تاریخ انتشار خبر: ۱۱ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۱۵:۳۷:۴۴
کد مطلب : 93074

مسی آسیا از یک روستا می‌آید +تصاویر

یادگار رستمی نوجوان خوش تکنیک فوتبال استان کردستان با درخشش خود در رقابت های جام کوردیال بار دیگر ثابت کرد که این استان مهد اصلی برای معرفی و پرورش استعدادهای ورزشی است.


 به گزارش فرهنگ نیوز ، کردستان مهد استعدادهای ورزشی است و علیرغم اینکه سرمایه گذاری ها در این حوزه اندک بوده و فعالیت چندانی صورت نمی گیرد ولی هر چند وقت یک بار نوجوان و جوانی از این استان به افتخار آفرینی می پردازند و نام کشورمان را در صحنه های بین المللی بلند آوازه می کند.

کردستان نه تنها در رشته فوتبال که در دیگر رشته های ورزشی نیز در اوج کمبود امکانات سخت افزاری و نرم افزاری قرار دارد و نه تنها دولت سرمایه گذاری چندانی در این حوزه انجام نمی دهد که بخش خصوصی توانمندی نیز همچون سایر استانهای کشور برای سرمایه گذاری و حمایت از ورزش وجود ندارد.

در میان نبود سرمایه گذاری های دولت و بخش خصوصی هر چند وقت بار جرقه های از نبوغ و استعداد نوجوانان و جوانان استان کردستان در صحنه های ملی و بین المللی رونمایی می شود و توانمندی این استان را در رشته های مختلف ورزشی بروز می دهند.

این روزها کردستان در رشته فوتبال جایگاه قابل توجهی در کشور ندارد و این استان فاقد تیم در لیگ برتر و لیگ دسته اول است، ولی هستند بازیکنانی که در میان این کمبودها با تکیه بر توانمندی های خود به سطح اول فوتبال کشور راه یافته و برای استان افتخار آفرینی می کنند.

هر چند که در طول سه دهه اخیر همواره فوتبالیست هایی از استان کردستان در تیم های ملی پایه کشور حضور پیدا کرده بودند ولی سال گذشته بالاخره این طلسم شکست و بعد از نزدیک به ۴۰ سال وریا غفوری پیراهن تیم ملی را در جام ملت های آسیا بر تن کرد و با بازی های درخشان خود به عنوان پدیده این رقابت ها نیز معرفی شد.

درخشش پدیده فوتبال کردستان در جام کوردیال
تنها بعد از گذشت چند ماه از افتخار آفرینی وریا غفوری، این بار نوجوانی از روستای مرزی ساوجی از توابع شهرستان مریوان با نشان دادن نبوغ و استعداد خود جایزه معتبرترین جام تیم های پایه را به خود اختصاص داد و بر اساس ادعای مربیان وی، سالهای آینده خبرهای بیشتری در خصوص این اعجوبه فوتبال کردستان شنیده می شود.

یادگار رستمی که با درخشش خود در جام کوردیال نه تنها زمینه کسب نائب قهرمانی تیم آکادمی کیا را فراهم کرده بود به عنوان بهترین بازیکن و همچنین آقای گل این رقابت ها انتخاب شد و بار دیگر ثابت کرد که کردستان دارای استعدادهای نابی است که در صورت توجه حداقلی به آنها می توانند درخششی فراتر از مرزهای کشور را تجربه کنند.

قرار گفتگو با یادگار رستمی خیلی اتفاقی در فروشگاه لوزام ورزشی یکی از مربیان فوتبال پایه استان کردستان در سنندج فراهم شد که البته در ادامه و با پیوستن شماری دیگر از مربیان بحث داغ شد و یادگار به همراه برادر، پدر و مربی مریوانی خود پاسخگوی سوالات خبرنگار مهر شد.

یادگار رستمی که تازه خردادماه سال جاری کلاس پنجم ابتدایی را تمام می کند خیلی کم حرف است و در میان خیلی از سوالاتی که از این اعجوبه کردستان پرسیده می شود چند تایی از آنها بی جواب باقی می ماند.

چهره ساده و بی آلایش یادگار رستمی، پدر و برادر خردسالش در کنار شور و شوق مربیان حاضر در این محل برای گفتگو با این فوتبالیست نوجوان برای دقایقی گفتگوی من با آنها را به حاشیه برد ولی یادگار همچنان در اوج همان سادگی یکی یکی به سوالات پاسخ های کوتاه و بریده بریده می داد.

یادگار را به صورت اتفاقی پیدا کردم
حامد رستمی پدر یادگار با اشاره به چگونگی فوتبالیست شدن پسرش گفت: یادگار همواره با هم سن و سالهای خودش در کوچه های روستا مشغول بازی بود و من هم فکر نمی کردم که وی استعدادهای خاصی در این زمینه داشته باشد چرا که من خودم اطلاعاتی در خصوص فوتبال نداشتم.

وی با یاد کردن از معلمان شاغل در مدرسه روستای ساوجی توابع شهرستان مریوان گفت: یکی دو معلم یادگار با وی ارتباط خوبی داشتند و همواره وی را به ورزش هم تشویق می کردند و بر همین اساس بود که به پیشنهاد یکی از معلمان یادگار کشف شد و به مریوان معرفی شد.

وریا رستمی مربی فوتبال مریوان و کسی که برای اولین بار بازی این پدیده را دیده بود در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص نحوه بازی این فوتبالیست نوجوان گفت: برای اولین بار و بر حسب اتفاق به دعوت معلم ابتدایی روستای ساوجی من بازی یادگار را دیدم و وی را به تیم خودم دعوت کردم.

وی با اشاره به روند کشف این پدیده جدید در فوتبال کردستان گفت: بعد از آن سال گذشته قرار شد که یادگار رستمی در قالب تیم دانش آموزی کردستان راهی مسابقات کشوری شود که آن مسابقات برگزار نشد و بالاخره از طریق هیئت فوتبال و همچنین معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش کردستان یادگار به آکادمی کیا معرفی و به عنوان بازیکن نهایی برای حضور در جام کوردیال انتخاب شد.

توجه به فوتبال کردستان تنها شهرستان سنندج نیست
رضا رحمانی که تا چندی قبل دبیر هیئت فوتبال کردستان بود نیز در این گفتگوها حضور داشت و با اشاره به چگونگی حضور این فوتبالیست نوجوان کردستانی در رقابت های ملی و بین المللی افزود: یکی از اقدامات ویژه هیئت فوتبال توجه به استعدادهای تمامی نقاط استان بود و به همین دلیل فرصت برای معرفی چهره های همچون یادگار رستمی فراهم شد.

وی با اشاره به اینکه فوتبال کردستان تنها مربوط به سنندج نیست، عنوان کرد: متاسفانه رد گذشته فوتبال کردستان تنها به سنندج خلاصه می شد و فرصت عرض اندام برای سایر شهرستانهای فراهم نبود ولی در دوره گذشته هیئت فوتبال این رسم را تغییر داد و به همین دلیل فرصت برای معرفی یادگارهای رستمی فراهم شد.

عابد احمدی دیگر مربی فوتبال کردستان که وی نیز در این جمع حضور داشت و به عنوان استعدادیاب آموزش و پرورش یادگار رستمی را مورد ارزیابی قرار داده بود، عنوان کرد: برای اولین بار که بازی این پدیده را دیدم بدون هیچ گونه فکری نام وی را به عنوان بازیکن منتخب استان اعلام کردم.

وی با بیان اینکه این روزها افراد مختلفی ادعا می کنند که در کشف و معرفی یادگار رستمی نقش داشته اند، اظهار داشت: به هر حال وقتی که یادگار به این درجه از موفقیت رسید افراد مختلفی خود را صاحب حق می دانند ولی واقعیت چیز دیگری است و در بعضی از شرایط پدر یادگار برای اعزام پسرش به اردو با مشکلات زیادی مواجه می شد و خبری از این افراد نبود.

یادگار رستمی که در این حین بیشتر شنونده بود نیز با بیان اینکه خیلی لذت بخش بود وقتی که در رقابت های بین المللی حضور پیدا کرده بودم، گفت: من در ابتدا با هیچکدام از هم تیمی ها ارتباط نداشتم ولی با گذشت زمان با بعضی از آنها دوست شدم.

وی با اشاره به امکانات سایر تیم های شرکت کننده در جام کوردیال بیان کرد: سایر تیم ها واقعا امکانات داشتند البته ما هم امکانات خوبی داشتیم ولی در مقابل آنها باز هم کم بود ولی ما سعی کردیم که با بازی خوب این کمبودها را جبران کنیم و خیلی خوشحال می شدم وقتی به تیم های خارجی حاضر در این رقابت ها گلزنی می کردم.

وعده های داده شده برای حمایت از یادگار شعاری بود
بعد از بازگشت یادگار رستمی از رقابت های بین المللی کوردیال و کسب عنوان آقای گلی و همچنین انتخاب به عنوان بهترین بازیکن این مسابقات، افراد و نهادهای مختلفی وعده های برای کمک و حمایت از وی سر دادند که پدر یادگار تمامی این وعده ها را در حد حرف خواند و گفت: هیچ گونه حمایتی تا این لحظه صورت نگرفته و تنها آموزش و پرورش از ما حمایت کرده است.

وی با نام بردن از افشین خوشگوار معاون تربیت بدنی و سلامت مدیر کل آموزش و پرورش استان کردستان عنوان کرد: در همان روزهای اول تاکنون تنها وی حامی ما بوده و در تمامی اردوها و حتی اعزام به مسابقات از یادگار حمایت کرده است و من باید از وی قدردانی کنم.

وریا رستمی مربی یادگار نیز در همین راستا گفت: افرادی زیادی وعده های داده و می دهند ولی به راستی که تنها با حمایت آموزش و پرورش مریوان و استان یادگار به این جایگاه رسیده است و اگر آقای خوشگوار نبود واقعا شاید این موفقیت برای یادگار حاصل نمی شد.

وی همچنین از آموزش و پرورش مریوان نیز تقدیر کرد و افزود: البته باید از حضور پرشور مردم در مراسم استقبال از یادگار رستمی در مریوان و همچنین روستای ساوجی تقدیر کرد و انتظار می رود که با این درخشش فرصت برای معرفی یادگارهای بیشتری در عرصه فوتبال کردستان فراهم شود.

اسعد امجدی مربی فوتبال سنندج نیز در این گفتگوها مشارکت کرد و افزود: یکی از نیازهای اصلی در شرایط فعلی برای پیشرفت در فوتبال یادگار رستمی حضور وی در تیم ملی نوجوانان کشور است و همه باید همت کرده و وی در تیم ملی حضور پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه کردستان استعدادهای این چنین زیادی در فوتبال دارد، گفت: در صورتی که حمایت ها وجود داشته باشد می توان به بهترین شکل ممکن فرصت و زمینه را برای معرفی استعدادهای ناب فوتبال کردستان به کشور فراهم کرد.

دوست دارم در تیم های بزرگ اروپایی بازی کنم
یادگار رستمی نیز در پاسخ به سوالی در خصوص ارتباط با مربیان تیم آکادمی کیا و خود مهدی مهدوی کیا عنوان کرد: آقای مهدوی کیا من رو خیلی دوست دارند و همواره با من در خصوص بازی صحبت می کردند و مواظب من بودند.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز آقای دوستی مهر با من تماس می گیرند و بعد از پایان مسابقات نیز به من تلفن زدند و از من احوالپرسی کردند و سفارش کردند که در کنار فوتبال درسم رو هم بخونم.

پدیده فوتبال کردستان به برنامه های پیش روی خود اشاره کرد و گفت: فعلا که امتحان دارم و گفتند که بعد از پایان ماه مبارک رمضان دوباره اردو خواهیم داشت و من سعی می کنم که در این اردوها نیز شرکت کنم.

وی با اشاره به آرزوی خود گفت: دوست دارم در تیم های بزرگ در خارج از کشور بازی کنم و برای رسیدن به آن باز هم تلاش خواهم کرد.

وریا رستمی مربی یادگار هم با اشاره به عقد قرارداد با آکادمی کیا گفت: قراردادی پنج ساله بین یادگار رستمی و آکادمی کیا عقد شده و قرار است که در جریان اردوی بعدی این قرارداد اجرایی شده و آکادمی کیا از یادگار حمایت کند.

یادگارهای زیادی در تمامی رشته های ورزشی وجود دارند که شناسایی و پرورش آنها نیازمند مدیریت بهتر است و شاید که در شناسایی و معرفی این پدیده اعتبار زیادی هزینه نشده باشد ولی باید به مسئولان تربیت بدنی آموزش و پرورش آفرین گفت که با درایت خود فرصت معرفی این چنین پدیده ای را به فوتبال کشور فراهم کردند.

 

منبع: مهر