تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۸:۰۹:۱۷
کد مطلب : 52533
نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس :

منافع ملی ما، بین درگیری های دولت و کنگره آمریکا قربانی نشود/توافقات هسته ای از قرار معلوم نهایی شده است

عصر آبادان: جلیلی گفت : مذاکره کنندگان ما باید مواظب این مسئله باشند چون تصمیم نهایی را بعید می دانم دولت آمریکا بتواند بگیرد اوباما تحت تاثیر فشارهای گروه جمهوری خواه قرار خواهد گرفت باید مراقب بود منافع ملی ما در بین درگیری های دولت و سنای آمریکا قربانی نشود.

 

به گزارش عصر آبادان :  اسماعیل جلیلی نماینده مردم مسجد سلیمان، لالی، اندیکا و هفتکل در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با رهیاب در خصوص علل کاهش درآمدهای نفتی ایران اظهار داشت:کاهش درآمدهای نفتی ما تحت تاثیر دو عامل است عامل اول تحریم هاست که سهم ما را در بازارهای بیرونی به شدت کاهش داده است و حدود یک چهارم قبل از تحریم های نفتی است.

وی ادامه داد:عامل دوم کاهش قیمت نفت،بهم ریختگی و عدم تعادل بازار در عرضه و تقاضاست که بعضی کشورهای اوپک مثل عربستان با افزایش عرضه نفت در فصل سرما که معمولا تقاضا افزایش پیدا می کند و قیمت ها جهش پیدا می کند عملا این فرصت را از فروشندگان نفت گرفتند و منجر به کاهش قیمت نفت در بازارها شدند.

جلیلی گفت : از سوی دیگر مجموعه اقدامات گروهک تروریستی داعش در رسیدن به چاهای نفت در شمال عراق و فروش نفت با قیمت بسیار نازل و بدون هر گونه ضابطه ای به کشورهای اروپایی مزید بر علت شد.

وی ادامه داد:نتیجه این اقدامات در جهت فشار به بازارهای ایران و روسیه صورت گرفته است و شرایط نامطمئنی در درآمدهای نفتی به وجود آورده است  دولت امکان دارد برای جبران این مسئله از استراتژی کاهش هزینه استفاده کند که البته این کار تبعاتی هم در پی خواهد داشت.

 نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص مذاکرات هسته ای تاکید کرد: روند مذاکرات هسته ایی رو به جلو است توافقات از قرار معلوم نهایی شده است اما اینکه طرف مقابل برای رفع تحریم ها اقدام جدی انجام خواهد داد یا نه باید منتظر بود و دید آیا طرف آمریکایی به تعهدات خود پایبند خواهد بود.

وی ادامه داد:اتفاقاتی که در آمریکا رخ داده است و ترکیب کنگره آمریکا با روی کار آمدن جمهوری خواهان عوض شده است  قطعا تصمیمات رئیس جمهور آمریکا در مذاکرات هسته ای با چالش جدی روبرو می شود مذاکره کنندگان ما باید مواظب این مسئله باشند چون تصمیم نهایی را بعید می دانم دولت آمریکا بتواند بگیرد اوباما تحت تاثیر فشارهای گروه جمهوری خواه قرار خواهد گرفت باید مراقب بود منافع ملی ما در بین درگیری های دولت و کنگره آمریکا قربانی نشود.

نماینده مردم مسجد سلیمان، لالی، اندیکا و هفتکل در پایان با اشاره به مشکلات حوزه انتخابیه اش گفت: مردم از وضعیت نابه سامان بیکاری که آمار بسیار آزار دهنده ای دارد به شدت ناراضی هستند  از اینکه هیچ اقدام عملی برای اشتغال آنها توسط دولت صورت نمی گیرد به جد معترض هستند مراجعات به ما بلا استثنا در خصوص بیکاری است.

 

وی ادامه داد:مردم انتظاردارند مسئولین برای آبیاری زمین های کشاورزی آنها از منابع آبی در کنار روستاهایشان وجود دارد فکری کنند تا زمینه اشتغال انان فراهم شود مدیران  از فضای شعاری و روزمرگی خارج شوند که آستانه تحمل مردم نسبت به بی تفاوتی مدیران حدی دارد.