تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۳:۲۷:۵۲
کد مطلب : 76177

مدافع جدید ناوهای نداجا/تصاویر

فرمانده نیروی دریایی ارتش از آغاز فرآیند تحقیقات برای ساخت نمونه ایرانی سامانه دفاع دریایی فالانکس خبر داد.

تسنیم: نیروی دریایی ارتش آمریکا از یک سامانه دفاعی دریایی مشهور برای دفاع در مقابل موشک‌های کروز و سایر تهدیدات استفاده می‌کند که فالانکس (Phalanx CIWS) نام دارد.

این سامانه در واقع یک گاتلینگ ۶ لول با گلوله‌های ۲۰ میلیمتری است که با سرعت بالا و شلیک‌های پیاپی می‌تواند به سوی یک موشک کروز شلیک کند. این سامانه که به سامانه ضدکروز هم مشهور است، از یک رادار بهره جسته و گاتلینگ (سلاح) نیز در داخل یک برجک قرار گرفته که می‌تواند مسلسل را به سرعت تغییر جهت دهد.


گاتلینگ بومی و ۱۲٫۷ میلیمتری “محرم”

در حال حاضر، جمهوری اسلامی ایران مدت‌هاست که از گاتلینگ‌های متعددی بهره می‌برد. شاید یکی از بهترین و کارآمدترین گاتلینگ‌های بومی و ایرانی “محرم” باشد. این مسلسل همچون گاتلینگ M-61، شش لول است اما در کالیبر، محرم ۱۲٫۷ میلیمتری و ام۶۱ از گلوله‌های کالیبر ۲۰میلیمتری بهره می‌برد.

گفتنی است، گاتلینگ ام۶۱ آمریکایی که هم‌اکنون روی اکثر جنگنده‌های این کشور نیز نصب است و در ایران نیز، هیمن گاتلینگ روی تعدادی از جنگنده‌های نهاجا نصب و عملیاتی است.

گاتلینگ M61 آماده نصب روی جنگنده اف۱۴ نهاجا

در همین زمینه، امیر دریادار سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، درباره این سامانه گفت: نوع غربی سامانه فالانکس، پییشرفته‌ترین نوع آن است و جمهوری اسلامی ایران نیز در جهت تولید این سامانه‌ حتما گام برمی‌دارد.

وی با بیان اینکه باید نیروی دریایی ارتش به سیستم‌های دفاعی قوی و روز دنیا مجهز شود، تأکید کرد: هم‌اکنون کار تحقیقاتی روی سامانه فالانکس برای ساخت نمونه ایرانی آن شروع شده است.

دریادار سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش

فرمانده نیروی دریایی ارتش در ادامه اظهار داشت: تقریبا هیچ سامانه‌ای نیست که در جهت تحقیقات آن اقدام نکرده باشیم. ما از همان روز که امام(ره) دستور دادند، در تولید محصولات دفاعی خودکفا باشید، از همان موقع روی پای خود ایستاده‌ایم.