تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۹:۲۶:۳۴
کد مطلب : 63487
مدرس کنترل دوپینگ فدراسیون فوتبال اعلام کرد

مجازات وحشتناک برای بازیکنان دوپینگی در قانون جدید!

مدرس کنترل دوپینگ فدراسیون فوتبال گفت: در ایران دوپینگ حرفه‌ای نداریم و بازیکنان یا از روی ناآگاهی و یا از روی سهل‌انگاری دچار این عمل می‌شوند.

احمد هاشمیان مدرس کنترل دوپینگ فدراسیون فوتبال امروز (چهارشنبه) در همایش کنترل دوپینگ در سالن همایش‌های نیروگاه اصفهان گفت: خوشبختانه برگزاری این همایش مصادف شد با قرار گیری در آستانه سال نو میلادی و قوانین جدید کنترل دوپینگ از اوایل سال جدید میلادی اجرایی می‌شود.

وی اظهارکرد: قوانین و مقررات مربوط به کنترل دوپینگ در سطح جهانی هرساله دچار تغییرات زیادی می‌شود و امسال این تغییرات در بخش مدت محرومیت کاملا مشهود است به طوریکه اگر نمونه بازیکنی مثبت اعلام شد باید برای همیشه از دنیای فوتبال خداحافظی کند.

مدرس کنترل دوپینگ فدراسیون فوتبال ادامه داد: در طول ۷ سالی که در فدراسیون فوتبال و ۵ سالی که در فدراسیون پزشکی ورزشی خدمت کردم، خاطرات بدی از بازیکنانی که جواب نمونه دوپینگ آن‌ها مثبت اعلام شده بود دارم.

هاشمیان با بیان اینکه بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد از موارد دوپینگ در ایران بصورت ناآگاهانه اتفاق می‌افتد، تصریح‌کرد: در ایران دوپینگ حرفه‌ای نداریم و بازیکنان یا از روی ناآگاهی و یا از روی سهل انگاری دچار این عمل می‌شوند.

وی بازیکن را مسئول مستقیم دوپینگ دانست و اظهارکرد: این به معنای آن نیست که کادر فنی، سرپرستی و مدیریت باشگاه در این امر دخیل نیستند بلکه به دلیل اینکه بازیکن در اوج احساس وارد ورزش فوتبال می‌شود باید از سوی اطرافیان حفاظت شود تا برای قهرمانی دست به هر کاری نزند.

مدرس کنترل دوپینگ فدراسیون فوتبال عنوان‌کرد: اگر سازمان لیگ و هیئت فوتبال استان‌ها بدون مجوز حضور در دوره‌های آموزشی کنترل دوپینگ پای هیچ قراردادی را امضا نکنند و آن را ثبت نکنند، آن زمان تیم‌ها مجبور هستند تا در این دوره‌های آموزشی شرکت کنند و با مباحث دوپینگ از نزدیک آشنا شوند.

هاشمیان با اشاره به اخلاق حرفه ای در ورزش دنیا، یادآورشد: واژه‌ای که در سال های گذشته از آن به عنوان یک لازمه برای تمام حرفه‌ها یاد می‌شود، اخلاق حرفه‌ای است چرا که داشتن اخلاق حرفه‌ای در ورزش باعث می‌شود تا ما در چارچوب درست حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه دوپینگ در ورزش حرفه‌ای نمونه یک بی اخلاقی است، افزود: رفتار جوانمردانه در ورزش ما را ملزم می‌کند تا برای رسیدن به قهرمانی دست به هرکاری نزنیم و دوپینگ که یک نمونه بی اخلاقی است از این ماجرا مستثنی نیست.

مدرس کنترل دوپینگ فدراسیون فوتبال، اظهارکرد: سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ از دهه پایانی قرن نوزدهم شکل گرفت و ساختار جوانی دارد و بیش از ۶۰ سال قبل از آن در فدراسیون جهانی فوتبال در جهت مبارزه با دوپینگ اقدامات لازمه انجام گرفت.

هاشمیان با بیان این مطلب، ادامه داد: در کشور ایران کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال با الگوپذیری از فیفا تشکیل شد تا امور مربوط به وضعیت دوپینگ در فوتبال کشور را مورد بررسی قرار دهد و خوشبختانه در این زمینه بر اساس اعلام آمار از سوی سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ فوتبال ایران در سطح اول آسیا قرار گرفت.

وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۲ در کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال تعداد ۶۴۹ نمونه کنترل دوپینگ را آنالیز کردیم و در سال ۲۰۱۳ علیرغم تمامی تحریم‌ها و در اختیار نداشتن کیت‌های آزمایشگاهی تعداد ۳۰۰ نمونه کنترل دوپینگ از ایران ارسال شد.

مدرس کنترل دوپینگ فدراسیون فوتبال تصریح‌کرد: این آمار زمانی معنا پیدا می‌کند که بدانیم سازمان کنترل دوپینگ کشور که تمامی فدراسیون‌های ورزشی کشور را در بر می‌گیرد تنها در سال ۲۰۱۲ تعداد ۱۱۸ نمونه و در سال ۲۰۱۳، تعداد ۱۰۴ نمونه کنترل دوپینگ ارسال کرده است.

هاشمیان تخلف از یکی از بندهای مربوط به قوانین ضد دوپینگ را دوپینگ دانست و عنوان‌کرد: بازیکنان باید این مساله را بدانند که مصرف و یا قصد مصرف مواد غیرمجاز حتی اگر نمونه‌ای گرفته نشود و از طرق دیگر دوپینگ ثابت شود، محرومیت به دنبال خواهد داشت.

وی خاطرنشان‌کرد: در قانون گذشته اگر بازیکنی از دادن نمونه کنترل دوپینگ به هر دلیلی امتناع می‌کرد ۲ سال از فعالیت ورزشی محروم می‌شد این درحالی است که در قانون جدید این محرومیت به ۴ سال افزایش یافته است.

۱۱۶

ایسنا