تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۰:۰۶:۵۴
کد مطلب : 59231
یادداشت عصر آبادان:

مرحوم آیت الله جمی مظلوم مراسم سالگرد / تبلیغات سنگین و غفلت از محتوا ؛ عادت ناصواب مراسمات این روزها

عصر آبادان: صرف این هزینه ها نه تنها سودی به روح آن روحانی وارسته نخواهد رساند چه بسا موجبات آزردگی وی به سبب انجام آنچه با شأن و منش زمان حیات وی در تضاد است را فراهم کند.

۳۶۱۰۷_۵۳۵

به گزارش عصر آبادان : مرحوم آیت الله جمی از روحانیون مقاوم و مردمی در زمان جنگ تحمیلی و از چهره های محبوب و ماندگار تاریخ شهر آبادان به حساب می آید.وی روحانی شاخصی بود که به هنگام تجاوز دشمن بعثی به کشور با شهامتی مثال زدنی در کنار رزمندگان ماند و مایه دلگرمی آنان شد.

به خصوص اینکه در کوران آتش و خون ، سنگر نماز جمعه را هیچگاه خالی نکرد و به سبب تعهد و تقیدی که به دین و میهنش داشت ، اجازه نداد چراغ این فریضه مهم عبادی-سیاسی در شهر آبادان خاموش شود.

۸۰۹۶۸۷۲۶-۵۳۶۸۶۳۹

همین از وی چهره ای محبوب نزد امت ساخت تا جایی که بعد از سال ها رحلتش ، مردم این شهر از نامش به نیکی یاد می کنند.

به همین سبب ، همه ساله مراسم سالگرد این روحانی فقید به همت بیت مرحوم و سایر دوستداران وی در آبادان برگزار می شود.

امسال نیز قرار است مراسمی تحت همین عنوان برگزار شود و تمهیداتی از سوی دستگاه های دولتی برای این برنامه در نظر گرفته شده است.

اما ششمین سالگرد مرحوم جمی به دلیل اتخاذ برخی تصمیمات و مصوبات ، با شکل هر ساله ی آن تفاوت های چشم گیری دارد.

در جلسه ای که به منظور گرامیداشت یاد و خاطره این روحانی فقید منعقد شد ، مصوباتی خارج شد که برخی از آنان در ادامه آورده ایم:

۳۲ عدد بنر به ابعاد ۳ در ۴٫۵ به همراه استیج (۴۳۲ متر)- ۲۶ عدد بنر به ابعاد ۳ در ۲ (۱۵۶ متر) – ۳۰۰۰ عدد پوستر ۳۰ در ۴۰ سانتی متر – تامین هزینه شب شعر (لوح،هدایا،پذیرایی) – هزینه تامین ناهار برای ۲۰۰۰ نفر-  ۲۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال جهت تامین هزینه دکور نمایشگاه عکس –  ارسال پیامک انبوه به تعداد ۳۰۰۰۰ شماره  و سایر مواردی که از اشاره به آنها صرف نظر می کنیم.

همانطور که در مقدمه آورده ایم ، تکریم شخصیت مرحوم جمی که در سخت ترین شرایط ، دفاع از دین و میهن خود را به بهترین شکل ممکن عملی کرد ، برای سال های متمادی کمترین کاری است که باید در حق وی انجام داد و بطور کلی قدردانی از ایثار و شهامت روحانیت انقلابی ، اقدامی ارزنده و قابل ستایش است.

۳۶۱۱۵_۳۲۹

لیکن نباید از یاد برد که راز ماندگاری آن مرحوم نه برخورداری از ثروت و امکانات و تبلیغات بلکه رعایت اخلاق اسلامی و حفظ روحیات ساده زیستی بود که در آن دوران ، از وی فردی مورد وثوق و اعتماد کامل بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) ساخت.

به احتمال فراوان صرف این هزینه ها نه تنها سودی به روح آن روحانی وارسته نخواهد رساند چه بسا موجبات آزردگی وی به سبب انجام آنچه با شأن و منش زمان حیات وی در تضاد است را فراهم کند.

چه خوب بود که سالگرد این مرد بزرگ ، فرصتی می شد برای شناساندن ابعاد شخصیتی وی و اقدامات اثرگذاری که در دوران جنگ تحمیلی صورت داد.

سوالی که پیش می آید این است که به عنوان مثال : چاپ صدها متر مربع بنر تبلیغاتی در سطح معابر محدود آبادان، پذیرایی ناهار و … ، واقعا چه کمکی به ترویج ارزش های ایثارگری و جهاد (که در وجود مرحوم آقای جمی متبلور بود) در جامعه خواهد کرد؟

افزون بر این ، تجربه برگزاری شب شعر مرحوم قیصر امین پور که چندی پیش برگزار شد نیز گواه محکم دیگری است که ثابت می کند مراسم شب شعر آتی که قرار است به مناسبت ششمین سالگرد این روحانی فقید برگزار شود نیز چندان محتوای مرتبطی نخواهد داشت.چرا که در آن مراسم از همه جور شعرها و داستان های اعتراضی و سیاسی و بعضاً هنجارشکن شنیده شد به جز آثار در وصف نام کسی که برنامه به یاد وی (قیصر امین پور) برگزار می شد.

به نظر می رسد بیت مرحوم آیت الله جمی باید در این مواقع هوشیاری بیشتری به خرج دهند و اجازه ندهند محبوبیتی که به سبب درکنار مردم بودن و ساده زیستی و سال ها زحمت و رفتار صادقانه با مردم حاصل شد ، دستخوش بهره برداری های بودار سیاسی و حتی اقتصادی شود.چرا که بصورت طبیعی تبلیغات پر رنگ و خرج از روحانیت و هزینه های نامتعارف برای آنان، در میان مردمی که امروز با شرایط ناگوار اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند، نتایج عکس به همراه دارد.

  1. ... می‌گه:

    میخان. نون بخورن
    بعضیاشون…