تاریخ انتشار خبر: ۲۳ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۷:۳۷:۴۱
کد مطلب : 67010
رئیس بانک ملی خوزستان :

مردم سیستم بانکی را مقابل خود می بینند/باید به سیستم بانکی اجازه دفاع هم داده شود

سیاوش توحیدی گفت: در سیستم بانکی بدهکار ها باید دو قسمت شوند، آنهایی که واقعا دچار مشکل شدند ما آماده ایم و مهلت داده ،استمحال کرده و تسهیلات جدید نیز بدهیم ولی آنهایی که بهرحال از این دسته نیستند به دلیل سیاست‌های غلطی پول را گرفته‌اند و نمی‌خواهند بازپس دهند، به شدت در حال پیگیری هستیم.

 

 

 

 

به گزارش عصر آبادان ، به نقل از اهوازنوین:سیاوش توحیدی رئیس بانک ملی استان خوزستان در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص اقدامات بانک ملی خوزستان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی گقت: اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ریاضتی نیست و  هدف آن تأمین رشد، پویایی و بهبود شاخص‏ های مقاومت اقتصادی است ما سال هاست دچار تحریم بانکی هستیم اما این تحریم بانکی نه تنها ما را از پای نیانداخت بلکه به نوعی ما را توانمند کرد و ما با همان شرایط نیز به چرخه اقتصادی خود ادامه داده ایم.

رئیس بانک ملی خوزستان افزود: اقتصاد مقاومتی ، مقاومت در برابر مشکلات و مقاومت در برابر نفوذ عواملی است که می خواهند چوب لای چرخ اقتصاد کشور بگذارند و آن را از حرکت بازدارند ،اقتصاد مقاومتی زمانی معنا می یابد که همه دستگاهها از سیستم بانکی تا دستگاههای متولی مثل سازمانهای صنایع، بیمه، دارایی، و.. دست به دست هم تا شرایط را بوجود بیاورند که اقتصاد نه تنها متکی به بیگانه نباشد بلکه به مرحله خودکفایی نیز برسد.

توحیدی گام بانک ملی در راستای اقتصاد مقاومتی را تسهیلات پرداختی به بنگاه ها و کارخانجات  استان عنوان کرد و افزود: پرداخت تسهیلات به بنگاههای استان یکی از حرکت های بانک ملی خوزستان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است،بطور مثال در حال حاضر ۴۰ درصد پول شرکت توسعه نیشکر سهام بانک ملی است و از دیگر تسهیلات نیز می توانم از تسهیلات به لوله سازی و نفت و گاز و فولاد نام ببریم.

رئیس بانک ملی خوزستان در خصوص میزان معوقات بانک ملی از بیان آمار امتناع ورزید و گفت: مطلبات سیستم بانکی در استان به نسبت تسهیلاتی که پرداخت شده بالاست ، اما باید ببینیم افرادی که این تسهیلات را استفاده کرده اند آیا واقعا این بدهی را پرداخت نکرده اند یا با توجه به شرایط اقتصادی دچار مشکل شده اند.

توحیدی تصریح کرد:در سیستم بانکی بدهکار ها باید دو قسمت شوند، آنهایی که واقعا دچار مشکل شدند ما آماده ایم مهلت و تسهیلات جدید بدهیم و استمحال کنیم ولی آنهایی که بهرحال از این دسته نیستند به دلیل سیاست‌های غلط، پول را گرفته‌اند و نمی‌خواهند بازپس دهند، به شدت در حال پیگیری هستیم.

وی در خصوص تسهیلات پرداختی وام ازدواج توسط بانک ملی نیز گفت: ما با تمامی توان تسهیلات ازدواج را پرداخت می کنیم، البته فراموش نشود تسهیلات قرض الحسنه منابع قرض الحسنه می خواهد ولی امروز متاسفانه مردم به دنبال یک دهم درصد سود بیشتر هستند و تسهیلات قرض الحسنه به حاشیه رفته وکمرنگ شده است اما در کل ۲۷ هزار نفر در سامانه تسهیلات ازدواج ثبت نام کرده اند که از تیر ماه تا امروز ۲۰ هزار نفر تسهیلات گرفته اند و هفت هزار نفر دیگر باقی مانده اند.

وی در ادامه خواهان برطرف شدن بدبینی مردم درباره سیستم بانکی شد و گفت: انتظار داریم مردم سیستم بانکی را هم مانند سازمانهای دیگر ببینند ما را جدا نبینند، متاسفانه مردم سیستم بانکی را مقابل خود می بینند ، اگر بانکی منابع جمع کند و تسهیلات پرداخت نکند قطعا دچار مشکل می شود اینکه ذهنیت ایجاد شده که بانکها تسهیلات پرداخت نمی کنند قابل پذیرش نیست. بالاخره ما همه در یک استان هستیم و دوست داریم چرخه استان بهتر بگردد.

 

وی افزود:هرکسی که قرار است راجع به سیستم بانکی صحبت کند یک طرفه نباشد چون هرکسی به تنهایی به قاضی برود راضی بر می گردد ما نمی گوییم سیستم بانکی مشکل ندارد، مشکلات هست اماباید به سیستم بانکی اجازه دفاع هم داده شود.چرا وقت نام سیستم بانکی می آید تافته جدا بافته قلمداد می شود؟