تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , فروردین, ۱۳۹۵ | ۰۹:۵۳:۲۱
کد مطلب : 111451
«تهران با لغو شکایت از مسکو موافقت کرده است»

معاون نخست‌وزیر روسیه مدعی تحویل سامانه اس-۳۰۰ به ایران شد

معاون نخست‌وزیر روسیه در مصاحبه‌ای که بامداد سه‌شنبه منتشر شده مدعی تحویل اولین محموله سامانه دفاع موشکی اس‌۳۰۰ به ایران شده است.

خبرگزاری فارس: معاون نخست‌وزیر روسیه مدعی تحویل سامانه اس-300 به ایران شد

 معاون نخست‌وزیر روسیه در گفت‌وگو با رسانه‌های این کشور مدعی شده اولین محموله سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ تحویل ایران شده است.

خبرگزاری اسپوتنیگ از قول «دیمیتری روگوزین»، معاون نخست‌وزیر روسیه نوشته این کشور «اولین مجموعه سامانه‌های پدافند هوایی اس ۳۰۰ را به ایران تحویل داده است.»

بر اساس این گزارش، معاون نخست‌وزیر روسیه در پاسخ به سوالی درباره تحویل این سامانه گفت: «بله، تحویل (این سامانه) در یک مسیر لوجستیکی طراحی شده توسط متخصصان ایران و روسیه، انجام می‌شود. ایران بعد از دریافت اولین مجموعه، شکایتش علیه روسیه در دیوان بین‌المللی داوری را پس می‌گیرد.»

این مقام روسی تصریح کرد: «درباره این لغو (شکایت) در کل با مجلس ایران توافق کرده‌ایم.»

اظهارات مقام روسیه در حالی صورت گرفته که حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفته بود «مراحل نخست این قرارداد» برای تحویل اس‌۳۰۰ به ایران، مسیر اجرایی خود را طی کرده است.

وی گفت: «توافقات جدیدی مابین دو کشور برای اجرای این قرارداد معوقه که تاریخ‌ها و زمانبندی‌های آن به تعویق افتاده بود، حاصل شده و در مسیر اجراء هست. اینک به اطلاع افکار عمومی می‌رسانم که مرحله نخست این قرارداد مسیر اجرایی خود را طی کرده و امیدواریم که بر اساس زمانبندی جدید تا پایان قرارداد مراحل مختلف اجرایی آن تکمیل شود.»

روسیه به موجب قراردادی که در سال ۲۰۰۷ با ایران امضا کرد باید دست‌کم پنج سامانه دفاع هوایی اس-۳۰۰ را به ایران تحویل می‌داد. مسکو در سال ۲۰۱۰ با این بهانه که فروش این سامانه به ایران خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران است از تحویل آن به تهران امتناع کرده بود.

وزارت دفاع ایران به دنبال این تصمیم مسکو، از طرف روسی به «دیوان بین‌المللی داوری» شکایت کرده و خواستار دریافت غرامتی معادل ۴ میلیارد دلار شده بود.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه روز ۲۴ فروردین سال گذشته با صدور حکمی، ممنوعیت خودخوانده تحویل این سامانه دفاعی به ایران را لغو کرد./فارس