تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , آبان, ۱۳۹۵ | ۱۶:۱۱:۲۸
کد مطلب : 126460
کارشناس مسائل اقتصادی مطرح کرد؛

مرغ برجام در سبد کالاهای چینی تخم گذاشت/ دولت یازدهم با واردات ۳۵ میلیارد دلاری کالای چینی رکورد دولت قبل را شکست

کارشناس مسائل اقتصادی با انتقاد از صرف کردن هزینه ۳۵ میلیاردی دولت یازدهم برای وارد کردن کالا از چین، که ان را بزرگترین عیب دولت نهم و دهم می دانست، گفت: دولت روحانی هر چیزی را که از دولت قبل بهانه کرده بود و آن را سکویی برای خودنمایی خود می دانست، عملا همه آن اقدامات را با شدت بیشتری انجام داد.

مرغ برجام در سبد کالاهای چینی تخم گذاشت/ دولت یازدهم با واردات 35 میلیارد دلاری کالای چینی رکورد دولت قبل را شکست

 به نقل از   بوتیا نیوز  روحانی در گزارش ۱۰۰ روزه دولت یازدهم از روال واردات بی‌رویه کالاهای چینی در دولت‌های نهم و دهم انتقاد کرد ه بود و این انتقاد را با عبارت جالب توجهی مطرح کرد: «دولت قبل شغل ایجاد کرد، اما برای چینی‌ها.»

 

طبق آمار گمرک، دولت یازدهم از ابتدای فعالیت خود تاکنون نزدیک به ۳۵ میلیارد دلار صرف واردات کالا از چین کرده است که نسبت به کل چهارسال دولت نهم ۹ میلیارد دلار افزایش یافته است.

 

صرف این میزان هزینه برای واردات کالاهای چینی از سوی دولت یازدهم در حالی است که انتظار می رفت با توجه به انتقاداتی که روحانی از سیاست‌های وارداتی احمدی‌نژاد مطرح می‌کرد،جلوی واردات بی‌رویه خصوصا از مبدأ چین گرفته شود.

 

اما مثل اینکه قرار است دولت یازدهم در همه زمینه به دولت وعده ها مشهور بماند و درست بر خلاف انتقاداتی که به دولت قبل گرفته بود خود رکورد دار واردات کالا از چین به کشور باشد.

 

دولت برای پر کردن جای خالی تولید داخلی به واردات روی آورده است

 

عبدالمجید شیخی در گفت و گو با بوتیا نیوز در رابطه با آمار منتشر شده گمرک مبنی بر واردات ۳۵ میلیون دلاری کالاهای چینی در دولت یازدهم گفت: اینکه دولت یازدهم در طول دوران مدیریت خود هیچ برنامه ای برای اقتصاد نداشته برای ما کاملا شفاف و روشن است.

 

کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: دولت تا امروز همه تخم مرغ های خود را در سبد برجام انداخته بود و از آنجایی که برجام هم هیچ نتیجه ای نداشت لذا به هر چیزی متصل می شود تا عملکرد ضد اقتصادی خود را توجیه کند.

 

شیخی عنوان کرد: دولت با واردات عملا سعی کرده است خلاء های تولید داخلی را بپوشاند تا صدای مردم در نیاید و از آن جایی که به دنبال باز کردن پای بیگانه به کشور بودند بهترین و ساده ترین راه همین واردات است.

 

سیاست های ولنگاری دولت یازدهم در واردات، باعث رکود حال حاضر کشور شده است

 

وی با بیان اینکه سیاست های ولنگاری وارداتِ دولت یازدهم، تولید را فلج کرده است، تشریح کرد: سیاست های وارداتی دولت یازدهم تولید داخلی را از شرکت های خدماتی گرفته  تا شرکت های تولید کننده فلج کرده است و همین سیاست ها باعث رکود حال حاضر کشور شده است.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی با انتقاد از صرف کردن هزینه ۳۵ میلیاردی دولت یازدهم برای وارد کردن کالا از چین، که ان را بزرگترین عیب دولت نهم و دهم می دانست، تاکید کرد: دولت روحانی هر چیزی را که از دولت قبل بهانه کرده بود و  آن را سکویی برای خودنمایی خود می دانست، عملا همه ان اقدامات را با شدت بیشتری انجام داد که امار منتشر شده خود گواه این مطلب است.

 

شیخی با مطرح کردن شعر “آفتاب آمد دلیل آفتاب، گر دلیلی میبایدت رخ برمتاب” گفت: هدف تناقض گویی های روحانی در خصوص دولت قبل، برای کوبیدن دولت احمدی نژاد بود و این وعده قران است که اگر سخنی بر مبنای تقوا نباشد خدواند روی آن گوینده را سیاه می کند و آن را دچار مصیبتی می کند که به دیگران آن ایراد را می گرفت.

 

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که چینی ها به دلیل صحبت های معاون اول دولت یازدهم دل خوشی از ایران ندارند، عنوان کرد: چینی ها به دلیل شعاری که معاون اول رئیس جمهور در سفری که هیات ایرانی به چین بر علیه آن ها مطرح کرد، از ایران بسیار دلخور شدند و در برقراری مبادلات بانکی و پیگری نتایج برجام اصلا دل خوشی از ما ندارند.

 

واردات کالاهای چینی فقط برای دولت قبل بد بود؟

 

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه تصریح کرد: کشور چین کالاهای خوب، بد و متوسط دارد و این بازرگانان باید عاقل باشند کالای با کیفیت وارد کنند، در زمان دولت قبل تحریم ها برقرار بود ناچارا ارتباط با چین راحت تر بود.

 

شیخی بیان کرد: دولت روحانی اگر صداقت داشت نباید بر علیه دولت قبل شعار می داد که ” دولت قبل اشتغال ایجاد کرد، اما برای چینی ها ” بلکه باید صداقت می داشت و می گفت چون امکان مبادله با چینی ها راحت تر است ما هم این کار را ادامه می دهیم.

 

وی در پاسخ به انتقاد دولت روحانی از واردات کالاهای چینی در دولت احمدی نژاد، گفت: ان زمان چون کشور در تحریم بود چاره ای جز این نبود ولی  اگر امروز بخواهیم بین بد و بدتر یکی را انتخاب کنیم به این نتیجه می رسیم که آیا خودروهای آمریکایی ها و اروپایی ها که هر جا قدم گذاشتند نسل ها را منقرض کردند بهتر است و یا اینکه از چینی کالا وارد کنیم که هیچ محاربه ای با ایران ندارند؟

 

انتهای پیام/م