تاریخ انتشار خبر: ۱۱ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۰۱:۱۲:۵۱
کد مطلب : 27696

مسئله، چادر خانم آبیار نبود!

خبر راه ندادن خانم نرگس آبیار کارگردان فیلم تحسین شده شیار ۱۴۳ به دانشگاه شاهد به دلیل نداشتن چادر خبری بود که هفته پیش منتشر شد و برخی ابهامات را به دنبال داشت.

در متن ارسالی از سوی ارگان خبری انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شاهد (تسنیم) درباره اتفاقات اخیر آمده است:

مسئله، چادر خانم آبیار نبود! ظهر روز یکشنبه هفته گذشته فیلم سینمایی تحسین شده «شیار ۱۴۳» توسط بسیج دانشجویی دانشگاه اکران شد. این برنامه سومین اکران دانشجویی برای بهترین فیلم دفاع مقدسی از دیدگاه مخاطبین جشنواره فجر بود که البته خیلی بیشتر از آنچه پیش بینی می‌شد «خبرساز» شد. ماجرا از آنجایی داغ شد که حراست دانشگاه شاهد از حضور کارگردان این فیلم بدون چادر در دانشگاه جلوگیری به عمل آورد.

«نرگس آبیار» در حالی که میهمان اصلی برنامه بود، بدون اطلاع از اینکه در دانشگاه شاهد خانم ها با چادر حاضر می‌شوند طبق قرار قبلی برای حضور در بین دانشجویان به دانشگاه آمده بود، ولی حراست دانشگاه با استناد به مقررات داخلی و با شرط استفاده از چادر برای حضور در برنامه، از این کارگردان سینما خواست از چادر استفاده کند.

خانم آبیار اما این شرط را قبول نمی‌کند، البته وی حق داشته است؛ اگر از این قانون دیرینه دانشگاه خبر داشت، ماجرا فرق می‌کرد. وی روز بعد از این ماجرا در مراسمی در لانه جاسوسی سابق آمریکا گفته است: «بسیج دانشگاه شاهد برنامه ای را هماهنگ کرده بودند اما در این میان یک ناهماهنگی اتفاق افتاد، و آن هم اینکه در قوانین دانشگاه شاهد هر خانمی که وارد دانشگاه می شود باید چادر سر کند، ما از این قانون اطلاعی نداشتیم و با ما هماهنگ نشده بود و به همین دلیل وقتی که من وارد شدم، گفتند این جزء قوانین ماست که باید هرخانمی که وارد دانشگاه می شود چادر سر کند و من برای احترام به قوانین دانشگاه شاهد بر گشتم، و اینجا اعلام می کنم که هیچ گله ای از کسی ندارم و این قضیه فقط به دلیل این ناهماهنگی اتفاق افتاده و ان شاءالله تجربه ای شده باشد تا دفعات بعد هماهنگی بیشتری صورت گیرد تا این مشکلات پیش نیاید.»

در این میان ۲ موضوع قابل تامل خودنمایی می‌کند، اولین نکته ای که با شنیدن این خبر به ذهن خیلی از دانشجویان رسید، این است که چرا برگزار کنندگان برنامه هنگام دعوت از یکی از موفقترین کارگردان‌های انقلابی کشور، قانون واضح و همیشگی دانشگاه را با وی در میان نگذاشته اند تا این مشکل پیش نیاید.

همان طور که مدیر روابط عمومی دانشگاه که قبل از این مسئول بسیج دانشجویی نیز بوده، تاکید کرده است: «در مجوز اخذ شده برای برنامه مورد اشاره توسط بسیج دانشجویی دانشگاه نیز بر این نکته تصریح شده بود و برگزار کنندگان برنامه هم با اطلاع کامل از مقررات دانشگاه نسبت به اجرای برنامه اقدام کردند.»

«نرگس آبیار» هم بر این نکته که از این موضوع خبر نداشته است تاکید کرده است، این یعنی کسانی که وی را به دانشگاه دعوت کرده اند چیزی به کارگردان شیار ۱۴۳ در این باره نگفته اند.

نکته دوم در این باره این است که ای کاش مسئولین دانشگاه شاهد به خصوص حراست دانشگاه، موضوع مهمتر یعنی حضور بی حاشیه‌ی یک کارگردان خوب و انقلابی در دانشگاه را پای اجرای وظیفه همیشگی اش ذبح نمی‌کرد. این مساله آنجایی خودنمایی بیشتری دارد که کمتر از ۲۴ ساعت بعد از این اتفاق سیل عظیمی از رسانه های حامی دولت و اصلاح طلب با ذوق زدگی خاصی وارد میدان شدند تا گویا انتقامی هم از دانشگاه شاهد، هم از فیلم دفاع مقدسی «شیار ۱۴۳» و البته مهمتر از آن‌ها کارگردان این اثر بگیرند.

همین هفته پیش بود که سایت خبری دانا از تلاش وزرای علوم و بهداشت برای برکناری رئیس دانشگاه شاهد خبر داد، خبری که البته توسط رسانه های اصلاح طلب با خوشحالی همراه شد.

هرچند دکتر هاشمی وزیر بهداشت در حاشیه جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی همان هفته، اصل این خبر را تکذیب کرد و پس از آن دکتر زارع نژاد مشاور وی و مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت هم آن را رد کرد.

جانشین سازی برای رئیس دانشگاه شاهد توسط رسانه های تندرو اصلاح طلب ادامه داشت تا اینکه خانم دکتر بروجردی مشاور وزیر و مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم در گفتگو با خبرنگار «تسنیم» با رد خبر مذکور تاکید کرد که وزیر علوم در عزل و نصب رئیس دانشگاه شاهد تصمیم گیری نخواهد کرد.

اما ساعتی بعد از انتشار خبر حواشی پیش آمده در برنامه اکران فیلم شیار ۱۴۳ در دانشگاه شاهد، موجی از اخبار ضد و نقیض با چاشنی‌های غلیظ سیاسی در رسانه‌های پرتعداد اصلاح طلب به راه افتاد؛ رسانه هایی که علاوه بر تخریب شدید رئیس دانشگاه شاهد بعنوان یکی چهره مخالف مشی سیاسی آنها از این ماجرا برای به حاشیه بردن تجلیل دانشجویی از فیلم بسیار جذاب و تماشایی «شیار ۱۴۳» استفاده کردند.

انواع و اقسام حمله‌ها و تمسخرها علیه «چادر» در روزهایی که فرهنگ یکی از موضوعات مهم محافل دغدغه‌مند انقلابی است توسط رسانه‌های مخالف گفتمان انقلاب اسلامی، از سایت های معاند خارج نشین گرفته تا برخی سایت‌های زرد داخلی به یک مسئله اصلی تبدیل شد.

جای تعجب اینجاست که برخی رسانه های انقلابی و گروه های فرهنگی داخل و خارج دانشگاه که در تمام طول سال برای ترویج فرهنگ حجاب و دفاع از چادر به عنوان حجاب برتر تلاش می‌کنند، در این ماجرا، این فضاسازی سنگین علیه «چادر» را ندیدند و برای اینکه حرف خودشان را اثبات کنند در تنور رسانه های معاند هیزم ریختند!

این تخریب سنگین موجب به حاشیه رفتن برنامه خوب و بزرگ «بسیج دانشجویی» دانشگاه شد تا افکار عمومی از حضور گسترده دانشجویان در برنامه تقدیر از این اثر هنری ارزشی خبردار نشوند و صرفا حاشیه های تلخ برنامه در افکار عمومی منتشر گردد.

برای همین بود که روز دوشنبه سازمان بسیج دانشجویی در اقدامی هوشمندانه خانم نرگس آبیار را به جمع زیادی از دانشجویان دعوت کرد و ضمن تقدیر از وی فیلم به یادماندنی «شیار ۱۴۳» را اکران کرد.