تاریخ انتشار خبر: ۲۳ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۲۳:۱۸:۰۲
کد مطلب : 38876
یادداشت:

ماهواره قرار است چه بلای دیگری بر سر ملت ما بیاورد؟! / راه های مقابله با آن چیست؟

عصر آبادان: ماهواره یا دجالواره ، امروز به یک تهدید بزرگ اجتماعی برای انحطاط اخلاقی جامعه به شمار می رود و برخورد با آن از همیشه ضرورت بیشتری دارد.

dajalvareh-2

به گزارش عصر آبادان از دو دهه پیش ، رهبر معظم انقلاب در تذکرات متعدد نسبت به تحرکات دشمن با ابزار نوین  ، تحت عنوان شبیخون فرهنگی اعلام خطر کردند و از دستگاه ها و متولیان فرهنگی خواستند برای پیشگیری از تبعات آن ، چاره اندیشی کنند.

در آن زمان دولت ها چندان توجهی به این مهم نداشتند و از کنار دغدغه های معظم له با سهل انگاری و اهمال کاری گذشتند و همین عدم آمادگی در درون، باعث شد دشمنان در بسیاری از عرصه های فرهنگی و اجتماعی ، شرایط مورد نظر خود را به جامعه جوان ایران تحمیل کنند.

از جمله این ابزارها ، رسانه های دیداری و شنیداری بود که بهترین وسیله برای انتقال پیام غرب به جوامع در حال توسعه و قالب کردن الگوهای از پیش تعیین شده به شمار می رفت.

به ویژه ماهواره ، از عمده وسایلی بود که به دلیل ضعف های موجود در شبکه های تلویزیونی وطنی و همچنین بی دقتی در نوع برخورد با آن ، توانست به سرعت در جامعه ایران جای باز کند. به طوری که به ندرت خانواده های شهری و حتی روستایی را می توان یافت که در پشت بام خانه های شان ، بشقاب های گیرنده آن دیده نشود.

حدود هزار کانال تلویزیونی واز بین آنها ،  نزدیک به یکصد شبکه فارسی زبان بصورت رایگان و برنامه هایی با محتوای فیلم،موسیقی و سیاست ،  در دسترس گیرنده های این دجال واره ها قرار گرفت و رفته رفته فضای اجتماعی و فرهنگی کشور ، به تاسی از این شبکه ها ، به شکل ناهنجاری تغییر کرد.

بدون تردید امروز ، یکی از موثرترین ابزار دشمن در تخریب بنیان های نظام خانواده های ایرانی و اسلامی ، ماهواره یا دجالواره است. اثرات این وسیله مخرب امروز عمومی شده است و بیشتر خانواده ها از مضرات آن در امان نیستند. به همین جهت برخورد منطقی و خارج از احساس با این رسانه ی چالش ساز ، می تواند کمک بزرگی به پیشگیری از سقوط اخلاقی و انحراف فکری جامعه کند.

پیچیدگی این رسانه ی خانمان سوز و بلایی که بر اثر استفاده از آن بر سر خانوارهای ایرانی می آید ، آنقدر عمیق است که برای مواجهه با آن اتخاذ یک روش و چند روش به تنهایی کارساز نیست بلکه تهیه پکیج یا بسته های کارشناسی که در آن تمامی تمهیدات لازم برای مقاومت در برابر دجال واره و در نهایت حذف آن ، پیش بینی شده باشد ، ضرورت دارد.
به نظر می رسد ایجاد بستر مناسب برای رسانه های وطنی و تقویت فرستنده و گیرنده های داخلی به طوری که دسترسی به شبکه های تلویزیونی و رادیویی با بهترین کیفیت ، سهل و آسان شده و مردم برای استفاده از آنها متحمل هزینه اضافی نشوند، می تواند اولین مرحله مقابله با این پدیده مخرب باشد.
سپس باید به هشدارهای عمومی و آگاهی سازی والدین ، در خصوص خطرات ناشی از این رسانه مخرب و آثار سوء آن بر فرزندان پرداخت و عزم خانواده ها را برای مواجهه جدی با دجال واره ، جزم کرد.
اقدامات قانونی و بازدارنده نیز قدم بعدی است که ضرورت آن از موارد طرح شده کمتر نیست. این مهم باید به گونه ای صورت گیرد که افراد مرتبط با قاچاق و فروش این ابزار از حاشیه امنی که اکنون احساس می کنند ، بیرون بزنند و شرایط  فعالیت خود را سخت تر از قبل احساس کنند.و صد البته وجود مسئولانی که خود این ضرورت را حس کنند و به دور از غوغاسالاری های سیاسی، به امنیت فرهنگی کشور فکر و عمل کنند.

کار بعدی که به عهده دولت و حکومت است، توسعه ی اشتغال و کار آفرینی و آسان نمودن شرایط ازدواج جوانان است.امروز بسیاری از جوانانی که اغلب ساعات روز به تماشای این برنامه ها می نشینند ، بی کار و مجرد هستند و تقریباً می توان گفت در این شرایط ،آنها هیچ راه دیگری برای پرکردن وقت آنها در طول ایام متمادی ، به جز استفاده از تلویزیون در نظر ندارند.

توسعه اماکن ورزشی و تفریحی نیز اثرات مثبت  بازدارنده خود را دارد و می تواند به خانواده ها و جوانان ، فرصتی برای لذت بردن از طبیعت و تفریحات خارج از خانه را بدهد.

البته راه های دیگری نیز وجود دارد که می تواند به کاهش اثر دجالواره  بر خانواده ها و به مرور ریشه کن کردن آن کمک کند و حتمن به ذهن شما مخاطبان هم خواهد رسید.لذا می توانید نظرات و پیشنهادات خود را در ذیل همین مطلب به مسئولان شهری و ملی برسانید.

منتظری/عصر آبادان