تاریخ انتشار خبر: ۲۳ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۱۲:۴۷:۴۵
کد مطلب : 29035
مسئول تبلیغ حوزه علمیه امام صادق علیه السلام آبادان در گفت و گو با عصر آبادان:

ترجیح غیر روحانی برای امام جماعت در بعضی از سازمانها ، مخالف فتوای امام و رهبری است

حجت الاسلام عسکری گفت: با توجه به وجود حوزه علمیه در شهرستان آبادان و حضور روحانیون متعدد در شهر کار پسندیده ای نیست. لذا همه پایگاه های دینی ، سازمانها و ارگانهای دولتی مراقبت کنند که حتما به این اصل و فتوای امام و رهبری پایبند باشند.

به گزارش عصر آبادان ، حجت الاسلام والمسلمین عسکری مسئول تبلیغ حوزه علمیه امام صادق علیه السلام آبادان در گفت و گو با این پایگاه خبری گفت: یکی از مهمترین وظایف و مسئولیت های سنگین روحانیت شیعه و مبلغان دینی از زمان ائمه اطهار تا دوران با شکوه انقلاب اسلامی و در دوران حکومت اسلامی ، حضور در محراب نماز و اقامه جماعت است.

وی افزود: تاکید بر حضور روحانی در محراب جماعت دلایل متعددی دارد.اول اینکه اعتماد عموم مردم به روحانیت شیعه در مسائل دینی خصوصا امامت جماعت نمازهای یومیه وجود دارد.دوماً محراب محل حرب و مبارزه با شیطان و نفس اماره است و روحانیونی که سالها در گوشه حجره ها در کلاس های اخلاق اساتید با تقوای حوزه به تهذیب نفس و کسب ملکه عدالت مشغول اند برای حضور در این جایگاه اولاترند.

عسکری خاطر نشان کرد: ضمن اینکه امام جماعت مرجع پاسخگویی به سوالات فقهی و مسائل دینی است و روحانیون به جهت تخصص در این کار توان بهتری در پاسخگویی دارند.همچنین نکته مهم اینکه فتوای صریح حضرت امام خمینی(ره)(۱) و امام خامنه ای (مدظله)(۲) و مراجع تقلیدبر اینکه با وجود روحانی ، نمازگزاران به غیر روحانی اقتدا نکنند،مسولیت را بر همه ما سنگین تر می کند.

مسئول تبلیغ حوزه علمیه امام صادق علیه السلام یادآور شد: متاسفانه اخباری مبنی بر ترجیح غیر روحانی در بعضی از سازمانها ،ادارات و مساجد شنیده ایم .امیدوارم خدای ناکرده این خطر ما را تهدید نکند که غیر روحانی را در فضایی که اختصاص به روحانی دارد وارد کنیم و این با توجه به وجود حوزه علمیه در شهرستان آبادان و حضور روحانیون متعدد در شهر کار پسندیده ای نیست. لذا همه پایگاه های دینی ، سازمانها و ارگانهای دولتی مراقبت کنند که حتما به این اصل و فتوای امام و رهبری پایبند باشند.

وی تصریح کرد: مسولیت جابجایی و عزل و نصب امام جماعت با امامان محترم جمعه و حوزه های علمیه و ستادهای اقامه نماز در شهرستانها است ، لذا اعلام میکنم که این دفتر آمادگی کامل خود را جهت تامین و هماهنگی امامت جماعت و مبلغین دینی برای این مراکز اعلام می نماید.

گفتنی است دفتر تبلیغ حوزه علمیه امام صادق (ع) آبادان مسولیت هماهنگی و اعزام روحانیون و مبلغان دینی به پایگاه های فرهنگی ، شهر و روستا مثل مساجد و همچنین مراکز آموزشی و اجرایی مثل دانشگاه ها ، مدارس،خوابگاه های دانشجویی و ادارات شهرستان آبادان را به عهده دارد.

گفته می شود یکی از سازمان های آبادان و خرمشهر ، در اقدامی عجیب و قابل تامل ، امام جماعت (روحانی) خود را برکنار کرده و به جای آن از یک فرد غیر روحانی دعوت به عمل آورده اند.

—-

پی نوشت :

۱ – نظر به اینکه امام اخیراً فتوایی صادر کردند و فرموده اند که امام جماعت باید از اهل علم باشد(روحانی) حال اگر شخصی تمام شرایطی که امام جماعت دارا است داشته باشد فقط از اهل علم نیست آیا می تواند امام جماعت باشد؟
جواب: اگر دسترسی به روحانی نباشد غیر روحانی با وجود سایر شرائط می تواند امامت نماید. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره)، ج۱،س۵۰۹)

۲-  ما تعدادى جوان هستیم که در تکیه‏ها و حسینیه‏ها دور هم جمع مى‏شویم و هنگام رسیدن وقت نماز فرد عادلى را مقدم کرده و براى نماز به او اقتدا مى‏کنیم. ولى بعضى از برادران به این کار اشکال نموده و مى‏گویند امام راحل(قدّس‏سرّه) خواندن نماز پشت سر غیر عالم دینى را حرام مى‏داند، وظیفه ما چیست؟
ج: با دسترسى به روحانى، به غیر روحانى اقتداء نکنند.

(اجوبه استفتائات س ۵۶۳)

 1. ن.و می‌گه:

  تو شهر چه خبره ما نمیدونستیم
  یه سازمان پیش نماز نداره و پیش نماز قبلیشو رد کرده

 2. ایمان می‌گه:

  بله اینکه روحانی باید پیش نماز باشه درسته و اینکه یک شخص که حالا یا ملا هست یا شیخ پیش نماز یه سازمان دولتی باشه وجهه خوبی نداره.ولی قابل توجه شما یک روحانی و پیش نماز هیچوقت نباید اهل جبهه خاصی باشد و از یکسری اعتقادات حمایت کنه .ایشان وظیفه دارد موضوعات اسلامی و مطالب قرآنی رو به عموم گوش زد بکنه.روحانی و پیش نماز فقط یه مسیر رو دنبال میکنه و اون اسلام و قرآن هستش و عضویت گروهای خاص کار یک روحانی نیست…

 3. موسوی می‌گه:

  واقعاکه ناراحت کننده است این وضعیتی که الان بااعلام ازاد شدن ننطقه حاکمه
  ازهیچ کی ترس ندارن وپادشاهی میکنن
  کارهای ضددینی انجام میدن
  بعدشم میرن روحانی از تهران میارن
  مگه ابادان کم روحانی ارزشی داره