تاریخ انتشار خبر: ۲۵ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۲۲:۳۸:۲۹
کد مطلب : 89136

مالچ پاشی خدمت است یا خیانت؟

پروفسور پرویز کردوانی که برخی او را پدر کویرشناسی ایران می دانند معتقد است استفاده از مالچ نفتی برای مقابله با ریزگردها خیانت است.

پروفسور پرویز کردوانی که برخی او را پدر کویرشناسی ایران می دانند معتقد است استفاده از مالچ نفتی برای مقابله با ریزگردها خیانت است.
معصومه ابتکار که به عملکردش در خصوص مقابله با ریزگردها انتقادات جدی وارد است در خصوص این نظریه گفته است”این موضوع درحال بررسی است و اکنون نمی‌توان اظهار نظری کرد”
معلوم نیست ابتکاری که ۱۲ سال سکاندار محیط زیست کشور بوده است چندسال برای رسیدن به جواب زمان نیاز دارد روشن نیست  رئیس سازمان مخیط زیست  در سالهای مسئولیت خود مشغول چه کارهایی بوده که هنوز می گوید”درحال بررسی است”
البته  با اینکه خانم رئیس می گوید موضوع در حال بررسی است اما دولت در بسته  اجرایی مقابله با گردوغبار خوزستان، دو وزراتخانه را مکلف به مالچ پاشی کرده است.
 وزارت نیرو مکلف است تا عملیات تلفیقی مالچ پاشی و درختکاری را در سطح ۳۰۰ هزار هکتار انجام دهد.
از طرفی وزارت نفت نیز مکلف شده در محلهایی که موجب بروز پدیده گرد و خاک شده، نسبت به مالچپاشی و آزادسازی آب در میادین نفتی یاران در هورالعظیم اقدام کند.
مالچ پاشی همیشه به عنوان یکی از راهکارهای مقابله با ریزگردها از سوی مسئولین مطرح بوده است تا آنجا که دولت دهم مصوبه‌ای برای مالچ پاشی ۲۰۰ هزار هکتار از بیابان‌های استان خوزستان را داشت که ۲۵ هزار هکتار آن را اجرا کرد، اما در دولت تدبیر این روند متوقف شد.
کارشناسان هزینه بالای مالچ پاشی را دلیل توقف این مصوبه اعلام کرده اند اما محسن رضایی به دولت پیشنهاد داده است تا  “۵ درصد درآمدهای نفت و گاز تولیدی در خوزستان به رفع مشکلات زیربنایی و زیست محیطی خوزستان اختصاص داده شود.” پیشنهادی که همیشه یک پیشنهاد خواهد ماند.
از سوی دیگر شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب می خواهد با اجرای یک طرح مطالعاتی و تحقیقاتی، امکان استفاده از مالچ پایه گیاهی را به جای مالچهای پایه نفتی در استان خوزستان بررسی کتد.
خوزستانی ها در سال ۹۴ به گفته مسئولین محیط زیست استان فقط دو  روز هوای سالم داشته اند و روزهای دیگر را در خاک نفس زده اند و آنها بی صبرانه متتظرند تا ببینند کی قرار است گامی عملی برای حل ریزگردها از طرف مسئولین برداشته می شود.