تاریخ انتشار خبر: ۹ , تیر, ۱۳۹۳ | ۲۳:۲۰:۰۰
کد مطلب : 34533

مدیر کل گمرک خرمشهر: ۱۷ میلیون دلار کالا از خرمشهر به خارج از کشور صادر شد

مدیرکل گمرک خرمشهر گفت: در سه ماه نخست امسال، ۱۸۲ هزار تن کالا به ارزش ۴۳۶ میلیارد ریال معادل ۱۷ میلیون دلار از گمرک خرمشهر به خارج از کشور صادر شد.

به گزارش عصر آبادان ؛ ˈ عارف باوی ˈ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عمده کالاهای صادراتی را سیمان، انواع خاک رس، سنگ، قلوه سنگ، مواد آلی، گچ، آهک، سولفات باریم، مواد نباتی و خرما عنوان کرد و افزود: کشورهای مقصد کالاهای صادراتی شامل عراق، امارات متحده عربی، پاکستان، ترکیه، کانادا، کویت، انگلیس، اسلوونی و آلمان بودند.

وی اظهار کرد: در این مدت ۷۷ هزار تن کالا به ارزش پنج هزار و ۳۳۲ میلیارد ریال معادل ۲۰۹ میلیون دلار از طریق گمرک خرمشهر به کشور وارد شد.

مدیرکل گمرک خرمشهر افزود: این واردات نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر وزن ۲۱ درصد، از نظر ارزش ریالی ۳۲ درصد و از نظر ارزش دلاری ۲۸ درصد افزایش نشان می دهد.

وی عمده کالاهای وارداتی را خودرو، لاستیک خودرو، لودر، بلدوزر، موتور و ژنراتور برقی، دستگاه های تهویه، پارچه، لوازم خانگی، پیچ و مهره، اشیای شیشه ای و برنج برشمرد.

باوی گفت: این کالاها از کشورهای چین، هند، امارات متحده عربی، تایوان، ژاپن، کره جنوبی، بحرین، فرانسه، مالزی، اندونزی، کویت، تایلند، ترکیه، بلژیک، ایتالیا، آلمان، ویتنام، عمان و پاکستان از طریق گمرک خرمشهر به کشور وارد شد.

وی با اشاره به بیشتر بودن حجم ترانزیت خارجی نسبت به ترانزیت داخلی در این مدت افزود: میزان ترانزیت داخلی از طریق گمرک خرمشهر، ۵۱۵ تن کالا به ارزش ۲۲۹ میلیارد ریال معادل شش میلیون و ۳۱۵ هزار دلار است که نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر وزن ۲۳۰ درصد، از نظر ارزش ریالی ۸۴۸ درصد و از نظر ارزش دلاری ۷۵۱ درصد افزایش نشان می دهد.

مدیرکل گمرک خرمشهر عمده کالاهای ترانزیت داخلی را کیف، کفش، پتو، لباس، لوازم آرایشی، عطر، پارچه، ظروف سرامیکی، تجهیزات شبکه، لوازم خانگی به استثنای کالاهای ممنوعه از قبیل کولر و یخچال عنوان کرد و افزود: کشورهای مبدا که ترانزیت داخلی از آنها صورت می گیرد امارات متحده عربی، ترکیه، چین و کویت هستند.

وی گفت: دو هزار و ۹۳۸ تن کالا به ارزش ریالی ۵۹۳ میلیارد ریال معادل ۱۶میلیون و ۲۱۰ هزار دلار در سه ماه نخست امسال از طریق گمرک خرمشهر ترانزیت خارجی صورت گرفت.

وی اضافه کرد: این میزان ترانزیت خارجی نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر وزن ۵۶۶ درصد، از نظر ارزش ریالی ۵۲۹ درصد و از نظر ارزش دلاری ۵۷۱ درصد افزایش نشان می دهد.

وی عمده کالاهای ترانزیت خارجی را خودرو، لوازم یدکی خودرو، کامیون، کولرهای گازی و لوله و اتصالات عنوان کرد و افزود: ۸۵ درصد ترانزیت خارجی کالا مربوط به خودروهای سواری است.

باوی ادامه داد: جمع درآمد عمومی این گمرک که در این مدت به حساب خزانه دولت واریز شده افزون بر ۷۶۴ میلیارد ریال است که نسبت به مدت مشابه پارسال ، ۷۰ درصد افزایش نشان می دهد.

وی اضافه کرد: تمام پرداخت ها در گمرک خرمشهر با استفاده از سامانه جدید اظهار از راه دور و به کمک شناسه پرداخت بصورت الکترونیکی انجام می شود.

وی گفت:در آینده نزدیک دستگاه PC POS و یا وب کیوسک برای پرداخت عوارض گمرکی در گمرک خرمشهر راه اندازی می شود.

وی با اشاره به فعالیت مسافری گمرک خرمشهر اظهار کرد: هشت هزار و ۸۴۷ نفر در این مدت از کشور کویت به بندرخرمشهر و برعکس سفر، و یک هزار و ۶۲۶ شناور نیز در این مدت در بندر خرمشهر تردد داشتند.

وی با اشاره به عملکرد گمرک شلمچه در سه ماه نخست امسال اظهار کرد: ۳۴۴ هزار تن کالا به ارزش چهار هزار و ۱۹۶ میلیارد ریال معادل ۱۶۵ میلیون دلار از گمرک شلمچه به مقصد عراق صادر شد.

مدیرکل گمرک خرمشهر عمده کالاهای صادراتی از گمرک شلمچه را تره بار، سیمان و مصالح ساختمانی برشمرد.

وی افزود: در این مدت ۱۸۴ هزار و ۳۱ مسافر ورودی و خروجی از مرز زمینی شلمچه به کشور عراق و برعکس تردد کردند.

وی گفت: ۹۶ هزار و ۳۵۷ نفر از این مسافران، مسافر ورودی و ۸۷ هزار و ۶۷۴ نفر مسافر خروجی بودند.

وی با اشاره به خروج ۳۰ هزار و ۸۷۳ کامیون از گمرک شلمچه به مقصد عراق در مدت یاد شده افزود: اتصال مرز شلمچه به راه آهن سراسری کشور نیز سبب شده روند انتقال کالاهای صادراتی از اقصی نقاط کشور به این نقطه مرزی، شتاب بیشتری به خود بگیرد و طی سه ماه نخست امسال، ۴۲۸ واگن حامل بار صادراتی، عملیات حمل و نقل کالا را بر عهده داشته باشند.

وی اظهار کرد: ارایه خدمات به صادر کنندگان و زوار عتبات عالیات در دو نوبت صبح و بعدازظهر تمام روزهای هفته حتی روزهای تعطیل انجام می شود.

باوی افزود: این اقدام در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی و همزمان با سالروز آزاد سازی خرمشهر و عید مبعث از یکم خرداد امسال صورت گرفته است.ک/۳