تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , بهمن, ۱۳۹۲ | ۰۹:۳۵:۲۹
کد مطلب : 17973
عراقچی

مسائل دفاعی ایران قابل مذاکره و سازش نیست

معاون وزیر امور خارجه کشورمان خطاب به شرمن و دیگر اعضای ۱+۵ گفت: قاطعانه می‌گویم که موضوعات مربوط به مسائل دفاعی ایران قابل مذاکره و سازش نیست و از خطوط قرمز ما در هر مذاکره‌ای خواهد بود.

عصر ابادان –  سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان و عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای امشب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما حضور یافت و درباره تحولات جدید مسئله هسته‌ای ایران سخن گفت.

وی گفت: در صورتی که طرف مقابل با حسن نیت وارد مذاکره شود و زیاده‌خواهی‌ها را کنار بگذارد، فکر می‌کنم می‌توان در چند ماه آینده به یک راه‌حل جامع که شامل برداشته شدن تمام تحریم‌ها باشد، دست یابیم.

عراقچی افزود: ما توافق کردیم که مذاکرات را در شهرهایی برگزار کنیم که مقرهای سازمان ملل در آن حضور دارد… ژنو محل خوبی بود، اما به دلیل احتمال تداخل با مذاکرات سوریه، برگزاری نشست در این شهر مقدور نشد، به همین دلیل وین به عنوان میزبان انتخاب شد… هرچند نیویورک هم از شهرهای سازمان ملل است، اما شرایط سیاسی برای برگزاری نشست در نیویورک وجود نداشت.

وی همچنین گفت: گام اول همکاری با آژانس را با موفقیت برداشتیم و اکنون وارد گام دوم شده‌ایم.

عراقچی درباره اظهارات وندی شرمن در خصوص اینکه موضوع موشک‌های بالستیک ایران را در توافق نهایی می گنجانیم، تصریح کرد: موضوع مذاکرات ما با ۱+۵ فقط  موضوع هسته‌ای است و وارد هیچ موضوع دیگری نخواهیم شد.

وی خطاب به شرمن و دیگر اعضای ۱+۵ گفت قاطعانه می‌گویم که موضوعات مربوط به مسائل دفاعی ایران قابل مذاکره و سازش نیست و از خطوط قرمز ما در هر مذاکره‌ای خواهد بود.

معاون وزیر امور خارجه در خصوص اظهارات مطرح‌شده درباره گزینه نظامی علیه ایران خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها مدت‌هاست که موضوع گزینه نظامی را از روی میز برداشته‌اند، چراکه می‌دانند حریف مردم ایران و توانایی‌های دفاعی و نظامی ما نمی‌شوند.

عراقچی در بخش دیگری از صحبت‌هایش تصریح کرد که هدف توافق ژنو عادی‌سازی روابط بین ایران و غرب و ایران و آمریکا نیست، و خصومت بین ایران و آمریکا سرجای خود قرار دارد و جمهوری اسلامی ایران وارد عادی‌سازی روابط با آمریکا نشده است.

مشروح این خبر متعاقبا منتشر خواهد شد.