تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , آذر, ۱۳۹۳ | ۰۹:۴۷:۱۳
کد مطلب : 58298

ماجرای دزدی خانوادگی از پیرزن‌ها

رئیس پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری اعضای یک خانواده که اقدام به سرقت طلا و جواهرات پیرزن ها کرده بودند، خبر داد.

 در پی وقوع سرقت های مشابه از زنان عمدتا سن بالا در محدوده شهر ری و کهریزک، موضوع به دستور شعبه سوم دادسرای عمومی و انقلاب شهرری در دستور کار پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

بررسی اظهارات مالباختگان که همگی از میان زنان بودند نشان داد که سارقان با مراجعه به زنان مسن (در زمان مراجعه این افراد به مساجد و حسینیه ها جهت اقامه نماز به ویژه در زمان اقامه نماز ظهر ) با طرح ادعای کمک به افراد مستمند و فقیر و انجام مانورهای متقلبانه اعتماد این افراد را جلب و کیسه پلاستیکی مشکی حاوی چند تکه لباس عمدتا کهنه داخل آن را به مالباختگان تحویل داده، پس از جلب اعتماد و به بهانه یادداشت شماره عیار طلاها اقدام به گرفتن طلا و جواهرات زنان (مالباختگان) کرده و در حالیکه انتهای کیسه ها سوراخ بوده طلاها را به همراه لباس ها و یک بسته پول در داخل کیسه گذاشته و پس از سرقت طلاها از قسمت سوراخ زیرین کیسه، به سرعت از محل متواری می‌شدند.

با بررسی اظهارات مالباختگان، کارآگاهان اطمینان پیدا کردند که تمامی سرقت ها توسط گروه مشخصی از سارقین انجام می شود. اظهارات مالباختگان نشان داد که سارقین در قالب یک گروه دو نفره (در برخی از سرقت ها دو نفر مرد و در برخی از سرقت ها یک مرد و یک زن) و با استفاده از انواع خودروها از جمله سواری ال ۹۰ ، پژو ۴۰۵ و پراید اقدام به سرقت طلا و جواهرات زنان مسن کرده اند.

با توجه به شیوه و شگرد سرقت و احتمال ارتکاب سرقت ها توسط گروه مشخصی از سارقان که از طایفه فیوج بودند، کارآگاهان با انجام چهره نگاری و بهره گیری از بانک اطلاعات مجرمان سابقه موفق به شناسایی فریبرز (پدر) و علی (پسر) به عنوان دو عضو گروه سارقین شدند. در ادامه و با توجه به حضور یک سارق زن در سرقت ها و احتمال مشارکت دیگر اعضای خانواده متهمان در سرقت ها، تصویر همسر فریبرز نیز توسط تعدادی از مالباختگان مورد شناسایی قرار گرفت.

با شناسایی هر سه عضو یک خانواده به عنوان اعضای گروه سارقین، دستگیری آنها در دستور کار پایگاه نهم و کلانتری های محدوده شهرری و کهریزک قرار گرفت. بلافاصله مشخصات متهمان و خودروهای مورد استفاده از سوی آنها در اختیار عوامل کلانتری ها و همچنین تیم های نامحسوس پایگاه نهم قرار گرفت تا نهایتا مأموران کلانتری ۱۶۸ سیزده آبان موفق به دستگیری هر سه متهم در خیابان ۱۳ آبان شدند.

مرکز اطلاع رسانی پلیس آگاهی تهران بزرگ از قول سرهنگ کارآگاه حسین زارع، رئیس پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ اعلام کرد: با دستگیری متهمین و دعوت از شکات و انجام مواجه حضوری میان شکات و متهمین، هر سه متهم از سوی ده ها مالباخته مورد شناسایی قرار گرفتند.

زارع با اشاره به کشف دو دستگاه خودروی ال ۹۰ سفید و یک دستگاه خودرو پژو ۴۰۵ نقره ای از متهمان گفت: با توجه به تعدد سرقت های مشابه انجام شده در مناطق کهریزک، شهر ری، حسن آباد، نازی آباد و دیگر مناطق جنوب شهر تهران و احتمال ارتکاب سرقت های مشابه در سایر مناطق شهر تهران، قرار قانونی از سوی مقام قضایی صادر شد و هر سه متهم برای انجام تحقیقات در اختیار پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارند.

وی از کلیه شکات و مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد مورد سرقت طلا و جواهرات قرار گرفته اند دعوت کرد تا برای شناسایی متهمان و طرح و پیگیری شکایات خود به پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در شهر ری – خیابان آستانه مراجعه کنند.

منبع: ایسنا