تاریخ انتشار خبر: ۲ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۳:۰۶:۲۱
کد مطلب : 74724
جهانگیری:

منشأ اصلی ریزگردها سایر کشورهاست /عراقی ها مدعی هستند ریزگردها از سوریه و عربستان وارد می‌شود

معاون اول رئیس جمهورگفت:ریزگردها تعدادی از شهرهای کشور مخصوصا اهواز که قطب مهم اقتصاد صنعت و کشور است را در بر گرفته است. این پدیده یک روزه در ایران ایجاد نشده و منشأ اصلی آن هم در سایر کشورهاست

 

 

 

اسحاق جهانگیری صبح امروز در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه محیط زیست  با اشاره به پدیده‌ی ریزگردها خاطر نشان کرد:‌ ریزگردها تعدادی از شهرهای کشور مخصوصا اهواز که قطب مهم اقتصاد صنعت و کشور است را در بر گرفته است. این پدیده یک روزه در ایران ایجاد نشده و منشأ اصلی آن هم در سایر کشورهاست و من در سفر به عراق درباره‌ی پدیده ریزگردها با مسئولان این کشور گفت و گو کردم آن ها هم به شدت درگیر این پدیده هستند اما مدعی هستند ریزگردها از سوریه و عربستان وارد عراق می‌شود. ما باید برنامه‌ی جامعی برای مقابله با این پدیده مقابله کنیم و تاکنون تعاملات خوبی هم با کشورهای منطقه‌ داشته‌ایم.

جهانگیری همچنین با تاکید بر این که آلوگی هوای کلان‌شهرها یکی دیگر از مشکلات زیست محیطی است که به سلامت مردم آسیب می‌زند گفت‌: از شروع این دولت برای مقابله با آلودگی هوا برنامه‌ریزی شده و ما استانداردی برای خودرو و بنزین تعریف کرده‌ایم. همچنین برای بهینه‌سازی مصرف انرژی، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و وارد کردن خودروهای دوگانه سوز تصمیمات خوبی گفته‌ایم.

جهانگیری در ادامه گفت: مشکلات زیستی محیطی یک شبه قابل رفع نیست دولت هم دنبال برنامه‌های نمایشی یا فریب مردم نیست. بلکه دنبال برخورد اساسی و با برنامه با این مشکلات است . همه دلسوزان کشور باید کمک کنند تا کارهای ریشه‌ای دنبال شود. استفاده سیاسی و جناحی از پدیده‌ی زیست محیطی مثل ریزگردها صحیح نیست.

رهیاب نیوز