تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۲۳:۰۰:۵۸
کد مطلب : 78365
لحظه به لحظه با مذاکرات هسته‌ای/

مقام آمریکایی: در صورت توافق با ایران کاهش تحریم‌ها مرحله‌ای باشد/ احتمال ادامه مذاکرات تا روز یکشنبه/اعلام چارچوب کلی تا ۱۱ فروردین

یک مقام سیاسی در «وین» اتریش خبر داد که ایران و آمریکا چارچوب کلی را تا پایان ماه مارس اعلام می‌کنند و مسائل توافق شده طی مدتی از ۱۰ تا ۱۵ سال اجرایی می‌شود.

به گزارش   عصر آبادان ،دور جدید مذاکرات هسته‌ای از یکشنبه ۲۴ اسفند ماه در لوزان سوئیس و با دیدارهای علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا و نیز معاونان وزرای امور خارجه ایران و آمریکا که به مدت بیش از ۳ ساعت و نیم طول کشید آغاز شد.

برخی منابع از احتمال ادامه مذاکرات تا روز یکشنبه در لوزان سوئیس خبر می‌دهند و یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده عنوان کرد: اگر به مرحله‌ای برسیم که بتوانیم به مرحله نگارش متن برسیم به مذاکرات ادامه می‌دهیم.

سرپرست هیئت‌های مذاکره‌کننده چین و روسیه در مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ دیدار و گفت‌وگو کردند.

یک مقام سیاسی در «وین» اتریش خبر داد که ایران و آمریکا چارچوب کلی را تا پایان ماه مارس اعلام می‌کنند و مسائل توافق شده طی مدتی از ۱۰ تا ۱۵ سال اجرایی می‌شود.

یکی از مقامات ارشد آمریکایی آشنا به مذاکرات هسته‌ای تصریح کرد که در صورت توافق نهایی با ایران، کاهش‌ تحریم‌های ایران می‌بایست به صورت مرحله‌ای باشد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و وزیر انرژی آمریکا وارد رایزنی‌های فنی شدند.

نشست وزرای خارجه ایران و آمریکا به همراه معاونانشان و نیز صالحی و مونیز آغاز شد.

سرپرست هیئت مذاکره‌کننده هسته‌ای فرانسه با بیان اینکه پیشرفت‌های اندکی در این مذاکرات صورت گرفته از رایزنی‌ها برای تمدید مهلت رسیدن به تفاهم سیاسی خبر داده است.

ششمین دور رایزنی‌های وزرای خارجه ایران و آمریکا در سطح وزرای خراجه که ساعت ۱۱ به وقت محلی آغاز شده بود دقایقی قبل برای تنفس و انجام مشورت‌های داخلی متوقف شد.

وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای به دست آمده است، گفت که هنوز برخی مسائل نیازمند مذاکره و پیشرفت بیشتر است.

مذاکره‌کننده یکی از کشورهای اروپایی می‌گوید ایران باید برای رسیدن به توافق هسته‌ای امتیاز بیشتری بدهد.

 جلسه استماع مجلس نمایندگان درباره ایران با حضور قائم مقام وزیر خارجه آمریکا آغاز شد.

وزیر خارجه آمریکا از محل مذاکرات ایران و ۱+۵ در شهر «لوزان» سوئیس تصریح کرد که موضوعات سختی در مذاکرات مطرح شد اما پیشرفت‌هایی حاصل شده است.

انتهای پیام/م

شبکه اطلاع رسانی راه دانا