تاریخ انتشار خبر: ۲ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۰۵:۳۲:۳۳
کد مطلب : 91146
غیبت ایرانی‌ها در گلزنان برتر آسیا؛

مقایسه ادینیو با برترین مهاجمان قاره‌کهن +عکس و جدول

با اتمام رقابت‌ها در شش کشور سرشناس فوتبال آسیا و بررسی آن گلزنان برتر لیگ‌های برتر این کشورها مشخص شدند.

 عصر آبادان- از نگاه آمار گلزنان لیگ‌های عربستان، امارات، قطر، کویت، استرالیا و بالاخره ایران به ترتیب عنوان برترین مهاجمان فصل قاره‌کهن را به خود اختصاص داده‌اند.

در این بررسی‌ها لیگ کشورهای شرق آسیا به همراه عراق و ازبکستان هم تحت نظر قرار گرفته‌اند تا عملکرد گلزنان برتر شش لیگ معتبری که در جریان هستند- و بعضا در ابتدای راه- نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد.

میرکو و دیاکو ۲۵گل زدند، عمر بهترین شد

از لحاظ عددی میرکو ووچینیچ مهاجم سرشناس الجزیره امارات با به ثمر رساندن ۲۵گل در کنار آلاین دیاکو که همین تعداد گل را برای الاهلی در لیگ ستارگان قطر زده بهترین عملکرد را داشته‌اند. با این حال از نگاه آمار این عمرالسوما سوریه‌ای است که هر ۸۱٫۳۶ دقیقه برای الاهلی در لیگ‌برتر عربستان گل زده و آقای گل لیگ‌های آسیایی در فصل۱۵-۲۰۱۴ لقب گرفته است.

عمر ۱۹۲سانتی‌متری

عمر السوما ۱۹۲سانتی‌متری اهل کشور سوریه است اما فصل پیش آنقدر در القادسیه کویت درخشید که مورد توجه متولیان الاهلی عربستان قرار گرفت. این مهاجم ۲۶ ساله فصل پیش برای القادسیه ۲۳ گل زد تا راهی تیم متمول الاهلی شود.

عمر این فصل به جز اینکه صابونش را در لیگ قهرمانان آسیا به تن تراکتورسازی زد در لیگ‌برتر عربستان با زدن ۲۲ گل از عوامل اصلی آسیایی شدن مجدد الاهلی بود.

دکل سوری طی ۱۷۹۰دقیقه ۲۲بار دروازه رقبای الاهلی را باز کرد در شرایطی که موفق شد در هفته‌های اول و بیستم مسابقات برابر هاجر(۶ بر یک) و النصر(۴ بر ۳) هت‌تریک کند.

بی‌تردید هت‌تریک عمر برابر النصر قهرمان که منجر به پیروزی الاهلی شد ارزش فراوانی برای اهلاوی‌ها داشت.

حق مهاجم مورد علاقه قلعه‌نویی خورده شد

به گزارش مشرق، دومین گلزن برتر فصل فوتبال آسیا میرکوووچینیچ مونته‌نگرویی است. مهاجمی ۳۱ساله و سرشناس که سه سال برای یوونتوس و پنج سال برای رم در کالچو گلزنی کرده است.

میرکو فصل ۱۳-۲۰۱۲ با پیراهن یووه ۱۰گل در سری A ایتالیا به ثمر رساند و پیش‌تر سابقه گلزنی برابر منچستریونایتد، چلسی و رئال‌مادرید را هم داشت.

مقایسه ادینیو با برترین مهاجمان قاره‌کهن +عکس و جدول

ووچینیچ که به نوعی در کنار آساموا جیان سرشناس‌ترین مهاجم فصل لیگ قهرمانان آسیا به حساب می‌آمد در لیگ امارات طی ۲۳بازی، ۲۵گل به ثمر رساند. البته شش گل میرکو از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید. ووچینیچ دو مرتبه برابر تیم‌های الامارات و الاتحاد کلبا هت‌تریک کرد. ضمن اینکه در ایستگاه پنجم لیگ امارات به جای هت‌تریک برابر العین به این تیم گردن‌کلفت چهار گل زد تا الجزیره ۴ بر یک قهرمان لیگ امارات را به سخره بگیرد.

دومین گلزن برتر فوتبال امارات ابراهیم توره مهاجم اسبق پرسپولیس و سپاهان شد. فوروارد مورد علاقه امیر قلعه‌نویی این فصل طی ۲۳ بازی، ۱۸گل برای النصر به ثمر رسانده است.

مقایسه ادینیو با برترین مهاجمان قاره‌کهن +عکس و جدول

البته ابراهیم برخلاف ووچینیچ فقط یکی از گل‌هایش پنالتی بوده است. به عبارت دیگر شاید حق توره در جدول گلزنان فوتبال امارات خورده شده است.

همبازی جباری سومین گلزن آسیا

آلاین دیاکوی کنگویی از الاهلی قطر سومین گلزن برتر فوتبال باشگاهی آسیاست. برای الاهلی مجتبی جباری شش گل به ثمر رساند و در مقابل یکی از نفراتی بود که با پاس‌هایش دیاکوی ۲۸ساله را بارها در موقعیت گلزنی قرار داد.

مقایسه ادینیو با برترین مهاجمان قاره‌کهن +عکس و جدول

آلاین طی ۲۶بازی، ۲۲گل زد تا با میانگین به ثمر رساندن یک گل در هر ۹۰٫۶ دقیقه آقای گل لیگ ستارگان قطر لقب بگیرد. این مهاجم کنگویی راست‌پا که در رقابت‌های انتخابی جام‌جهانی برزیل برای تیم‌ملی کشورش سه گل زده بود در لیگ ستارگان موفق شد یک مرتبه مقابل الخریطیات هت‌تریک کند. الاهلی این فصل با ۳۸امتیاز و ۴۸گل زده روی پله پنجم لیگ قطر قرار گرفت در حالی که دیاکو ۴۹درصد گل‌های این تیم را به ثمر رساند.

نماینده برزیل روی پله چهارم

پاتریک فابیانو با الکاظما در لیگ‌برتر کویت آقای گل شد. این مهاجم که در هفته ششم مسابقات مقابل تیم ضعیف الساحل هت‌تریک کرد طی ۲۴بازی، ۲۱گل زد در حالی که ۱۹۸۵ دقیقه پیراهن تیم ششم جدول لیگ کویت را بر تن کرد.

فابیانو پنج‌مرتبه در بازی‌های کاظما موفق شد بیش از یک گل وارد دروازه رقبا کند و یک مرتبه از روی نقطه پنالتی گل زد.

در لیگ کویت فراسی الخطیب با ۲۰گل زده دومین گلزن شد. آن‌هم در شرایطی که مهاجم العربی چهار گلش را از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند.

شکارچی سوئد و فرانسه گلزن پنجم آسیا

مارک جانکوی اتریشی در لیگ‌برتر استرالیا برای سیدنی طی ۱۸۹۱دقیقه، ۱۶گل زد تا آقای گل شود. سیدنی با کمک‌ گلزنی‌های بازیکن اسبق پورتو، توئنته و سالزبورگ ۵۰امتیاز گرفت تا پس از ملبورن ویکتوری ۵۳ امتیازی دوم شود.

مقایسه ادینیو با برترین مهاجمان قاره‌کهن +عکس و جدول

این اتریشی که در مسابقات انتخابی جام‌جهانی برزیل دروازه سوئد و قزاقستان(۲) را باز کرد، پیش‌تر با تیم‌ملی اتریش به اروگوئه هم گل زده بود. جانکو همان مهاجمی است که سال۲۰۰۸ در بازی‌های انتخابی جام‌جهانی طی دو دیدار دروازه فرانسه را باز کرده بود.

مارک در فصلی که گذشت احیا شد چون در سال گذشته برای ترابوزان‌اسپور(۱۴-۲۰۱۳) فقط دو گل به ثمر رسانده بود.

جانکو در فصل۱۵-۲۰۱۴ لیگ برتر استرالیا یک مرتبه مقابل بریسبان‌روار(هفته۲۱) هت‌تریک کرد.

لوسیانو مهاجم خاص

ادر لوسیانو ادینهو مهاجم محبوب تبریزی‌ها با ۲۰ گل آقای گل فوتبال ایران شد تا با میانگین زدن یک گل در هر ۱۴۲٫۲ دقیقه ششمین گلزن برتر قاره آسیا در فصل۲۰۱۵-۲۰۱۴ شود.

ادینیو که چهار گلش را از روی نقطه پنالتی برای تراکتورسازی به ثمر رساند فصل قبل برای مس کرمان طی ۲۸ بازی تنها هشت گل وارد دروازه رقبای این تیم کرده بود.

مقایسه ادینیو با برترین مهاجمان قاره‌کهن +عکس و جدول

لوسیانو برخلاف پنج‌ مهاجم برتر بالای سرش در جدول گلزنان برتر این فصل فوتبال باشگاهی در آسیا حتی یک مرتبه هم موفق به ثبت هت‌تریک نشده است.

ادینهو البته در سه دیدار تبریزی‌ها مقابل صبا، گسترش و فولاد موفق به زدن بیش از یک گل شد.

جدول گلزنان برتر لیگ‌های پایان‌یافته آسیایی

برای مشاهده سایز اصلی روی جدول کلیک کنید

برای مشاهده سایز اصلی روی جدول کلیک کنید

از مروان حسین عراقی تا تسومی ژاپنی

به گزارش مشرق، در جدول گلزنان برتر لیگ‌های در حال برگزاری شرق آسیا، عراق و ازبکستان، مروان حسین با انجام یک هت‌تریک در ۹۰دقیقه آماری جالب توجه به ثبت رسانده است.

در کنار این عراقی که برای شرطه عراق توپ می‌زند بخرالدین واخوبوف مهاجم قیزیلقوم ازبکستان شرایطی قابل توجه داشته است.

بحرالدین ۳۲ساله در لیگ جاری ازبکستان فقط شش مرتبه وارد ترکیب اصلی تیمش شده است اما طی همین مدت یک‌بار برابر سوگدیانا هت‌تریک(۴ بر یک) کرده و در دو دیدار بیش از یک گل به ثمر رسانده است. جالب اینکه واخوبوف فصل پیش برای تیم بخارا طی ۱۸بازی فقط دو گل زده بود.

سومین گلزن لیگ‌های در جریان قاره از بوریرام تایلند می‌آید. آقای گل فعلی لیگ تایلندی‌ها کسی نیست جز دیگو سانتو برزیلی که طی ۱۰دیدار، ۱۰گل زده است.

این مهاجم ۲۷ساله که طی ۳۰بازی برای پالمیراس فقط یک گل زده بود، در لیگ قهرمانان آسیا چهار گل برای بوریرام در مصاف با رقبای چینی(گوانگجو) و کره‌ای(سئونگنام) به ثمر رسانده است.

چهارمین گلزن گروه دوم تاکاشی تسومی ژاپنی است. مهاجم گامبا اوزاکا که فصل۲۰۱۲-۲۰۱۱ بوندس‌لیگا را در بایرن‌مونیخ سپری کرد؛ مهاجمی که سابقه گلزنی برابر اشتوتگارت و فرایبورگ با پیراهن هوفنهایم را دارد، این فصل به ناگویا گرامپوس و شیمیزواسپالس بیش از یک گل زده است. گامبا- در جی‌لیگ ژاپن- طی ۱۱هفته، ۱۷گل به ثمر رسانده در حالی که تسومی ۱۰گل از مجموع گل‌های تیمش را وارد دروازه رقبا کرده است.

جدول گلزنان برتر لیگ‌های آسیایی در جریان

برای مشاهده سایز اصلی روی جدول کلیک کنید

برای مشاهده سایز اصلی روی جدول کلیک کنید

مشرق