تاریخ انتشار خبر: ۱۱ , تیر, ۱۳۹۴ | ۱۶:۲۲:۱۰
کد مطلب : 97795

معلولیت جوانی بر اثر مصرف قرص بدنسازی

جوان ۲۶ ساله‌ای که در آرزوی داشتن اندام و فیزیک زیبا در باشگاه بدنسازی ثبت‌نام کرده بود، بعد از گذشت ۶ ماه از مصرف قرص دچار سیاه‌شدگی مفصل دو سر ران شد.

به نقل از روابط عمومی اداره‌کل پزشکی قانونی مازندران، به‌دنبال شکایت این جوان که با حضور در باشگاه بدنسازی بنا به توصیه مدیریت باشگاه نسبت به مصرف تعداد ۱۲۰ عدد قرص در مدت پنج ماه دچار درد لگن شد که حسب مدارک موجود پس از مراجعه به پزشک متخصص ارتوپدی و انجام اقدامات تشخیصی، تکمیلی ـ اسکن استخوانی و ام‌.ار.آی لگن ـ با تشخیص نکروز آواسکولار سر فمور دوطرفه ـ سیاه‌شدگی دو طرفه ران ـ شده و در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری و تحت عمل جراحی قرار گرفت.
پس از شکایت نامبرده در دادگستری و ارسال پرونده به پزشکی قانونی مازندران، با طرح در کمیسیون پزشکی که با حضور متخصصان برگزار شد، با بررسی مدارک بالینی، تشخیصی، مصاحبه با مدیریت باشگاه و سیر علائم بالینی مشخص شد که یکی از علل اصلی آن مصرف داروهای حاوی ترکیبات کورتون مانند دگزامتازون منجر به بیماری نکروز آواسکولار سر استخوان ران دوطرفه است.

متاسفانه رواج انواع داروها سلامت ورزشکاران این رشته را به خطر انداخته است، داروهایی که کشور مبدأ مشخص و شناسنامه‌ای ندارند و بدون هیچ نظارت و مشاوره پزشکی تجویز و به قیمت بسیار بالا در باشگاه‌ها و یا فروشگاه‌ها و حتی توسط دلالان توزیع و فروخته می‌شود که امید است مسئولان امر نسبت به نظارت دقیق، مستمر و فرهنگ‌سازی نسبت به این داروها اقدام تا از بروز مشکلات برای جوانان جلوگیری شود.