تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , مهر, ۱۳۹۳ | ۰۹:۴۳:۵۴
کد مطلب : 49745
با وجود اعتراض شدید رئیس پلیس کشور/

معاینه فنی غیرقانونی فقط ۳۰ هزار تومان!

چندی پیش رئیس پلیس کشور در سخنرانی خود در دومین همایش فصلی فرماندهان و روسای پلیس از نحوره ارائه خدمات مربوط به کارت معاینه فنی خودروها انتقاد شدیدی کرد که با گذشت زمان طولانی از این اظهارات هنوز در روند فعالیت این مراکز تغییر حاصل نشده است.

دلالان کارت معاینه فنی خودرو همچنان مشغول فعالیت/معاینه فنی غیرقانونی فقط 30 هزار تومان!

به گزارش عصر آبادان به نقل از شبکه اطلاع رسانی دانا، چندی پیش  رئیس پلیس کشور در سخنرانی خود در دومین همایش فصلی فرماندهان و روسای پلیس از نحوره ارائه خدمات مربوط به کارت معاینه فنی خودروها انتقاد شدیدی کرد که با گذشت زمان طولانی از این اظهارات هنوز در روند فعالیت این مراکز تغییر حاصل نشده است.

وی در این مراسم یکی  ازچالش‌های موجود پیش روی پلیس را بحث معاینه فنی دانست و گفت: متاسفانه این موضوع کلا به یک حلقه مفقوده بدل شده و متولی ندارد تا جایی که حتی به ما گزارش‌هایی رسیده که در برخی از مراکز مردم می‌روند پول می‌دهند و بدون انجام هیچگونه معاینه‌ای یک برگه دریافت می‌کنند و خارج می‌شوند.

احمدی مقدم با مهم خواندن موضوع معاینه فنی تاکید کرد: پلیس این اختیار را دارد که بر این مراکز نظارت کرده و در مراکز الکی معاینه فنی را ببندد. نباید اجازه دهیم که مراکز معاینه فنی به یک مضحکه تبدیل شود و قوانین در این مراکز کاملا بی‌اعتبار شود.

وی با تاکید بر ضرورت نظارت بر این مراکز اظهار کرد: هزاران شهرداری با هزاران تنوع و رویکرد متولی بحث معاینه فنی هستند در حالی که نباید چنین شرایطی وجود داشته باشد و خواست من این است که پلیس در معاینه فنی نظارت داشته باشد و علاوه بر این مراکز، نیروهای پلیس بر خودروهایی که ظاهرشان نیز حاکی از وجود نقص در آنهاست نظارت داشته و با آنها برخورد کنند.

احمدی مقدم به صورت جدی از دولت و مجلس خواست فکری در خصوص وضعیت مراکز معاینه فی بکنند و گرنه این مراکز را تعطیل کرده تا پلیس خودش تصمیم بگیرد که چطور با خودروهای دارای نواقص فنی و مشکل‌زا برخورد کند.

با گذشت مدتی از این انتقاد شدید رئیس پلیس کشور، نه تنها تغییری در روند فعالیت این مراکز مشاهده نشده بلکه دلالی گری و واسطه گری نیز به صورت فزاینده ای به این بخش اضافه  و کسب سود از این منبع بسیار رایج شده است.

مسئله صدور کارت معاینه فنی خودروها به موضوعی برای درآمد برخی افراد سودجو تبدیل شده و بازار داغی نیز در همین خصوص به راه افتاده است.

اطلاعات خبرنگار ما حاکی از اینست که حتی برخی افراد شرور و سابقه دار با دریافت حداقل هزینه ممکن نسبت به صدور کارت های معاینه فنی با استفاده از روش های مختلف و بعضا با دادن رشوه و داشتن ارتباطات مختلف اقدام می‌کنند.

در همین راستا خبرنگار ما با یکی از این افراد ارتباطی برقرار کرد و از وی خواست تا برای خودروی شخصی اش کارت معاینه فنی بگیرد که وی در پاسخ عنوان کرد که مبلغ ۳۰ هزارتومان می گیرد و برای خودرو متناسب با وضعیت آن کارت صادر می‌کند.

این فرد همچنین مدعی شده بنا بر مشکل خودرو و معایب ان این قیمت تا ۶۰ هزار تومان نیز متغیر است.

همچنین فرد دیگری که در بین دوتستان و هم محلی های خود مشهور به انجام این گونه کارهاست بیان کرده که با گرفتن ۴۰ هزار تومان برای هر خودروی دارای عیبی می‌تواند برچسب معاینه فنی بگیرد.

این فرد عنوان کرده که به دلیل ارتباطش با افراد مسئول در یکی از مراکز معاینه فنی این کار را ظرف دو روز انجام می دهد.

معاینه فنی و فلسفه صادر کردن چنین برچسب هایی اینست، تا خودروهای آلوده در شهر تردد نداشته باشند و به محیط زیست آسیب نرسانند اما این اقدام نه تنها به ضرر رساندن به محیط زیست کمک می‌کند بلکه نفس این امر تبدیل به یک منبع درآمد نیز شده.

عدم نظارت کافی بر روی این مراکز و همچنین مدیریت های چند سویه باعث شده تا ایرادات زیادی به این مراکز وارد شود.

به هرحال انتظار می رود مجلس و دولت هرچه سریعتر در این خصوص وارد عمل شده و جلوی افراد سود جو را بگیرند تا دیگر شاهد چنین به قانونی محرزی در سطح جامعه نباشیم.

 

انتهای پیام/س