تاریخ انتشار خبر: ۷ , تیر, ۱۳۹۴ | ۰۳:۵۹:۳۳
کد مطلب : 97439

مشت بسته کشت و صنعت نیشکر شوشتر/از همسایگان محروم شرکت تا تجمع اعتراضی کارگران!

خبر تجمع کارگران شرکت کشت و صنعت امام خمینی(ره) در شوشتر بهانه ای شد تا به بررسی وضعیت این مجموعه اقتصادی بپردازیم.

به نقل از رهیاب،خبر تجمع کارگران شرکت کشت و صنعت امام خمینی(ره) در شوشتر بهانه ای شد تا به بررسی وضعیت این مجموعه اقتصادی بپردازیم.
این شرکت از واحد های هفت گانه توسعه نیشکر و صنایع جانبی آن است که در اراضی شعیبیه بین دو رودخانه شطیط و دز واقع شده است.
کشت و صنعت امام خمینی ۱۵۳۰۰هکتار از اراضی دهستان شعیبیه و مناطق اطراف را در حالی در اختیار دارد که شاید اگر این میزان اراضی بین مردم بومی منطقه برای کشت سایر محصولات کشاورزی توزیع می شد بخش زیادی از گره اشتغال در این منطقه محروم قابل حل بود.

این واحد تولیدی درحالی بیش از ۱۵ سال از عمر خود را می گذراند که وسعت خود را بیش از  ۳۰کیلومتر در منطقه ای محروم گسترده کرده است لکن این توسعه سرزمینی تاکنون نتوانسته یکی از محروم ترین مناطق استان خوزستان را سامان دهد چرا که در حواشی آن شاهد زندگی مردم در روستاهایی با کمترین امکانات هستیم.
علی رغم حضور مدیری بومی در راس این مجموعه اقتصادی که حتی از پسماندهای نیشکر نیز درآمد دارد شاهد توجه کافی نسبت به مردم محروم منطقه اطراف این شرکت که قطعا توسعه نیشکر وامدار آن ها می باشد نیستیم.

روز گذشته نیز پس از انتشار خبر تجمع کارگران کشت و صنعت امام خمینی(ره) تعدادی از کارگران گله های خود را در رابطه با مشکلات موجود در این شرکت تولیدی مطرح کردند.

این کارگران عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل را اصلی ترین مطالبه در  شرکت کشت و صنعت امام خمینی (ره)شوشتر مطرح کردند.

و در ادامه افزودند: با توجه به این که مسئولین شرکت کشت و صنعت امام (ره) شوشتر در جهت اجرای طرح طبقه بندی مشاغل چندسالی قول مساعد داده اند اما تاکنون هیچگونه اقدامی در این رابطه صورت نگرفته است.

همچنین دیگر مطالبه کارگران غیرعادلانه پرداخت کردن پاداش سالانه (کارانه) بوده است که از مسئولین شرکت درخواست رسیدگی فوری به این مشکلات را دارند.

به نظر می رسید ضرورت رسیدگی به وضعیت غول های اقتصادی استان از طرف مسئولین امر بیش از پیش باید مورد توجه باشد چرا که حداقل اقدام این شرکت های اقتصادی که غالبا دولتی نیز می باشند داشتن پیوست منطقه ای می باشد نه اینکه فقط پسماند و دود نصیب مردم محروم منطقه کنند.