تاریخ انتشار خبر: ۹ , تیر, ۱۳۹۳ | ۲۳:۲۶:۲۹
کد مطلب : 34553
فرمانده انتظامی شهرستان آبادان:

مردم به هشدارهای پلیسی برای جلوگیری از سرقت منازل بیشتر توجه کنند

فرمانده انتظامی شهرستان آبادان گفت: سارقان منزل افرادی با ظاهر ساده و معمولی هستند که برای شناسایی سوژه های خود روش های متعددی را امتحان می کنند لذا مردم باید به نکات و هشدارهای پلیس در پیشگیری از سرقت توجه کنند.

سرهنگ حسین کیهایی افزود: سارقان منزل پس از در نظر گرفتن سوژه، زمان مناسب مثلا زمان حضور نداشتن صاحب خانه را برای سرقت انتخاب می کنند.

وی با اشاره به اینکه بیشتر سرقت ها در شب انجام می شود، اظهار کرد: سارقان با مشاهده لامپ های روشن خانه در نیمه های شب متوجه حضور یا عدم حضور صاحب خانه می شوند.

فرمانده انتظامی شهرستان آبادان افزود: برای پیشگیری از این نوع سرقت ها بهتر است شهروندان از لامپ های زمان دار استفاده کنند.

وی گفت: بعضی از سارقان برای اینکه از عدم حضور صاحب خانه مطمئن شوند آگهی های تبلیغاتی را لای درب منازل مسکونی قرار می دهند و درصورت بازو بسته نشدن درب و ماندن کاغذ تبلیغاتی لای آن متوجه عدم حضور صاحب خانه می شوند.

سرهنگ کهیایی افزود: بهتر است در هنگام مسافرت کلید خانه را به همسایه ها یا افراد مورد اعتماد بسپاریم تا به ساختمان و منزل سرکشی کنند.

وی با تاکید بر استفاده مناسب از قفل های ایمن و پنجره های حفاظ دار اظهار کرد: اگر اشیای گرانبهاء و طلا و جواهرات در منزل نگهداری نکنیم در صورت سرقت نیز چیزی عاید سارقان نمی شود.

فرمانده انتظامی شهرستان آبادان افزود: گاهی سارقان منزل برای اینکه متوجه حضور یا عدم حضور صاحب خانه شوند، ابتدا زنگ درب منازلی را که از نظر حفاظت فیزیکی ضعیف هستند، می زنند اگر کسی جواب داد با یک سوال ساده مثل ˈ آیا اینجا منزل فلانی است؟ ˈ به سراغ منزل دیگری می روند ولی اگر کسی جواب نداد این به معنی خالی بودن منزل است و بلافاصله اقدام به سرقت از آن منزل می نمایند.

وی گفت: سارقان در برخی موارد با پرسه زدن در کوچه ها و مشاهده خانواده ای که چمدان هایشان را در صندوق عقب خودرو می گذارند از خالی بودن منزل آنها مطمئن می شوند.

وی افزود: این سارقان با تخریب قفل درب ورودی یا پریدن از روی دیوار وارد حیاط می شوند و با شکستن شیشه پنجره های فاقد حفاظ یا تخریب دریچه کولر وارد منزل شده و اقدام به سرقت می کنند.

سرهنگ کهیایی افزود: بهتر است هنگام مسافرت وسایل همراه و چمدان های خود را داخل حیاط در خودرو جاسازی کنیم و همسایه نزدیک و مورد اعتماد خود را از مسافرت خود مطلع نماییم.

وی اظهار کرد: گاهی سارق از بستگان و آشنایان صاحب منزل است و از خالی بودن منزل و محل اختفای پول و اشیای قیمتی اطلاع دارد که می گویند: چو دزدی با چراغ آید گزیده تر برد کالا.

فرمانده انتظامی شهرستان آبادان افزود: تحقیقات پلیس آگاهی نشان می دهد منازلی که فاقد موانع فیزیکی مطمئن هستند بیشتر مورد سرقت قرار می گیرند.

مرجع / ایرنا