تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۰۱:۱۹:۲۷
کد مطلب : 28845

مسافران ایرانی مریخ + عکس و اسامی

رامین سعیدآذر، صادق مدرسی، الهه نوری، سحر وقوعی، علی رسول‌زاده، زهره فتوره بنابی، سعید قندهاری ممکن است یکی از چهار انسانی باشند که برای اولین‌بار قدم روی سطح مریخ خواهند گذاشت.

پروژه مارس-یک زیر نظر سازمانی خصوصی به همین نام و به رهبری کارآفرین هلندی، باس لانس‌دورپ برای ایجاد یک کلونی دائمی جهت اسکان انسان در مریخ است.

نخستین گروه از انسان‌ها قرار است در سال ۲۰۲۳ بر روی مریخ فرود آیند تا ساخت این کلونی را آغاز کنند و یک گروه چهار نفره از فضانوردان نیز هر دو سال به آنها افزوده می‌شود.
این شرکت هلندی اواخر سال ۱۳۹۱ ثبت نام اولیه برای داوطلبان حضور در سفر بدون بازگشت به مریخ را آغاز نمود. در نخستین مرحله حدود ۲۰۰.۰۰۰ نفر به حضور در این پروژه علاقه نشان دادند که پس از بررسی از بین ثبت نام کنندگان نام ۷ نفر ایرانی در لیست منتخبین به چشم می‌خورد.
رامین سعیدآذر، صادق مدرسی، الهه نوری، سحر وقوعی، علی رسول‌زاده، زهره فتوره بنابی، سعید قندهاری ممکن است یکی از چهار انسانی باشند که برای اولین‌بار قدم روی سطح مریخ خواهند گذاشت.
در مراحل بعد، داوطلبان باید شخصیت، دانش، انعطاف‌پذیری و هوش خود را در برخورد با چالش‌های این سفر متفاوت نشان دهند. در مراحل بعدی نیز داوطلبان در گروه‌های چهارنفره به انجام تمرینات بسیار فشرده برای آمادگی سفر به مریخ می‌شوند و پس از آن تیم نهایی انتخاب می‌شود.
به گفته مدیران مارس وان، سفر به مریخ با توجه به فاصله ۶۴ میلیون کیلومتری آن با زمین و وضعیت مداری بین شش تا هشت ماه (بیش از ۲۰۰ روز) به طول می انجامد. بدین ترتیب اولین گروه چهارنفره اعزامی در سپتامبر ۲۰۲۲ هفت ماه بعد (آوریل ۲۰۲۳) بر سطح مریخ فرود می آیند.
برای اقامت مادام العمر ساکنان مریخ، کپسول‌هایی شامل دو واحد اقامتی، دو واحد تأمین آب و اکسیژن و دو واحد تأمین تجهیزات ساخته می‌شوند؛ وظیفه انتقال و ساخت این کلونی‌ها بر عهده دو مریخ نوردی است که پیش از فضانوردان راهی سیاره سرخ شده‌اند.
فضای اختصاص یافته به هر فضانورد در داخل کپسول‌ها ۵۰ مترمربع است و ۲۰۰ مترمربع فضای داخلی نیز به اتاق خواب، محوطه کار، اتاق نشیمن و واحدهای پرورش گیاهان اختصاص یافته است.
منبع: باشگاه خبرنگاران