تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۰:۰۸:۲۸
کد مطلب : 78174
وزیرصنعت،معدن و تجارت در برنامه زنده تلوزیونی:

مسئولین منطقه ازاد اروند مردم را تشویق به واردات می کنند/منافع برخی افراد با مسئله مناطق آزاد گره خورده است

عصر آبادان:نعمت زاده تصریح کرد: مناطق آزاد باید به افزایش تولید و صادرات کشور کمک کنند. به عنوان مثال حدود سه منطقه ویژه پتروشیمی در ایران وجود دارد که عمده صادارت این حوزه از آنجا صورت می گیرد ولی خب در برخی از مناطق آزاد عمده گرایش ها به سمت واردات است.

به گزارش عصر آبادان به نقل ازخبرگزاری دانشجو، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت معدن تجارت در برنامه شب گذشته پایش با انتقاد از رویکرد منطقه ازاد اروند گفت: مسئولین منطقه ازاد اروند مردم را تشویق به واردات کالاهای قاچاق می کنند و این منطقه را به دهکده ای از کالاهای قاچاق تبدیل کرده اند.  نعمت زاده تصریح کرد: مناطق آزاد باید به افزایش تولید و صادرات کشور کمک کنند. به عنوان مثال حدود سه منطقه ویژه پتروشیمی در ایران وجود دارد که عمده صادارت این حوزه از آنجا صورت می گیرد ولی خب در برخی از مناطق آزاد عمده گرایش ها به سمت واردات است.

 

وی ادامه داد: گناوه جزو منطقه آزاد نیست و تنها یک منطقه ویژه اقتصادی است. مثلا شهرهای آبادان و خرمشهر را در وسعت بزرگ به اسم منطقه آزاد به هم متصل کردیم و درست است که کنترل می شود ولی با این وجود برخی اوقات یک سری کالاها وارد شده و مردم به واردات تشویق می شوند.

نعمت زاده گفت : متاسفانه مسئولین منطقه ازاد اروند مردم را تشویق به واردات می کنند و این باعث شده کالاهای قاچاق در این منطقه زیاد شود ، نظارتی هم در این بین وجود ندارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: البته منافع برخی افراد (هم مردم و هم آنهایی که بدون پرداخت تعرفه دولتی کالا وارد می کنند) با این مسئله مناطق آزاد گره خورده است و متاسفانه برخی ها نیز خوب نظارت نمی کنند. تنها با گرفتن و بگیر و ببندها مشکل حل نمی شود بلکه ۸۰ درصد مسائل با اصلاح قوانین و ۲۰ درصد نیز با نظارت حل می شوند.

محمدرضا نعمت‌زاده دیشب با حضور در برنامه زنده تلویزیونی پایش شبکه اول سیما گفت: خوشبختانه از رشد منفی ۱۰ درصد در سال ۹۱ امسال توانستیم به رشد ۲.۹ درصد برسیم و برابر آخرین گزارش بانک مرکزی در ۹ ماه گذشته، این وزارت رشد ۶.۲ درصدی داشته است؛ ضمن اینکه در زمینه خدمات رشد کمتری داشته‌ ایم؛ ولی اغلب محصولات در زمینه صنایع رشد مثبت داشته اند. در صنایع خودرو هم رشد داشته ایم و تنها در حدود پنج قلم کالا رشد منفی داشتیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه روند اقتصادی کشور رو به بهبود است؛ اما اشکالات فراوانی هم وجود دارد، افزود: در زمینه لوازم خانگی بین ۲۵ تا ۳۰ درصد، در زمینه خودرو ۶۰ درصد و در زمینه فولاد نیز چهار درصد رشد داشته ایم.

وی تصریح کرد: حدود ۱۰ هزار واحد کوچک و متوسط ابتدای سال جاری متوقف بودند که به تدریج دوباره در حال راه‌اندازی هستند؛ ولی برخی از این واحدها مشکلات بانکی حاد دارند که در این رابطه، مصوباتی داشتیم تا دوباره به این واحدها تسهیلات ارائه شود؛ اما این کار و همکاری بانک ها در این زمینه تنها در صورتی امکان پذیر است که مشخص شود واحدهای فوق با ارائه تسهیلات می‌توانند پیشرفت کنند