تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , آبان, ۱۳۹۳ | ۲۲:۰۱:۰۱
کد مطلب : 53022
از "لولهنگ رزم‌آرا" تا "آبگوشت ترکان"

مقایسه اظهارات ترکان با یک توهین تاریخی به ملت

ادبیات عجیب اکبر ترکان درباره وضعیت صنایع مختلف در کشور یادآور توهین تاریخی نخست وزیر دست نشانده پهلوی به ملت بود.

ادبیات عجیب اکبر ترکان درباره وضعیت صنایع مختلف در کشور یادآور توهین تاریخی نخست وزیر دست نشانده پهلوی به ملت بود.

به گزارش گروه سیاسی صراط، اکبر ترکان دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد در نشست تخصصی صنعت خودرو گفته است: بدون تعارف بگویم آیا در فناوری الکترونیک و یا برق و یا صنایع دیگر امکان رقابت را با محصولات کشورهای دیگر داریم.

ترکان ادامه داد: بگذارید با خود روراست باشیم ما به جز پخت آبگوشت بزباش و قورمه سبزی در هیچ تکنولوژی صنعتی نسبت به جهان برتری نداریم.

این ادبیات عجیب به وضوح یادآور توهین علی رزم آرا تخست وزیر دست نشانده پهلوی در سال ۱۳۲۹ بود. اظهارات رزم آرا در شرایطی که ملت ایران به توفیق جنبش ملی شدن صنعت نفت امید فراوانی بسته بود، خشم عمومی از نخست وزیر را برانگیخت.

رزم آرا بعد از آنکه لایحه معروف گس-گلشاییان برای تضمین منافع نفتی انگلیس در مجلس ایران رد شد، در توهین تاریخی خود گفته بود: “ملت ایران قادر به ساختن لولهنگ نیست و یک کارخانه سیمان را نمی‌تواند اداره کند”!

مقام معظم رهبری یک بار در آذرماه ۸۴ در دیدار با بسیجیان به این توهین تاریخی به ملت ایران اشاره و تاکید کرده بودند: “همه‌ی ابزارهای فرهنگی و تبلیغی در طول صد سال یا بیشتر به‌کار گرفته شد، تا این ملت را به خودشان بدبین کنند – یکی از شخصیت‌های سرشناس معروف می‌گفت: ایرانی، یک لولهنگ نمی‌تواند بسازد! – لولهنگ یعنی آفتابه گِلی؛ آن زمانها از گل، آفتابه درست می‌کردند. این‌جور این ملت را تحقیر می‌کردند. این ملت حالا در زمینه‌های زیستی، در زمینه‌ی فعالیت‌های گوناگون علمی، تحقیقی کارهایی می‌کند که خودش را جزو ده کشور اول جهان قرار می‌دهد؛ این، شوخی نیست. این مسأله به ملت ما، به شما جوان‌ها، در هرجا که هستید و در هر قسمتی که کار می‌کنید، هشدار می‌دهد که قدر خودتان را بدانید، حرکت کنید، ناامید نشوید؛ شماها می‌توانید. شما آن نسلی هستید که اگر خوب عمل کردید، آینده‌ی این کشور را – صد سال، دویست سال یا بیشتر – تضمین خواهید کرد.”
صراط
 1. مرموز می‌گه:

  باسلام اقای ترکان هم قبلا در خصوص حل مشکل بیکاری در منطقه ازاد اروند هم افاضه فیض کرده اند .وان اینکه متمولین بیاییند در منطقه باغ وباغچه بخرند ومردم شریف خرمشهر وابادان بعنوان نوکر در خدمت حضرات باشند. اخه وقتی کسی در دوران وزارتش نتونه کارنامه درخشانی ارایه بده این ضعف را با فعل مانمی توانیم صرف میکنه تا خودشو خلاص کنه اما ایشان باید صرف فعل را عوض کند وبگویید من نمی توانم.

 2. مرتضی می‌گه:

  امشب مستند ۷ دقیقه تا تل اویو را از رسانه ملی دیدم و به هوش و استعداد جوانان غیرتمند ایرانی آفرین گفتم . خوب بود یک تور علمی برای ترکان گذاشته شود تا بخشی از توانمندیها را از نزدیک ببیند شاید بر سر عقل آید.

 3. ناشناس می‌گه:

  باسلام…ملت شریف ایران همیشه چوب حرفهاوحرکات بی فکرانه وبی ادبانه بعضیهاکه مدعی عقل کل هستند راخورده ومیخورد……….

 4. شاهین می‌گه:

  چرا کلاه سرخودتون میزارید ما کدوم تولیدمون تو جهان خریدار داره؟؟؟حرف درست رو زده

 5. محسن می‌گه:

  بالاخره دولت نیاز به یک غضنفر دارد تا در مواقع حساس مثل مذاکرات هسته ای با این ادبیات اذهان را به خود متوجه سازد. ولی خداییش من در حیرتم این فرد چگونه در دولت هاشمی وزیر دفاع بوده است.