تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۱۰:۲۷:۳۱
کد مطلب : 25538
روحانی در جمع فرماندهان ناجا اعلام کرد:

مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها همین هفته اجرایی می‌شود

رئیس‌جمهور از اجرایی شدن مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها تا پایان هفته جاری خبر داد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز شنبه در جمع فرماندهان نیروی انتظامی با بیان اینکه سرمایه اعتماد عمومی بزرگترین سرمایه است، گفت: اخلاق و نحوه برخورد و تماس با مردم می‌تواند به نفع نظام و اسلام باشد و خدایی نکرده می‌تواند نتیجه معکوس نیز داشته باشد.

وی افزود: کشور متعلق به مردم است و در این زمینه نباید تردید نداشته باشیم، تمام مقامات کشور بدون استثنا منتخب مردم هستند؛ چه با رای مردم و چه غیرمستقیم، مشروعیت پیدا می‌کنند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر رعایت قانون و اخلاق حسنه در برخورد با مجرم ، اظهار داشت: ما باید در هرمسئولیتی خود را خادم مردم بدانیم.

روحانی خطاب به فرماندهان نیروی انتظامی گفت: شما یک مسئولیت سنگین شهری دارید. وقتی شما با مردم مواجه می‌شوید اینگونه درنظر بگیرید که نماینده نظام هستید و اخلاق و نحوه و تماستان با مردم و چهره و کلامتان می‌تواند مبلغ نظام و اسلام ما باشد و خدایی ناکرده می‌تواند اثر معکوس داشته باشد.

وی افزود: نسبت به کسی که خلاف، جرم و جنایت کرده، وقتی پلیس با او مواجه می‌شود و دستگیرش می‌کند و به عنوان ضابط پرونده برای او تشکیل می‌دهد، بار زیادی از مسائل قضایی به گردن شما می‌افتد. من هم کار حقوقی و هم کار قضایی کرده‌ام و منظور این حرف را می‌دانم. آن قاضی که پرونده مجرم را باز می‌کند، اولین کار کارشناسی‌اش توسط کلانتری‌ها صورت می‌گیرد و این خیلی مهم است.

پلیس نباید در برخورد با مجرم عصبانی شود

رئیس جمهور با بیان اینکه فرماندهان نیروی انتظامی هیچ وقت نباید در برخورد با مجرم عصبانی شوید، گفت: نگذارید عصبانیت شما در پرونده طرف دخیل باشد. این پرونده زندگی اوست. آن قاضی آنقدر وقت ندارد که به جزئیات بپردازد و گاهی همین نوشته و گزارش شما خدایی ناکرده قاضی را در مسیری می‌برد که ممکن است آن مسیر، مسیر به حقی نباشد. مسئولیت شما مسئولیت سنگینی است.

روحانی ادامه داد: از طرف دیگر اجر کار شما بسیار زیاد است. اگر حضور پلیس موجب قرص شدن دل‌ها شود، بسیار مفید است. اگر دختری آن طرف خیابان ایستاده باشد و پلیس را ببیند دلش قرص باشد که کسی مزاحم او نمی‌شود، این خیلی مهم است. شما می‌توانید‌ آرامش دهید. لذا خدمت به مردم در این زمینه خدمت بسیار بزرگ و اثر بسیار بزرگی دارد و از طرف دیگر اگر مشکل داشته باشد، اثرش نیز سنگین خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه کشور متعلق به مردم است و تردید در این زمینه چه شرعا و چه عرفا و چه قانونا نباید داشته باشیم، خاطر نشان کرد: تمام مقامات کشور بدون استثنا منتخب مردم هستند و با رای مردم، چه مستقیم و چه غیر مستقیم مشروعیت پیدا می‌کنند. بنابراین کشور متعلق به مردم است و همه ما باید بدانیم در هر مسئولیتی که هستیم خادم مردم باشیم.

رئیس جمهور ادامه داد: صاحب این کشور مردم هستند، البته اگر کسی جرمی مرتکب شد باید با او برخورد شود. اما بر اساس اخلاق و آنچه قانون گفته است باید برخورد شود. در اسلام گفته شده است یک دزد باید مجازات شود، اما همراه آن این نیامده است که یک پلیس حق دارد با او تند برخورد کند و یا فحاشی کند یا در برخورد با یک آدم عادی چنین برخوردی داشته باشد؛ فرقی نمی‌کند.

روحانی با بیان اینکه در برخورد با مجرم باید آن چه که خدا تعیین کرده باشد مد نظر قرار بدهیم و نه بیشتر، افزود: حتی اگر طرف اعدامی باشد و بر اساس قانون پای چوبه دار رفته باشد، ما حق نداریم در بردن او به پای چوبه دار فحش دهیم و توهین دهیم. به هر حال قانون او را محکوم کرده و مجازات می‌شود و به ما ربطی ندارد. قانونِ خداست یا قانونی است که مجلس تصویب کرده که متعلق به مردم است و ما مجری هستیم.

وی تصریح کرد: امروز پلیس جایگاه و منزلت اجتماعی خوبی در بین مردم دارد و اگر در گوشه‌ای تخلفی نیز صورت گیرد مردم آن را به حساب کل پلیس نمی‌گذارند و می‌گویند یک نفر است که تخلف کرده و ممکن است در هر جمع و جماعتی تخلفی صورت گیرد.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش از اجرایی شدن مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها تا پایان این هفته خبر داد.

فرهنگ نیوز