضای شورای اسلامی روستا از شیمیایی بودن بمب عمل نکرده می‌گویند، فرماندار شهرستان سروآباد معتقد است که هنوز اظهارنظر در این زمینه زود است. روحانی می‌گوید: کارشناسان هنوز درباره اینکه بمب شیمیایی بوده است، به یقین نرسیده‌اند. این بمب سال‌ها در خانه مورد نظر در دل زمین مدفون بوده و صاحب آن در اطرافش بتن و سیمان ریخته بود تا به کسی آسیب نرساند.

 

این بمب تقریبا از بین رفته بود اما با این حال چاشنی آن هنوز سالم بود و عمل نکرده بود. ما برای عملیات خنثی‌سازی‌ باید همه جوانب احتیاط را رعایت می‌کردیم و به همین دلیل بود که دست‌کم ۱۰۰خانوار از ساکنان روستا تخلیه شدند و خوشبختانه عملیات خنثی‌سازی نیز با موفقیت انجام شد. به گفته وی، از مدت‌ها قبل درباره وجود این بمب با نهادهای مختلف نامه‌نگاری شده بود تا اینکه تیم خنثی‌سازی بمب به این ماجرا پایان داد.