تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , بهمن, ۱۳۹۴ | ۱۳:۴۱:۴۰
کد مطلب : 108329
تناقضات دولت تدبیر؛

مشکلات با برجام حل نشد؛ وعده حل مشکلات به بعد از انتخابات موکول شد

دولت پس از ۲ سال وعده حل مشکلات با توافق هسته‌ای این بار وعده حل مشکلات را به دوران بعد از انتخابات موکول کرد.

به گزارش عصر آبادان به نقل از رهیاب ، حمید بعیدی‌نژاد در دانشگاه اصفهان با اشاره به توافقات هسته‌ای اظهار داشت: توافقات بالاخره پس از ۲٫۵ سال تلاش حاصل شد و قطعاً این توافقات فرصت‌هایی را برای کشور به‌وجود می‌‌آورد تا بتواند مسیر رشد خود را در ادامه به‌خوبی سیر کند.

بعیدی نژاد در پاسخ به این سؤال که آیا پس از اجرای برجام مشکلات اقتصادی و بیکاری جوانان برطرف می‌شود یا خیر، خاطرنشان کرد: قرار نیست برجام در ایران توسعه صنعتی و اقتصادی ایجاد کند البته رفع این مسائل از آثار برجام است اما اصل برجام این است که بتواند موانع پیش‌رو را برطرف کند.

عضو تیم مذاکره هسته‌ای تصریح کرد: زمانی که موانع و مشکلات مختلف با اجرای برجام حذف شد ما قدر فرصت‌هایی که به‌دست می‌‌آید را بدانیم و مسئله مهم‌تر این است که بتوانیم این فرصت‌ها را به‌خوبی مدیریت کنیم و به آرمان‌های مردم و نظام جامه عمل بپوشانیم.

این صحبت‌های بعیدی نژاد در حالی مطرح شد که خردادماه امسال حسن روحانی گفته بود: ما وقتی می‌گوییم باید تحریم‌های ظالمانه رفع شود بعضی‌ها چشمان‌شان زیاد نچرخد. تحریم‌های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید و مشکل محیط زیست، اشتغال، صنعت و آب خوردن مردم حل شود، منابع آبی زیاد شده و بانک‌ها احیا شوند.

توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری به ویژه در تأئید مشروط برجام یکی از نقشه‌های عملی راه است که دولت باید از انها تبعیت کند اما دولت این روزها با بازی‌های رسانه‌ای به دنبال عبور از منتقدان درونی خود است. دولت در ابتدا برای حل مشکلات، توافق هسته‌ای را بهانه کرده بود اما با حاصل شدن توافق، دولتی‌ها حرکت جدیدی به نام برجام ملی را آغاز کردند.

در این شرایط کارشناسان سیاسی معتقدند دولت بعد از دوران پسابرجام به دنبال ایجاد شرایطی برای پسا انتخابات مجلس شورای اسلامی دارند تا بتوانند با هیاهوی رسانه‌ای جلوی انتخاب صحیح مردم را بگیرند و مجلسی دولتی روی کار بیاید.

گام بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی، به عقیده کارشناسان سیاسی انتخابات ریاست جمهوری در سال ۹۶ است، محمود سریع‌القلم، از استادان اصلاح‌طلب و کسی که گفته می‌شود مشاور رئیس‌جمهور روحانی است، اخیراً طی سخنانی که سایت حزب ندای ایرانیان آنرا منتشر کرده، گفته است: «در اجلاس اخیر داووس سرمایه گذاران خارجی می‌گفتند که ما منتظر نتیجه انتخابات دوره بعدی ریاست جمهوری ایران هستیم و بعد جدی وارد مذاکره برای سرمایه‌گذاری می‌شویم».

او افزوده است: این نشان می‌دهد که اگر آنها سرمایه‌گذاری هم می‌کنند نگران آینده هستند، چون تجربه تغیییر سیاست‌ها را در دوران اقای احمدی‌نژاد دیده‌اند.

به نظر می‌رسد جرأت آمریکا برای نقض چندین باره برجام به دلیل انفعال دولتی‌ها و البته تناقض گویی مسئولان دولت و تدبیر امید است. چیزی که امروز بدتر از نقض برجام توسط آمریکا است، بحث هموار کردن و قانونی کردن نقض برجام توسط دولت و تدبیر و امید برای ۱+۵ است.