تاریخ انتشار خبر: ۳۱ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۰۳:۱۷:۲۱
کد مطلب : 25462
عضو گروه تواشیح مصباح الهدی در مصاحبه با عصرآبادان:

آقا به ما گفتند با اجرای خوبتان خستگی از تن مان بیرون کردید/ نگاه مسئولان به موضوعات قرآنی ، اعتقادی نیست، اداری است

رسول مظفری از اعضای گروه تواشیح مصباح الهدی در گفت و گو با این پایگاه خبری به سوالات خبرنگار عصر آبادان پاسخ داد.

به گزارش عصر آبادان ، هجدهمین دوره مسابقات سراسری تواشیح و ابتهال و اذان تا چند روز دیگر به میزبانی شهرستان آبادان با حضور ۷۰۰ نفر از متسابقین از سراسر کشور برگزار می شود. مسابقاتی که در نوع خود در جهان اسلام کم نظیر است.

دوگروه از آبادان و به نمایندگی از استان خوزستان در این مسابقات شرکت خواهند کرد. به همین منظورعصر آبادان  تصمیم گرفت مصاحبه ای را با عناصر کلیدی این دو گروه ترتیب دهد و مخاطبان خود را در جریان فعالیت های قرآنی و هنری فرزندان برومند آبادانی قرار دهد. ابتدا به سراغ یکی از اعضای  گروه مصباح الهدی که امید زیادی به کسب رتبه برتر در این دوره برای آنها وجود دارد رفته و گفت و گوی دوستانه ای با آقای رسول مظفری در میان گذاشته که خواندنش خالی از لطف نیست. گفتنی است مظفری از جمله هنرمندان قرآنی ست که سال گذشته در قالب یک گروه که گزیده ای ازبهترین گروه های  سراسر کشور بود،  در محضر رهبر معظم انقلاب به اجرای برنامه پرداخت و مورد تفقد معظم له قرار گرفت.

عصر: جناب آقای مظفری سلام .برای شروع گفت و گو لطفا از سابقه و افراد گروه مصباح الهدی برای ما و مخاطبان توضیحاتی ارائه بفرمایید.

 من هم خدمت شما و مخاطبان فهیم تان عرض سلام و احترام دارم. گروه مصباح الهدی آبادان از سال ۷۹فعالیت خودش رو آغاز کرد و تا کنون ادامه دارد. اعضای این گروه  آقایان امین میمندی (فوق لیسانس علوم قرآن و حدیثو از قاریان خوب خوزستان و رئیس دارالقرآن ۱۴معصوم آموزش و پرورش آبادان)، محمدرضا محسنی (فوق لیسانس علوم قرآن و حدیث و از حفاظ قرآن که مقامات کشوری هم دارند) ، احسان سوری (فوق لیسانس مهندسی شیمی و از قاریان خوب شهر آبادان)، سید محمد هاشمی (لیسانس اقتصاد و از قاریان ممتاز آبادان و تکخوان گروه) ، سید ماجد هاشمی تبار (از قاریان ممتاز دانش آموزی استان خوزستان )،عدی حقیقت (از قاریان ممتاز شهرستان ) ،سعید محمدی (از قاریان ممتاز شهرستان) ،جواد رضوی (از قاریان خوب شهرستان) و بنده حقیر رسول مظفری (از خادمین قرآن آبادان و مدرک مهندس شیمی)  هستند.

IMG-20140420-WA0000IMG-20140416-WA0000

مظفری در دیدار نزدیک با حضرت آقا

اعضای گروه از بدو تاسیس همین عزیزان بودند و یا دچار تغییر شدند؟

اکثریت اعضاء از بدو تاسیس بودند ولی این دو سید بزرگوار یعنی سید محمد و سید ماجد هاشمی به تازه گی به گروه پیوست اند.

 آهنگساز و سرپرست گروه چه کسی است؟

سرپرست گروه جناب آقای احسان سوری هستند. در بحث آهنگ سازی نیز از بزرگواران و اساتیدی چون سید کریم موسوی،حسن خانچی و حاج مهدی دغاغله بهره می بریم.

بهترین رتبه گروه مصباح الهدی در مسابقات مختلفی که شرکت کرد چه بود؟

در مسابقات زیادی شرکت داشتیم. که گزیده ای از آنها را خدمت تان عرض می کنم.  مسابقات کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور وزارت ارشاد در سال   ۸۸ در تبریز که   گروه هایی چون شمیم بهشت،بصائر اصفهان،طه مازندران،و گروه مرآه الثقلین در ان شرکت داشتند ، رتبه اول رو کسب کردیم. در همین مسابقات و در سال ۹۰نیز مجدد رتبه اول مسابقات رو اینبار در شهر ساری و در قالب گروه الف مسابقات کسب کردیم.  در مسابقات آفرینش های آستان قدس رضوی سال ۸۳ جزء  ۸ گروه برتر مسابقات قرار گرفتیم که گروه های فدک مشهد،طارق تبریز،نورالزهرا سربندر ،یاسین بابلسر، بشارت اصفهان و…حضور داشتند. سال ۸۵نیز در مرحله نهایی همبن مسابقات پنجم شدیم و گروه طارق رتبه اول رو کسب کرد.

در محضر حضرت آقا نیز در رمضان المبارک ۹۲ و در معیت استاد حسن خانچی و در قالب گروه نورالزهرا نیز اجرای برنامه داشتیم. البته بنده و آقای میمندی فقط از گروه خودمان ،  با استاد خانچی همراهی داشتیم. همچنین بنده حقیر در قالب گروه ملی به نمایندگی از گروهمان در سال ۹۲در سالن اجلاس اجرای برنامه کردم.

آهنگسازی تواشیح و همخوانی گروه در مرحله استانی و کشوری امسال به عهده چه کسی بوده است؟

 آهنگسازی تواشیح مرحله استانی جناب استاد سید کریم موسوی بر عهده داشتند. همخوانی رو هم جناب استادطوسی زحمت کشیدند.

کدام گروه ها را امسال رقیب اصلی خوتان میدانید؟

سوال نسبتاً پرسیدید. الحمدلله گروه هایی که راه پیدا کردند به مرحله کشوری همه در سطح بالایی هستند. ولی خب مسابقات استانی استان خوزستان و راه پیدا کردن به مرحله کشوری کار بسیار دشواری ست که توسط گروه ما به لطف خدا مجدداً موفق به این مهم شد.

 از نحوه و چگونگی تمریناتتان برای آماده سازی برای مسابقات بفرمایید.

تا یادم نرفت بگویم که آقای مرتضی آل کثیر تواشیح دوم ما رو آهنگسازی کردند که در این مجال از ایشان هم تشکر می کنم.تمارین ما از بعد از ماه مبارک رمضان ۹۲جهت مسابقات استانی استارت خورد و تا امروز جهت آمادگی هرچه بیشتر در مسابقات کشوری ادامه دارد.

به نظر شما مسابقات اوقاف تا چه حد به تقویت گروه ها کمک می کند؟و آیا این مسابقات آسیب و نکته منفی هم دارد؟

این مسابقات نقش بسزایی در احیای گروه های مطرح قدیمی و تشویقی برای راه اندازی گروه های جدید التأسیس دارد که جا داره از همین فرصت از مسئولان برگزار کننده اداره کل اوقاف تشکر کنیم.  پیشنهادم این هست که در کنار این مسابقات راهکارهایی جهت نشر نشیدهای دینی واسلامی اندیشیده شود که این هنر زیبای اسلامی در کشور ما همانند سوریه و کشورهای دیگر به شکل منسجم نهادینه شود.

با توجه به اخبار مسابقات ، قرار است در روز اول گروه ها به اجرای همخوانی بپردازند و در روز دوم برنامه تواشیح اجرا می شود. آیا با این کار موافق هستید؟

امروز که اخبار مسابقات را به طور غیر رسمی از سایت گروه میعاد قم مشاهده می کردم برنامه ای که ارائه شده بسیار حرکت خوبی است .به ویژه اینکه اجرای گروه ها بعد از ظهر صورت می گیرد و اینکه ابتدا همخوانی اجرا میشود. این قضیه کمک شایانی به نزدیک شدن هر چه بیشتر نمرات هیأت محترم داوران به عدالت خواهد کرد.

مهمترین انگیزه گروه مصباح الهدی برای شرکت در این مسابقات چیست؟

 بنده حقیر بهترین انگیزه رو در گرد هم جمع شدن دوستان قرآنی شهرهای مختلف و دیدار و آشنایی با دوستان جدید در این هنر اسلامی می دانم. البته مزایای مادی هم قطعا موثر هست.

پیام شما به مسئولان مسابقات و گروه های شرکت کننده چیست؟

ابتدا اینکه قدم همه شرکت کنندگان و اساتید در آبادان بر دیدگان ما. انشالله این مسابقه و مسابقات سال های آینده بتواند این هنر اسلامی را به شکل منسجم و مدون نهادینه  کند تا نتایج  مورد انتظار و آثار فاخر و منشدهای بزرگ جایگاه ممتازی رو در جامعه پیدا کنند.

برای شرکت در مسابقات آیا حمایت شده اید؟ منظورم سازمان ها و ادارات هست.

گروه زیر نظر نهاد خاصی نیست اما خب از حمایت های خوبی بعضا توسط مراکز فرهنگی صورت گرفته که جای تشکر و قدردانی ازآنان به دلیل همراهی و دلگرمی  وجود دارد.

سطح مسابقات رو چطور می بینید و گروه های آبادانی در چه سطحی ارزیابی می کنید؟

سطح مسابقات بسیار بالاست ولی به لطف خدا گروه های آبادان به لحاظ توانمندی و کیفیت در سطح خوبی قرار دارند.

چه بهره برداری از این مسابقات برای شهر می شود انجام داد؟

 اجرای این مسابقات و این قبیل برنامه ها به لحاظ پتانسیل های بالایی که دارد می تواند موج قرآنی بسیار بزرگی را در بین نوجوانان و جوانان ایجاد کند که خود می تواند آغازگر حرکات بسیار بزرگ تر فرهنگی در شهر آبادان باشد.

انتظارتان از مسولان فرهنگی شهر چیست؟

 انتظارات بسیار بالاست، اول اینکه برای مسائل قرآنی جایگاه ویژه ای قائل شوند و مشکلات اداری و بودجه ای شان را برای مسایل دیگر بگذارند.  متاسفانه مسئولان ما با مسائل قرآنی ، به شکل اداری برخورد می کنند و نگاه اعتقادی به موضوعات قرآنی ندارند و عمده مشکلات فرهنگی ما ناشی از همین نکته است. در احیای معارف قرآنی باید همه ادارات در هر سطحی و جایگاهی بجای موازی کاری ، بصورت همسو و هماهنگ و طبق برنامه جامع و تقویم قرآنی برای طول سال برنامه ریزی کنند.اینکه هر اداره ای برای خودش و به زعم خودش برای قرآن هزینه کند به جایی نخواهیم رسید.

در مورد اجرایی که محضر مقام معظم رهبری داشتید توضیح دهید. آیا خاطره ای از آن برنامه دارید؟

بله در محضر رهبر معظم انقلاب در روز اول رمضان ۹۲اجرای تواشیح به زبان عربی شعبی محلی اجرا داشتیم که قبل از اجرا به ایشون گفتیم چند روز هست که نخوابیدیم و برای اجرا خسته هستیم . اما وقتی اجرا کردیم حضرت آقا به ما فرمودند که بنده خستگی در چهره شما ندیدم و با اجرای خوبتان خستگی را از تن بنده و دوستان درآوردید. ایشان بسیار ما را تشویق کردند و فرمودند که شما جوان هستید و در این عرصه (مدیحه سرایی)بسیار کمبود داریم که باید تلاش کنید و آثار زیادی رو در این زمینه تولید کنید.

به عنوان سوال آخر. مهمترین مانع و مشکل تان قبل از اجرای مسابقات چیست؟

مشکلی به لطف خدا وجود ندارد و یا در حداقل ممکن هستند،فقط از لحاظ مالی به هیچ عنوان تا این لحظه حمایت نشدیم . البته این حرف حقیر به این منظور نیست که ارگانی تا به حال حمایت نکرده است. منطقه آزاد اروند کمک های خوبی به مجموعه ما داشتند و از آنها تشکر می کنم. اما حمایت های مالی برای هزینه هایی چون دعوت از اساتید برجسته و آهنگسازی برای این مسابقات از هیچ ارگانی صورت نگرفته است.

 تشکر از وقتی که در اختیار ما گذاشتید. برای شما  آرزوی توفیق و سربلندی داریم.

 زنده باشید بنده هم از فرصتی که در اختیارم گذاشتید سپاسگزاری می کنم.

تصاویر زیر از اجرای گروه تواشیح در محضر رهبر معظم انقلاب است که رسول مظفری در بین آنها دیده می شود.

IMG-20140416-WA0004

 

IMG-20140416-WA0001

IMG-20140416-WA0002

IMG-20140416-WA0003

 1. زینکو می‌گه:

  ماجد صداش مثله آقای خانچی هست… خیلی خوب میشه اگه هر دو باهم یه تواشیح آماده کنن وبخونن…

 2. زینکو می‌گه:

  ماجد صداش مثله آقای خانچی هست… خیلی خوب میشه هر دو با هم یه تواشیح بخونن…

 3. قاری ممتاز می‌گه:

  آقای خانچی اگه میشه با همین گروه تواشیح بخوبخونین

 4. بانوي ماه می‌گه:

  موفق باشی ماجد جان.

 5. علی می‌گه:

  ماجد چقد بد میخونه

 6. ناشناس می‌گه:

  این همه از منطقه …خبر پخش می کنید، یکبار هم بد نیست به مدیریت امور …منطقه …سر بزنید و دزدیهای واضح مدیر امور ..و خانم …رو روی سایت بیارید

 7. انتظار می‌گه:

  گسترش فرهنگ قرآنی و داشتن ۱۰ میلیون حافظ و قاری قرآن نیازمند توجه بیشتر مسئولان و همکاری و تعامل بیشتر آن‌ها با نخبگان قرآنی همچون اعضای گروه تواشیح مصباح الهدی است که امیدواریم این امر به زودی در بین مسئولان نهادینه شود تا شاهد تحقق مطالبه رهبری و توجه بیشتر به آموزه‌های قرآن باشیم.

 8. فدایی داری داداش می‌گه:

  مسوولین باید یه کم به خودشون بیان و فقط به فکر کارهای گزارشی نباشن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 9. خرمشهری می‌گه:

  به امید حمایت مسوولین از فعالیتهاو فعالان قرآنی شهرمون که مایه افتخار این مرز و بوم میباشند.

 10. خادم القرآن می‌گه:

  با سلام و تشکر از این حرکت پسندیده که با یکی از مفاخر قرآنی آبادان جناب آقای مظفری مصاحبه داشتید، برای ایشون و اساتید قرآنیشون در مجموعه گروه تواشیح مصباح الهدی در مسابقات اوقاف آرزوی موفقیت و سربلندی داریم.

 11. آبادانی می‌گه:

  سلام
  ان شالله که دراین مسابقات موفق و پیروز باشید.