تاریخ انتشار خبر: ۳۱ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۰۹:۵۶:۱۶
کد مطلب : 90964

مجلس به تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان منطقه آزاد اروند رای مثبت داد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان منطقه آزاد اروند موافقت کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی با ۱۴۸ رای موافق، ۱۵ رای مخالف، ۳ رای ممتنع از ۱۹۴ نماینده حاضر با تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان منطقه آزاد اروند موافقت کردند.

میزان منابع درآمدی منطقه آزاد اروند و طریقه هزینه کرد آن منابع، میزان جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی، میزان تحقق اهداف قانون ایجاد منطقه آزاد از بدو تشکیل تاکنون در راستای محورهای چهارگانه (صنعت، تجارت، ترانزیت و گردشگری) و برنامه راهبردی توسعه کوتاه و بلندمدت منطقه آزاد اروند از مهم ترین محورهای این تحقیق و تفحص است.

همچنین میزان منابع درآمدی منطقه ازاد اروند و انطباق آن با اسناد بالادستی مناطق، ارزیابی وضعیت قراردادها و میزان پیشرفت پروژه های عمرانی، خدمات ارایه شده به مردم شهرستان های خرمشهر و آبادان، ارزیابی منابع انسانی و به کارگیری نیروهای بازنشسته بدون استعلام و ارزیابی میزان اشتغالزایی از بدو تاسیس تا کنون در مورد تحصیلکردگان بومی و همچنین افراد فاقد مدارک تحصیلی بالا از دیگر محورهای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان منطقه آزاد اروند است.

حسین دهدشتی نماینده مردم آبادان در مجلس و متقاضی این طرح تحقیق و تفحص با تاکید بر این که خرمشهر و آبادان آسیب دیده و محرومند، اظهار داشت: ما امروز شاهد مهاجرت های منفی از این دو شهر هستیم، زمانی که جمعیت کشور ۲۰ میلیون نفر بود، جمعیت خرمشهر و آبادان به ۴۵۰ هزار نفر تقلیل یافت.

وی اضافه کرد: در سفر دولت یازدهم به خرمشهر و آبادان، رییس جمهور اعلام کرد برای سرعت بخشیدن به توسعه و جبران عقب ماندگی های شهر های آبادان و خرمشهر، این دو شهر در محدوده مناطق آزاد قرار می گیرند.

دهدشتی افزود: این گفته بارقه های امید را در دل مردم روشن کرد اما با وجود گذشت یک سال و نیم از آن تصمیم، اتفاقی به جز تورم و گرانی کاذب مسکن و اجاره بها نیفتاده است و تاکنون اقدامی هم در جهت تحقق آن وعده ها انجام نشده که موجب نارضایتی مردم شده است.

وی درباره این تقاضای تحقیق و تفحص گفت: آقای ترکان بارها درباره این تقاضا مصاحبه کرده و از پول های کثیف نام برده است، باید پرسید این پول های کثیف در کجاها سیر می کنند آیا جز در حیات خلوت هایی است که نظارت در آنجا وجود ندارد؟ در بانک ها، مناطق آزاد و صندوق های بازنشستگی و سازمان تامین اجتماعی این پول های کثیف وجود دارند؟

وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره اقدام عملی در مقابل فساد گفت: آقای ترکان، شما به عنوان مسئول مناطق آزاد کشور در دولت یازدهم طی دو سال گذشته چه برنامه یا اقدامی در راستای پیشگیری و یا اصلاح انجام دادید؟ بسیار ساده انگارانه است که با بی برنامگی و عدم نظارت سلامت سیستم را انتظار داشته باشیم، چه تضمینی وجود دارد که این مسائل دوباره تکرار نشوند؟

وی اظهار داشت: یکی از همکارانم در مجلس هشتم که یکی از طرفداران سرسخت تحقیق و تفحص در دوره قبل بود، هم اکنون در مجلس رایزنی می کند که این طرح رای نیاورد البته اشکالی ندارد، این عزیز تصادفا و به صورت کاملا اتفاقی عضو هیات مدیره و قائم مقام مناطق آزاد است و تصادفا کاندیدای مجلس آینده است که پس از ماه ها در مجلس حضور یافته و در حال رایزنی با نمایندگان برای عدم رای آوری این طرح است.

وی با تاکید بر این که یکی از وظایف مجلس نظارت است، گفت: دیوان محاسبات به عنوان بازوی نظارتی مجلس در مناطق آزاد چه نقشی دارد؟ دیوان محاسبات در دوره های قبل گاه گاهی به مناطق آزاد ورود پیدا می کرد اما طی دو سال اخیر یعنی دقیقا از زمان تصدی مسئولیت مناطق آزاد توسط آقای ترکان اجازه ورود نداشته است، علی رغم ابلاغ و تاکید رئیس مجلس، این دیوان تمکین نکرده و به راحتی مسئولان مناطق آزاد در استان های مختلف اعلام کردند که اجازه ورود به دیوان محاسبات ندادیم.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی گفت: پرونده های متعدد درباره مناطق آزاد در دادسرای دیوان محاسبات مطرح است، بی انضباطی های مالی، واگذاری زمین و قیمت گذاری، مبهم بودن قراردادها، عدم وصول درآمدها، پرونده های قضایی مختلف، از چه چیزی نگران هستند که اجازه ورود به دیوان محاسبات را نمی دهند.

مرجع / ایرنا
 1. کاتب می‌گه:

  یک سری ها تو این ۱۰ سال به کرسی ها تکیه زدن ولی لااقل زورشون نرسیده حرف حق را زدن و جرات گفتن داشتن مثل دهدشتی
  پیگیر بابک زنجانی ها و مرتضوی ها شدن کم نبوده

  • امیر می‌گه:

   کاتب جان” وضعیت نابسامان امروزآبادان دل انسان راخون میکنه”بفکرآبادان باشیم نه امثال بابک زنجانی ها”پیشرفت آبادان درگرو تصمیم جوانان ونخبگان است”نمایندگان ۱۰سال اخیرآبادان اگه توان ونفوذخوبی میداشتنداین وضعیت شهرنبود.

 2. میرزایی می‌گه:

  دهدشتی همیشه حرف حق رو میزنه . درود بر سید

 3. امیر می‌گه:

  این کارباعث شروع دعواهای انتخاباتی دهدشتی وعبدالله کعبی میگردد,درآینده نزدیک به این حقیقت پی خواهیدبرد.مردم آبادان بایددراین دوره بسیارهوشیارباشندو اجازه ورود دوباره افرادی که درطول۱۰سال گذشته برکرسی نمایندگی مردم درمجلس شورای اسلامی تکیه زده اندراندهندو به چهره های جدیدودارای سوابق مدیریتی کلان میدان دهند.مردمی که دم ازوضعیت نابسامان آبادان میزنندبدانندکه مگربرای خدمت به این شهرمظلوم جایگاه امثال قائم مقام منطقه آزادازنمایندگی مجلس کمتراست؟آیابراستی آقایان دغدغه مردم رادارند؟سرنوشت آبادان درانتخاب کاندیدای مردمی,دلسوزوچهره های جدیدمیباشد.

 4. علی می‌گه:

  قبل از رسیدگی و تفحص مالی اول تفحص فامیلی هیئت مدیره را بررسی کنند و اگر تونستید این حلقه فامیلی را معلوم کنید بعد میتونید سرنخها را کشف کنید
  نسبت زمانی با مدیر روابط عمومی . مدیر روابط عمومی با نعمت زاده . نعمت زاده با زمانی .مدیر روابط عمومی با حقوق بگیران بیکار در دفتر تهران و…….،،