تاریخ انتشار خبر: ۸ , شهریور, ۱۳۹۵ | ۱۶:۳۰:۴۸
کد مطلب : 123377

«مرد همسرکٌش» از قصاص گریخت

مرد میانسالی که پس از قتل همسر ۱۹ ساله‌اش به قصاص محکوم شده بود، با رضایت اولیای دم مقتول از قصاص گریخت.

به گزارش تسنیم؛ اواسط اردیبهشت ۸۸ دختر نوزده ساله‌ای در حالیکه مورد اصابت ضربات چاقو قرار گرفته بود به بیمارستان هفت‌تیر منتقل شد و با حضور مأموران کلانتری ۱۱۱ هفت چنار در بیمارستان مشخص شد وی از نواحی مختلف با ضربات چاقو دچار آسیب‌ دیدگی شده و به علت شدت جراحات در کما به سر می‌برد.

پدر دختر جوان در اظهاراتش، شوهر دخترش را ضارب فرزندش معرفی کرد و به مأموران گفت: دخترم مریم مهریه‌اش را به اجرا گذاشته بود و به همین علت توسط شوهرش یاسر مورد ضرب و جرح قرار گرفته است.

مادر مریم نیز در اظهارت خود به مأموران گفت: مریم فرزندی به نام امید دارد، زمان وقوع این اتفاق در منزل پدر زن پسرم بودم؛ ساعت ۱۲:۳۰ شب به خانه آمدم که داخل کوچه مریم را دیدم، مریم در حالیکه غرق در خون بود گفت «یاسر دنبال امید آمده و جلوی در خانه منتظر بود، زمانیکه جلوی در منزل رفتم یاسر من را با چاقو مورد ضرب و جرح قرار داد.»

پس از یافتن این سرنخ، تلاش برای دستگیری شوهر مریم آغاز شد تا اینکه ۱۸ اردیبشهت ۸۸ مریم به علت شدت جراحات جان خودش را از دست داد.

تمامی شواهد و قراین حاکی از آن بود که یاسر، قاتل مریم است و وی پس از درگیری با همسرش متواری شده است، تحقیقات برای یافتن مخفیگاه یاسر در جریان بود تا اینکه وی ۲۱ فروردین ۸۹ در یکی از شهرستانهای استان قزوین دستگیر شد.

یاسر چهل و شش ساله پس از بازداشت به شعبه دوم دادسرای امور جنایی تهران منتقل شد اما در جلسات بازپرسی اظهارات ضد و نقیضی را مطرح کرد و منکر اطلاع از نحوه قتل مریم بود.

بعد از صدور کیفرخواست برای یاسر و اتمام جلسات بازپرسی، وی برای محاکمه در شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران حاضر شد اما همچنان منکر قتل مریم بود؛ شواهد نشان می‌داد که مریم قبل از فوت و پس از ایراد ضرب و جرح توسط یاسر، به صراحت اعلان کرده که توسط همسرش مورد ضرب و جرح قرار گرفته است همچنین یاسر پس از قتل مریم گریخته و تمامی وسایل ارتباطی با خودش را قطع و خودرویش را نیز عوض کرده بود.

مدارک دیگر نیز نشان داد یاسر در زندگی‌اش با مریم، با او بدرفتاری می‌کرده و بین آنها اختلافات شدیدی وجود داشته است و همین اختلافات موجب قتل مریم شده بود.

سرانجام دادگاه یاسر را به اتهام قتل مریم به یک بار قصاص نفس با پرداخت تفاضل دیه توسط اولیای دم مقتول محکوم کرد و این حکم در شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور تأیید شد.

پس از تأیید حکم قصاص یاسر، پرونده وی برای سیر مقدمات اجرایی به شعبه اجرای احکام دادسرای امور جنایی تهران فرستاده شد تا اینکه مدتی قبل اولیای دم مقتول با حضور در دادسرای امور جنایی تهران درخواست خود مبنی بر اعلام گذشت از قصاص یاسر را، به قاضی دشتبان؛ سرپرست اجرای احکام این دادسرا ارائه کردند و یاسر از قصاص رهایی یافت.