تاریخ انتشار خبر: ۸ , تیر, ۱۳۹۳ | ۱۴:۲۰:۵۹
کد مطلب : 34331
گفت و گوی اقتصادی عصر آبادان با دکتر حاجی زاده:

مدیریت جهادی ؛راهکار اصلی تبلور عزم ملی برای تحقق اقتصاد مقاومتی است / پایه دانشی مدیران سازمان منطقه آزاد اروند باید افزایش یابد

دکتر حاجی زاده گفت: مدیران سازمان افراد ارزشی و کارآمدی هستند اما نیاز به ارتقاء پایه‌ی دانشی دارند.

به گزارش عصر آبادان : تعیین شعار امسال از سوی مقام معظم رهبری با عنوان “اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی ” و تاکیدات معظم له در طی سالیان اخیر در حوزه اقتصاد از جمله تحقق مقاومت اقتصادی در کشور ، آحاد جامعه به ویژه نخبگان را موظف به برنامه ریزی در حوزه های مذکور و اهمییت به آنها کرده است.

در این بین بررسی  چرایی لزوم پرداختن همه جانبه کشور به این مقولات و چگونگی تحقق آنها  می تواند تا حدود زیادی به حرکت در این مسیر ما را همراهی کند. بر همین اساس سعی داریم در سلسله گفت و گوهای مختلف با عناصر متخصص بومی ، به دو موضوع مهم فرهنگ و اقتصاد به صورت ویژه بپردازیم.

به همین دلیل دعوت کردیم از جناب آقای دکتر حاجی زاده که سابقه معاونت وزارت علوم در زمان دولت دهم را نیز بر عهده داشت. حاجی زاده ، دکترای صنایع خود را از دانشگاه علامه اخذ کرده و اصالتاً اهل شهرستان آبادان است. در سفری که اخیراً به این شهر داشت ، از وی خواستیم که مصاحبه ای را با وی ترتیب دهیم که ایشان پذیرفت و برای پاسخگویی به سوالات ما ، در دفتر این پایگاه خبری حاضر شد. مصاحبه زیر ، گفت و گوی اقتصادی عصر آبادان با دکتر حاجی زاده است:

DSC01507

(باید با پرهیز از هرگونه شعارزدگی، مدیریت جهادی را راهکار اصلی تبلور عزم ملی برای تحقق اقتصاد مقاومتی دانست)

آقای دکتر سلام. خوش آمدید.به عنوان اولین سوال به نظر شما چرا موضوع اقتصاد مقاومتی از اهمیت خاصی برخوردار است و رهبر معظم انقلاب اکیداً بر آن اصرار دارند؟

با سلام خدمت شما و همکاران عزیز و مخاطبان فهیم تان .

مقام معظم رهبری با نگاهی کارشناسانه اصول حاکم بر اقتصاد مقاومتی را در کشور اعلام نمودند، بر اساس فرمایش ایشان نقشه راهی که در رسیدن به اقتصادی شکوفا و مترقی و بدون وابستگی بتواند ما را به آرمانهای مترقی انقلاب اسلامی رهنمون سازد همان اقتصاد مقاومتی است؛ اقتصادی که با تکیه بر توانمندی‌های داخلی و ظرفیت‌های درونی کشور با رویکردی دانش‌محور و تعامل صحیح با دنیای خارج بنیان گذاشته شده است. رسیدن به این شکوفایی اقتصادی مبتنی بر تغییر نگاه مردم به توانمندی‌های خودشان است. عزم ملی یعنی صرف نمودن فعل خواستن در تک‌تک آحاد مردم که همچون یک انقلاب بزرگ مردمی نمود پیدا ‌می‌کند. در این عزم ملی منافع جامعه و مردم بر منافع شخصی، گروهی و حتی بر منافع جناحی و حزبی اولویت خواهد داشت و در یک کلام منافع ملی بر منافع خرد و مقطعی ارجحیت پیدا خواهد کرد. باید با پرهیز از هرگونه شعارزدگی، مدیریت جهادی را راهکار اصلی تبلور عزم ملی برای تحقق اقتصاد مقاومتی دانست.

(ایجاد تفکر سرمایه‌گذار، حمایت‌های جدی از سرمایه‌گذاری و ارائۀ مشوقهای مناسب در این زمینه جزء وظایف ذاتی این سازمان به حساب ‌می‌آید)

س: اقتصاد مقاومتی در شهری مانند آبادان چگونه قابلیت اجرا پیدا می‌کند؟با توجه به اینکه این شهر اخیراً به منطقه آزاد تبدیل شده است.

باید بدانیم که اصلی‌ترین پیام اقتصاد مقاومتی اتکا به تولید داخل است؛ اقتصاد مقاومتی عدالت‌محور بوده و بهترین راه حل مشکلات اقتصادی کشور بحساب ‌می‌آید. یکی از اصلی ترین جایگاه‌هایی که در شهرهای آبادان و خرمشهر ‌می‌تواند سرفصل‌های اقتصاد مقاومتی را در این دو شهر اجرا نموده و مشکلات عدیده ای از مردم زحمتکش بخصوص جوانان عزیز را برطرف نماید، سیاست‌های اجرایی سازمان منطقه آزاد اروند است.ایجاد تفکر سرمایه‌گذار، حمایت‌های جدی از سرمایه‌گذاری و ارائۀ مشوقهای مناسب در این زمینه جزء وظایف ذاتی این سازمان به حساب ‌می‌آید.

فعال نمودن واحدهای تولیدی در دو شهرک صنعتی آبادان و خرمشهر با حداکثر ظرفیت‌های تولید ‌می‌تواند کمک شایان توجهی به رونق اقتصادی و اشتغال در منطقه داشته باشد. اقدامات صورت گرفته در منطقه‌ی آزاد تا بحال خوب ولی کافی نبوده است. سیر سرمایه‌گذاری در این منطقه باید شتاب بیشتری بگیرد؛ باید توجه داشته باشیم که ایجاد فضای کامل امنیت اقتصادی برای سرمایه‌گذاران داخلی یکی از ابزارهای اقتصاد مقاومتی به حساب می‌آید. بالا بردن سرعت گردش سرمایه‌گذاری و توزیع مناسب تسهیلات جزء وظایف مدیریت منطقه آزاد و از جمله موارد سرعت در اجرای اقتصاد مقاومتی است.

DSC01510

(قطعاً دوام و قوام یک مدیریت یکپارچه در این منطقه ‌می‌تواند کمک شایان توجهی به امر سرمایه‌گذاری و به تبع برطرف نمودن معضل بیکاری در شهرهای آبادان و خرمشهر و حتی استان را در بر داشته باشد)

س: سطح مدیریت منطقه آزاد اروند را چگونه ارزیابی می‌نمایید؟

فراهم آوردن یک مدیریت مناسب و بادوام در منطقه آزاد اروند امری اجتناب‌ناپذیر است؛ قطعاً دوام و قوام یک مدیریت یکپارچه در این منطقه ‌می‌تواند کمک شایان توجهی به امر سرمایه‌گذاری و به تبع برطرف نمودن معضل بیکاری در شهرهای آبادان و خرمشهر و حتی استان را در بر داشته باشد.

توجه و برگزاری جلسات منظم با صنایع بزرگ، متوسط و کشاورزان و رفع مشکلات پیش رو در این بخش‌ها باعث سرعت سرمایه‌گذاری در این منطقه خواهد شد. بنابراین وجود یک مدیریت کارا و آگاه به موضوعات تخصصی و دارا بودن یک نگاه کارشناسانه و مدبرانه به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و شناسایی نیازهای ضروری و اساسی مردم در حوزه اقتصاد جزء فاکتورهای مدیریتی در این منطقه می‌باشد.

 

(مدیریت محترم منطقه آزاد اروند سال ۹۳ را باید با اولویت اشتغال بنیان گذارد و اشتغال را سرلوحه کار خود قرار دهد. سرمایه‌گذاران بایستی حمایت شوند، رفع معضل بیکاری و حمایت سرمایه‌گذاری لازم و ملزوم یکدیگرند)

س: اولویت‌های سازمان منطقه آزاد را در چه می‌بینید؟

سیاست‌های بانکی در منطقه آزاد اروند باید اصلاح شود. در واقع این سیاست‌ها تا حدی منجر به از بین بردن صنعت شده است که اصلاح آن امری ضروری به حساب ‌می‌آید.

مدیریت محترم منطقه آزاد اروند سال ۹۳ را باید با اولویت اشتغال بنیان گذارد و اشتغال را سرلوحه کار خود قرار دهد. سرمایه‌گذاران بایستی حمایت شوند، رفع معضل بیکاری و حمایت سرمایه‌گذاری لازم و ملزوم یکدیگرند.

مسئله دیگری که ‌می‌تواند از اهمیت برخوردار باشد ارتقاء پایه دانشی مدیران سازمان است. مدیران سازمان افراد ارزشی و کارآمدی هستند اما نیاز به ارتقاء پایه‌ی دانشی دارند. بنابراین مدیریت عالی باید در راستای ارتقاء تحصیلات دانشی آنان قدم‌های اساسی بردارد و از ارتقاء تحصیلات تخصصی آنان بایستی حمایت کند.

 1. ناشناس می‌گه:

  سلام منطق آزادواولویت دادن به صنعت؟
  بنظرشمااولویت دادن به صنعت درمناطق آزادمعنی دارد؟
  بنظرم این دوستمون ازفلسفه منطقه آزادزیادمطلع نیست و …

  • پاسخگو می‌گه:

   جناب ناشناس : ظاهراً شما اطلاعات کمی نسبت به مناطق آزاد دارید. جهت اطلاعتون یکی از محورهای فعالیت مناطق آزاد صادرات تولیدات داخلی است و صادرات زمانی به خوبی انجام میشود که کارخانه ها و صنایع داخلی بسیار پویا و فعالی داشته باشیم. یکی از مشوقهای اقتصادی مناطق آزاد خدمات به سرمایه گذارها در جهت ایجاد صنایع داخلی است. ضمنا اقتصاد مقاوتی که در شرایط کنونی کشور ، نسخه بسیار خوبی برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردو و کشور است بر پایه تولیدات داخلی است که این تولیدات داخلی ۷فقط با ایجاد صنایع بومی و فعال محقق میشود.

 2. مهدی رعیت دوست می‌گه:

  از اینکه منطقه ازاد اینقدر مورد توجه همه هست و اینقدر غیر فعال و بدون نظم سازمانی فعالیت میکند بسیارعجیب است از این لحاظ که منطقه اروند شاه راه تجاری منطقه است و به محض فعالیت گسترده تجاری وضیت شهر و نوع فرهنگ در شهرهای منطقه به سرعت اثر میگیرد اما دلیل این بی نطمی و کند بودن سرعت ترقی تقسیم قدرت به صورت مساوی است یا حفظ قدرت در مناطق دیگرتجاری و یا دلیل دیگر معلوم نیست ….

 3. یه دوست می‌گه:

  مصاحبه خوبی بود ولی اندک

 4. سيد حسيني حقيقي می‌گه:

  بسمه تعالی
  نظرات دکتر حاجی زاده بسیار دقیق و کارشناسی و در عین حال قابلیت عملیاتی شدن را داراست، ازینرو چه نیکو و پسندیده است که از چنین سرمایه هایی در مدیریت کلان شهرمان استفاده شود ، ضمنا تشکر مخصوص از مدیران روزنامه عصر آبادان، وسلام

 5. حمید می‌گه:

  با نظرات اقای دکتر موافقم