تاریخ انتشار خبر: ۱۱ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۸:۱۹:۱۲
کد مطلب : 57195
زاکانی در اهواز مطرح کرد:

مذاکرات هسته ای چیزی بیش از این برای ما نخواهد داشت/غربی ها حاضر به تغییر ساختار تحریم ها نیستند

دکتر زاکانی گفت:این منطقی است که ما نسبت به دشمنان خود بدبین باشیم و نسبت به کسانی که از طرف ما مذاکره کننده هستند اعتماد داشته باشیم مسئولیت های آنان را متذکر شویم و آنها را کمک کنیم.

 

 

به گزارش عصر آبادان ، دکتر زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست خبری در اهواز در خصوص مذاکرات هسته ای اظهار داشت:بعضی از آقایان احساس می کنند یک سوتفاهمی اتفاق افتاده است و برای رفع این سوتفاهم نیاز به شفاف سازی و اعتمادسازی داریم اما اگر به گذشته مذاکرات دقت کنیم می بینیم ما بارها شفاف سازی کردیم.

وی ادامه داد: سال ۸۲ تمام تاسیسات هسته ای خود را تعطیل کردیم حتی بخش تحقیقاتی هم تعطیل شد و بعد از نشست پاریس تمام سانتریفیوژهای خود را تعطیل کردیم اما از طرف رئیس جمهور آمریکا محور شرارت نامیده شدیم و از ۸۲ تا ۸۳ بعد از تعلیق ،شواری حکام شش قطعنامه علیه ایران صادر کرد.

زاکانی گفت:در گذشته و در حال حاضر انواع نظارت ها و دسترسی ها را فراتر از پادمان برای آژانس مهیا کردیم و چیزی پنهان نکردیم که امروز بخواهیم اعتماد سازی کنیم.

وی افزود:در سال ۸۶ با آژانس وارد مذاکره شدیم و در ۶ سرفصل مسائل مورد مطرح شد سال ۸۷ البرادعی به ما نامه داد که ماحصلش این بود که سوالات ما از ایران پاسخ خود را دریافت کرد و شفافیت برای ما حاصل شد اما دو روز بعد در مجمع امنیت سازمان ملل قطعنامه دوم علیه ما صادر شد پس مشکل ایران یک مشکل فنی نیست بلکه موضوع بهانه جویی نظام سلطه و امریکاست.

نماینده مردم تهران تاکید کرد:انرژی هسته ای تنها چیزی است که امریکایی ها در ادعاهای واهی خود پیرامون سلاح های کشتار جمعی،حقوق بشر، تروریسم و موشکی و عدم امنیت در منطقه در جهان به دروغ به این و آن منتسب می کنند و تنها چیزی که به فکرشان رسیده می توانند علیه ما اجماع جهانی ایجاد کنند بحث هسته ای است.

وی ادامه داد:این منطقی است که ما نسبت به دشمنان خود بدبین باشیم و نسبت به کسانی که از طرف ما مذاکره کننده هستند اعتماد داشته باشیم مسئولیت های آنان را متذکر شویم و آنها را کمک کنیم.

زاکانی گفت: آینده مذاکرات همین مسیری است که تا امروز آمده است یعنی چیزی بیش از این را برای ما نخواهد داشت ما با آنها منطقی صحبت می کنیم آنها بهانه جویی می کنند امریکایی ها دنبال بهانه جویی خود هستند و به چیزی غیر از محروم کردن ایران از فن آوری هسته ایی بسنده نخواهند کرد الا اینکه ناامید شوند و عقل مادی آنها حکم کند که اصرار بیش از حدشان برای منافعشان ضرر دارد.

وی ادامه داد:امیدوارم این اتفاق بیفتد و این شرایط به سمتی برود که با لحاظ کردن منافع ملی ما این موافتنامه انجام شود تمام تلاش ما این است که به تیم مذاکره کننده کمک کنیم تا این توافق با در نظز گرفتن منافع کشور انجام شود.

نماینده تهران گفت:آنچه آنها دنبال می کنند نفی همه منافع ماست و از فحوای کلام و شرایطی که می گذارند این کاملا روشن است آنها دنبال این هستند تا سطح غنی سازی ایران محدود شود و ایران برای همیشه نیازمند باقی بماند.

وی اضافه کرد:آنها معتقدند که باید ماهیت فردو تغییر کند و چون نمی توانند فردو را بزنند اصلا نباید فعال باشد و فقط آنجا کار تحقیقاتی کنند هیچ عقلی سلیمی قبول ندارد که فردو را که ۴۰ متر زیر زمین است و ۹۰ متر روی آن کوه است و غیرقابل زدن از طرف آنهاست را اختصاص به تحقیقات دهیم.

زاکانی تاکید کرد:آنها می گویند ۹ تن مواد غنی شده که در کشور شما است نباید باشد یعنی دست روی چیزهایی گذاشته اند که برنامه هسته ای ما را به سمتی سوق دهد که محصولش نفی منافع ملی باشد و از طرفی در مقابلش حاضر نیستند ساختار تحریم را تغییر بدهند و فقط بخشی از تحریم را تعلیق می خواهند کنند.

منبع: رهیاب

 1. ناشناس می‌گه:

  اقای زاکانی شما به عنوان نماینده مجلس حتما از وضعیت صنایع این مملکت خبر دارید
  برای سفارش یک کالای صنعتی ساخت خارج که میبایست در صنایع مهم این مملکت استفاده بشه شرکت های خارجی حاضر به پاسخگوویی و حتی ارسال استعلام قیمت هم نیستند
  حتی اگر حاضر باشند در اخذ قیمت همکاری کنند هیچ روش قانونی انتقال ارز وجود ندارد
  راههای دلالی هستش که در اختیار افراد خاصی هست و قیمت جنس شاید تا ۱۰ برابر اضافه تر حساب میشه و ارز این مملکت که با هزار دردسر تامین میشود بابت دلالی از بین میره
  این ۱ نمونه از مشکلات هستش و شمابهتر میدونید این کاغذ پاره ها چه معضلاتی تو سیستم اقتصادی بوجود اورده
  بنده منکر هوشمند بودن این تحریم ها و ناحق بودنشون نیستم
  اما در ۸ سال گذشته اقای احمدی نژاد و جلیلی چه اقدامی برای حل این معضل انجام دادند
  ایا توانستند مسیله به نوعی مدیریت کنند؟
  ایا شما راهی به غیر از مذاکره پیشنهاد میدید؟
  چرا فقط مخالفت میکنید اگر راه حلی دارید ارایه بدید.
  اینقدر توی اون ۸ سال در مذاکرات ضعف داشتید که صدای اعتراض اقای ولایتی هم دراومد
  در حال حاضر هم همه مسیولین نظام از مذاکرات حمایت میکنند اما انگار این امریکا ستیزی به قول استاد زیبا کلام براس شما دکانی شده است
  قبول کنید که مذاکرات ۱ سال اخیر شاید نتونسته همه مشکلات حل بکنه اما مشکل بر روی مشکل اضافه نکرده
  واقعا به این تیم مذاکره کننده باید خسته نباششید گفت
  نه اینکه ایه یاس خوند