تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۹:۲۱:۲۷
کد مطلب : 65350
به بهانه هفته وحدت

مسجدی با ۵ محراب برای ۵ مذهب!

مسجد میرزا مهدی از مساجد قدیمی شهر زنجان است که این مسجد با پنج محراب از آثار تاریخی ارزشمند در سطح کشور محسوب می شود.

مسجدی با 5 محراب برای 5 مذهب!

به گزارش عصر آبادان به نقل از موج رسا, حاج میرزا مهدی پیش از مسجد جامع زنجان احداث شده و قدیمی ترین مسجد زنجان است، بسیاری بر این عقیده اند که بعد از حمله مغول به شهر زنجان و ویرانی کامل شهر زنجان، اولین بنای احداث این شهر توسط امیر تیمور گورکانی مسجد حاج میرزا مهدی مرحوم است، قبلا در ساختار این مسجد چهار محراب وجود داشته که به فرقه های مختلف اهل تسنن اختصاص داشته و بعد از رواج مذهب تشیع در شهر زنجان یک محراب به این چهار محراب اضافه شده که در قسمت شبستان بانوان قرار دارد.

 

مسجد میراز مهدی

 

در مورد نامگذاری مساجد بازار زنجان باید گفت این مساجد نام بخصوص و اصلی ندارند و به واسطه اتفاق یا معروفیت و یا نام امام جماعت آن نام گذاری می شدند، بطوری که در طی زمانهای مختلف اسامی متفاوتی داشته اند، تمامی مساجد داخل بازار به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی مسجد جامع زنجان و احترام به این مسجد، فاقد گنبد و گلدسته است، اسامی دیگر این مسجد خیاطها ، مسجد تبریزی ها و مسجد قائمی است.

مسجد میرزایی قدیمی ترین بنای مذهبی پابرجا در سطح شهر زنجان است که در مجموعه بازار پایین قرار دارد و احتمالاً در حدّفاصل اواخر دوران صفویه تا اوایل دوران قاجار احداث شده است، مسجد میرزایی از دو بخش تشکیل شده است و بخش نخست معروف به شبستان قدیم است که به فاصله یک رقبه از دکان های بازار قرار گرفته و خود دارای یک واحد شبستان و حیاط است، شبستان قدیم از ۱۵ چشمه طاق و تویزه پوشانیده شده و طاق های آن از نوع پنج او هفت کند و خوابیده است که این روش موجبات زیبایی هر چه بیشتر شبستان را فراهم نموده است.

مسجد میراز مهدی

محراب در راستای قبله با خالی کردن قسمتی از جرز جنوبی ایجاد شده و در طرفین آن درِ ورودی از حیاط قرار گرفته که هم اکنون با بالا آمدن سطح حیاط به پنجره تبدیل شده است، کاشی کاری محراب مرمت شدهه و از فرم تزئیناتی خود خارج شده است، در این محراب یک واحد کاشی چهارگوش دیده می شود که به اواخر دوران صفویه تا قبل از دوران قاجار نسبت داده می شود.

مسجد میراز مهدی

*بخش دوم مسجد میرزا مهدی
بخش دوم مسجد جدید است و در سبک کلی، تقلید ناقصی از مساجد به شیوه چهار ایوانی است و در آن عناصر لازم در مساجد چهار ایوانی از جمله صحن مرکزی، ایوان های چهارگانه، حجره های طلاب، وضوخانه، شبستان زنانه و مردانه وجود دارد،گرداگرد صحن مرکزی مسجد را حجره ها و ایوان های چهارگانه به طور قرینه پوشانیده است، جمعاً ۱۴ واحد حجره در سه طرف صحن مستقر شده و سقف حجرات با استفاده از طاق های نوع کلیل به سبک آذربایجانی پوشانیده شده است.

مسجد میراز مهدی

در سردر این مسجد تاریخ دیگری با عدد ۱۲۸۲ هجری قمری به چشم می خورد، در این قسمت کتیبه ای به خط نستعلیق نیز وجود دارد که بنابر آنچه که از قسمت خوانای آن به دست آمده، شخصی دو قطعه زمین مزرعه و یک قطعه زمین باغی در نهر قاسم آباد و دو قطعه زمین مزرعه در تخت دولابار را وقف مسجد و حجره ها کرده است.
در زلزله ای که بیش از ۲۰ سال پیش رخ داد دو شکاف در شبستان مردانه ایجاد شد و همچنین ایوان شمالی کمی از فرم خارج شده است.

*قدمت ۹۰۰ ساله مسجد میرزا مهدی

خادم مسجد میرزا مهدی زنجان در گفت و گو با خبرنگار موج رسا اظهار داشت: مسجد میرزا مهدی دارای قدمت ۹۰۰ ساله است.

وی با بیان اینکه ۱۸ سال است خادم این مسجد هستم، افزود: به این دلیل که سنم به حد نصاب نرسید نتوانستم بیمه شوم.

قربان امامی با اشاره به اینکه تنها ۱۶۰ هزار تومان دریافتی دارم، خاطرنشان کرد: با سه نفر عائله توانایی اداره زندگی خود را ندارم.

مسجد میراز مهدی

این خادم با بیان اینکه هر سلفی در یک محراب نماز می خوانند، افزود: این امر برای آسایش مسلمانان در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه تعمیر و مرمت این بنا در سال های اخیر صورت گرفته است، افزود: میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان نسبت به مرمت این بنا اقدام کرده است.

امامی از ارائه غذای نذری به مدت ۱۳ شب در ایام ماه محرم در این مسجد از سوی هئیت علی اکبر خبر داد و افزود:استقبال مردم از این مسجد بسیار زیاد است.

انتهای پیام/پ