تاریخ انتشار خبر: ۵ , مهر, ۱۳۹۴ | ۱۹:۵۲:۲۹
کد مطلب : 101291
استاندار خوزستان در مراسم رژه 5 مهر آبادان:

مقاومت ملت باعث شد دشمنان پای میز مذاکره بیایند/آبادان و خرمشهر جزء متمکن‌ترین شهرهای مرزی کشور هستند

استاندار خوزستان گفت: آبادان و خرمشهر جزء متمکن‌ترین شهرهای مرزی کشور هستند و درعین‌حال این دو شهر در طول جنگ تحمیلی بیشترین هزینه را نیز داده‌اند.

مقتدایی-استاندار-خوزستان-عصر-آبادان۲

به گزارش عصر آبادان، عبدالحسن مقتدایی در رژه نیروی مسلح که صبح امروز در آبادان برگزار شد، اظهار داشت: در ابتدای جنگ تحمیلی در شرایط سختی قرار گرفتیم و ارتش ما توان پاسخگویی آتش دشمن را نداشت.

وی افزود: این جنگ از خود دو نوع میراث مادی و معنوی بر جای گذاشته است که جانبازان و رزمندگان ما جزء میراث مادی جنگ هستند.

مقتدایی بابیان اینکه میراث معنوی چیزی است که به‌عنوان فرهنگ در جامعه پذیرفته می‌شود، بیان کرد: عموماً در دنیا بسیاری از میراث‌ها مقبولیت عام نداشته و از بین می‌روند.

استاندار خوزستان گفت: میراث ماندگار از بعد باور و اندیشه در ذهن‌های مردم می‌ماند و نسل‌های آینده از آن یاد می‌کنند و به فراموشی سپرده نمی‌شود.

وی با اشاره به میراث دفاع مقدس به‌عنوان اوراق تاریخی ملت، اظهار کرد: علت ماندگاری میراث دفاع مقدس این است که مردم به آن باور دارند و جوانان خود را در این راه فدا کرده‌اند.

رئیس شورای تأمین استان خوزستان بابیان اینکه هر که عاشورا را باور داشته به دفاع مقدس نیز ایمان دارد، افزود: هر آنچه در عاشورا و در کربلا رخ داد در ۸ سال دفاع مقدس تکرار شد.

استاندار خوزستان تصریح کرد: درزمانی که ملت در رفاه نبود و تهی از امکانات بود توانست با یک اراده معنوی خود را به اوج قدرت رسانده و به‌مانند لشکر امام حسین (ع) در عاشورا، پیروز میدان باشد.

مقتدایی ملت ایران را ملتی مقتدر در منطقه و دنیا خواند و بیان کرد: ملت ما بااستعدادهای خود همیشه حرف برای گفتن داشته است و هر جا در گوشه و کنار دنیا مظلومی نیاز به یاری داشته باشد یاری‌دهنده خواهد بود.

رئیس شورای تأمین استان خوزستان گفت: اگر می‌توانستند با جنگ بر ما پیروز شوند این ۸ سال تا ۲۰ سال نیز ادامه پیدا می‌کرد اما مقاومت مردم سبب شد عقب‌نشینی کرده و پای میز مذاکره بیایند.

استاندار خوزستان ایران را دارای شرایط ویژه منطقه‌ای عنوان کرد و گفت: این شرایط خدادادی اهمیت کشور ما را زیاد کرده است. روی فنّاوری به آنجا می‌رسد که نفت را رها کرده و به حرارت کویرها می‌پردازیم.

مقتدایی اظهار داشت: همه داشته‌های خود را مدیون شکر گذار بودن مردم خود هستیم چراکه مردم ما همواره قدردان نعمت‌هایشان هستند و هیچ‌گاه نمی‌گزارند تا خون گل‌های پرپر شده‌شان پایمال شود.

وی با اشاره به آبادان و خرمشهر به‌عنوان دو شهر مرزی کشور، بیان کرد: به لحاظ موقعیت خاص و شرایط مهم این دو شهر همواره دشمنان چشم طمع به آبادان و خرمشهر داشته‌اند و این دو شهر مورد تعرض قرارگرفته‌اند.

استاندار خوزستان با اشاره به وجود دانشگاه صنعت نفت، پالایشگاه و بندر در آبادان، عنوان کرد: اگر هر جای دیگری این شرایط را داشت امکاناتی که گذشته به آبادان تعلق گرفت به همان‌جا می‌رفت.

مقتدایی با اشاره به مهاجرپذیری و تنوع در ترکیب جمعیتی آبادان و خرمشهر، تصریح کرد: در هیچ جای دیگری دیده نمی‌شود که جمعیتی مهاجر بیاید و جمعیت بومی شهر تا این حد پذیرا باشد یک خانواده را تشکیل دهد.

وی بابیان اینکه آبادان و خرمشهر جزء متمکن‌ترین شهرهای مرزی کشور هستند، عنوان کرد: این دو شهر در طول جنگ تحمیلی بیشترین هزینه را نیز داده‌اند.

انتهای پیام/