تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۸:۲۰
کد مطلب : 28993

مسکن بیش از این گران نمی شود

رییس کمیسیون تخصصی مشاوران املاک گفت: شاید وزارت راه و شهرسازی تصور می‌کند که ما اشرافی به مسایل و سیاست‌های بازار نداریم، اما در این رابطه باید بگویم که ما چالش‌های بازار را از نزدیک لمس کرده و می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که در آینده چه اتفاقی در بازار مسکن خواهد افتاد.

به گزارش عصر آبادان ، مصطفی‌قلی خسروی در گفت‌وگو با تراز درباره شرایط کنونی بازار مسکن و پیش‌بینی آینده بازار اظهار داشت: در حال حاضر من امید بسیاری به وضعیت آتی بازار مسکن دارم؛ چراکه با برنامه‌های فعلی دولت، می‌توان به آینده بازار خوشبین بود.

وی با اشاره به ورود سرمایه‌گذاری خارجی به کشور در حوزه ساخت‌وساز، افزود: در سال۹۱ با بحرانی در اقتصادمان روبه‌رو بودیم؛ به‌طوری کاهش ارزش ریال و افزایش قیمت ارز و نیز سوء استفاده‌هایی که وجود داشت، موجب تغییرات شدید قیمتی در انواع بازارها شد.

به اعتقاد رییس کمیسیون تخصصی مشاوران املاک، ما جهش قیمتی مسکن را در سال‌های آتی در بازار نخواهیم دید و رشد نرخ مسکن نیز از شاخص تورم عبور نخواهد کرد.

خسروی با اشاره به آمارها عنوان کرد: آمارها حاکی از آن است که در سال ۹۱ در کل کشور بالغ بر ۲۰۴ هزار و ۳۶۹ معامله وجود داشت و معاملات در سال گذشته به ۱۷۷ هزار و ۸۱۸ معامله کاهش یافت.

وی تصریح کرد: همچنین در سال ۹۱ بالغ بر ۱۴۷ هزار و ۸۵۵ مبایعه‌نامه داشتیم که این تعداد در سال گذشته به ۱۱۵ هزار و ۷۷۱ مبایعه‌نامه رسید. در عین حال در حوزه اجاره در سال ۹۱ بالغ بر ۴۱ هزار و ۹۸۸ قرارداد اجاره وجود داشت که در سال گذشته به ۵۰ هزار و ۵۷۵ اجاره رشد پیدا کرد.

رییس کمیسیون تخصصی مشاوران املاک در ادامه در پاسخ به این پرسش با توجه به این آمارها که میزان قراردادهای خرید خانه کاهش و میزان قراردادهای اجاره افزایش یافته، حاکی از آن نیست که توان خرید مردم کاهش پیدا کرده است؟ گفت: بله، قدرت خرید مسکن مردم با افت ارزش ریال و بالا رفتن نرخ ارز کاهش یافته است.

خسروی با تاکید بر تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار مسکن، افزود: من واقعا متاسفم از این‌که زمانی که در سال ۹۱ قیمت‌ها با رشد همراه شد، خانه‌ای که برای مثال در سعادت‌آباد ۷ میلیارد تومان قیمت داست، یک‌مرتبه تا ۱۸ میلیارد تومان افزایش قیمت پیدا کرد و دلیل اصلی آن، افزایش ۳ برابری قیمت دلار بود.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که شما در دولت فعالیت دولت دهم، دیدارهایی با آقای احمدی‌نژاد و نیز مسوولان وزارت راه و شهرسازی درباره بازار مسکن داشتید. آیا این جلسات را با مسوولان دولت یازدهم نیز داشته‌اید؟ ادامه داد: هنوز چنین جلساتی برگزار نشده است، اما من خیلی تمایل دارم که دیداری با آقای روحانی داشته باشم و یک‌سری مسایل را در حوزه مسکن برای ایشان بیان کنم.

رییس کمیسیون تخصصی مشاوران املاک تصریح کرد: شاید وزارت راه و شهرسازی تصور می‌کند که ما اشرافی به مسایل و سیاست‌های بازار نداریم، اما در این رابطه باید بگویم که ما چالش‌های بازار را از نزدیک لمس کرده و می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که در آینده چه اتفاقی در بازار مسکن خواهد افتاد.

خسروی متذکر شد: هم‌اکنون مدت‌هاست که از برنامه‌ها و سیاست‌های وزارتخانه بی‌اطلاع هستیم و مسوولان جدید وزارت راه و شهرسازی با ما جلسه‌ای نگذاشته‌اند؛ در حالی که ما با مسوولان این وزارتخانه در دولت نهم، از وزیر گرفته تا معاونان ایشان در ارتباط بودیم.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که خودمان را از مردم جدا کنیم، زیان خواهیم دید.