تاریخ انتشار خبر: ۲۳ , آبان, ۱۳۹۴ | ۰۶:۴۴:۲۸
کد مطلب : 103615

مرد هزار چهره دستگیر شد +عکس

فردی که با هویت‌های جعلی گوناگون اقدام به کلاهبرداری و اخذ وام بانکی روی سند املاک شهروندان کرده بود، دستگیر شد.

۵ آبان ماه سال جاری خانمی با مراجعه به کلانتری ۱۳۷ نصر به مأموران اعلام کرد که بدون اطلاع وی، فرد یا افرادی با استفاده از سند مالکیت خانه‌اش در منطقه سعادت آباد اقدام به گرفتن وام ۴۰۰ میلیون تومانی کرده‌اند.

شاکیه در اظهارات اولیه اش به مأموران گفت: جهت دریافت وام به بانک رفته بودم که به بنده اعلام شد سند خانه‌ام در رهن بانکی در شعبه سعادت آباد است! بلافاصله به شعبه مذکور در سعادت آباد مراجعه کردم و در بررسی مدارک ارائه شده به بانک متوجه شدم که سند خانه‌ام بدون اطلاع بنده به شخص دیگری منتقل شده است.

با توجه به اظهارات شاکیه، مأموران تیم تجسس ویژه کلانتری ۱۳۷ نصر با مراجعه به بانک و در ادامه «اداره ثبت» اطلاع پیدا کردند که سند مالکیت متعلق به منزل شاکیه با یک وکالت نامه محضری دارای اصالت قانونی به شخصی به نام مهدی . ق منتقل شده اما شاکیه عنوان داشت که به هیچ عنوان این وکالت نامه از سوی وی صادر نشده، لذا مهدی . ق در محدوده سعادت آباد شناسایی و توسط مأموران کلانتری ۱۳۷ نصر دستگیر شد.

مرد هزار چهره دستگیر شد +عکس

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع جعل و کلاهبرداری و به دستور بازپرس شعبه چهارم دادسرای ناحیه ۲ تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

مهدی . ق پس از دستگیری و انتقال به پایگاه دوم پلیس آگاهی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: پدر بنده نزد شخصی بi نام حمیدرضا. ک به عنوان راننده مشغول به کار است و به این واسطه با این شخص آشنا شدمT مدتی پیش حمیدرضا. ک به بهانه پرداخت کارمزد بالا جهت انجام یک عملیات بانکی با وکالت‌نامه‌ای که از مالک خانه (شاکیه) در اختیار داشت و مدعی بود که آن‌ را جهت انجام تمامی امور مالی و اداری از شاکیه دریافت کرده پیشنهاد داد که سند مالکیت خانه شاکیه را به نام من منتقل کند تا او بتواند در ازای رهن سند خانه، پول مورد نیاز شاکیه را در قالب وام بانکی تهیه و برایش ارسال کند.

وی ادامه داد: من نیز در ازای گرفتن کارمزد قبول کردم تا این کار را انجام داده و با مراجعه به بانک و در ادامه رهن گذاشتن سند ملک نزد بانک، مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان وام از بانک تحویل گرفته و به حمیدرضا. ک بدهم. طی این مدت آقای ک همیشه عنوان می‌کرد که صاحبخانه در خارج از کشور زندگی می‌کند و به دلایل مختلفی قادر به مسافرت به ایران نیست.

کارآگاهان در تحقیقات خود اطلاع پیدا کردند که شاکیه در حدود سه ماه پیش خانه‌اش را به صورت مبله و در ازای دریافت ماهیانه ۲۵ میلیون تومان، جهت زندگی به شخصی به نام حمیدرضا. ک اجاره داده در حالی که بنا به اظهارات مهدی و پدرش، این شخص (حمیدرضا . ک) تا چندی در منطقه قلهک سکونت داشته است.

در ادامه و با مراجعه به دفترخانه رسمی محل صدور وکالت‌نامه جهت واگذاری اسناد مالکیت خانه متعلق به شاکیه به ارزش تقریبی ۵ میلیارد تومان، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که حمیدرضا . ک با جعل نامه‌ای منتسب به یکی از سفارتخانه‌های کشورهای همسایه مدعی شده که از سوی شاکیه وکالت تام الاختیار جهت انجام امور مالی و اداری در اختیار دارد و دفترخانه نیز با استناد به این نامه اقدام به صدور وکالت‌نامه به نام وی و در ادامه صدور سند مالکیت به نام مهدی . ق کرده است.

با توجه به پیچیدگی پرونده و احتمال وقوع کلاهبرداری‌های مشابه، کارآگاهان با بررسی پرونده‌های مشابه اطلاع پیدا کردند که اخذ وام‌هایی از شعبات مختلف بانکی و در واقع کلاهبرداری‌های مشابه دیگری در سطح شهر تهران انجام شده که طی آنها، در مجموع بیش از ۴ میلیارد تومان پول در قالب وام‌های بانکی دریافت شده و در تمامی آنها شکات هیچ‌گونه اطلاعی از رهن املاک خود نزد بانک نداشته‌اند.

مرد هزار چهره دستگیر شد +عکس

در بررسی‌های به عمل آمده از شکات اخیر نیز مشخص شد که شخص مشخصی با هویت‌های مختلف ابتدا اقدام به اجاره خانه از آنها کرده و در ادامه و به شیوه‌ای مشابه و با ارائه نامه مجعول منتسب به یکی از کشورهای همسایه اقدام به دریافت وکالت محضری و نهایتاً اخذ وام از شعبات بانکی کرده است.

در شرایطی که کمترین اطلاعات در خصوص هویت واقعی متهم پرونده در اختیار کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی قرار داشت اما با انجام تحقیقات و اقدامات پلیسی، کارآگاهان نهایتاً موفق به شناسایی محل تردد متهم پرونده در منطقه قیطریه شده و با بهره‌گیری از تصاویر متهم، موفق به شناسایی و دستگیری وی شدند.

با دستگیری متهم به نام واقعی «پیمان . ک» متولد ۱۳۵۰ و شناسایی مخفیگاه وی، کارآگاهان در بازرسی از مخفیگاه متهم موفق به کشف انواع مدارک شناسایی مجعول (گذرنامه، گواهینامه، شناسنامه) با هویت‌های مجعول و همچنین امهار مجعول متعلق به تعدادی از دفترخانه‌های رسمی و سفارتخانه یکی از کشورهای همسایه شدند.

متهم پس از دستگیری صراحتاً به کلاهبرداری از شکات پرونده و دریافت وام‌های چند صد میلیون تومانی با استفاده از اسناد و مدارک مالکیت متعلق به آنها اعتراف کرد و گفت: اولین بار در حدود سه سال پیش بود که به این شیوه اقدام به کلاهبرداری یک و نیم میلیارد تومانی کردم .

وی افزود: پس از آن و به مدت دو سال در کشور یونان زندگی می‌کردم تا نهایتاً طی این مدت تمامی پول‌هایم تمام شد، تصمیم گرفتم تا بار دیگر به ایران آمده و مجدداً به همین شیوه اقدام به کلاهبرداری کنم و حتی در چندین مورد نیز موفق به گرفتن وام‌های چند صد میلیون تومانی شدم، قصد داشتم تا این بار نیز به همان شیوه گذشته پول مورد نیاز برای زندگی در خارج از کشور را تهیه و این بار برای همیشه از کشور بروم که دستگیر شدم.

سرهنگ کارآگاه سعدالله گزافی، رئیس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ اظهار داشت: با توجه به اعتراف صریح متهم به کلاهبرداری‌های مشابه، قرار قانونی از سوی مقام قضایی صادر و متهم جهت انجام تحقیقات تکمیلی و شناسای دیگر جرائم ارتکابی در اختیار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است.

وی افزود:  از کلیه شکات و مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفتند دعوت می‌شود تا جهت پیگیری شکایات خود به نشانی جدید پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در جنت آباد شمالی – نرسیده به اتوبان آبشناسان مراجعه کنند.

منبع: فارس