تاریخ انتشار خبر: ۲۹ , مهر, ۱۳۹۳ | ۰۵:۰۹:۱۱
کد مطلب : 50702
استاندار خوزستان از فعالیت یکساله خود گزارش داد:

منطقه آزاد با حصارکشیدن به دور خودش کانون فعالیت اقتصادی نمی شود/نزدیک به۵ هزار نفر در اراضی ۵۵۰ هزار هکتاری کار می کنند/برای حل مشکل آلاینده ها نمی شود شمشیر برداشت

عصر آبادان: مقتدایی گفت:با پیگیری های که شد چند کار اساسی را انجام دادیم منطقه آزاد آبادان و خرمشهر باید یک خدمات متقابلی را ارائه دهد منطقه آزاد با حصار دور خودش کشیدن نمی تواند تبدیل به یک کانون فعال اقتصادی شود اولین ضرر و زیانش به مردم می رسد بعد نصیب استان و کشور خواهد شد.

   

به گزارش رهیاب نیوز عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان در بازدید از پروژه های عمرانی شهرداری امروز در جمع خبرنگاران به تشریح عملکرد یک ساله خود پرداخت و گفت:در روزهای اول کار مانورهای متفاوتی از مواد مخدر گرفته  مسائل اجتماعی برگزار کردیم که این مانورها ادامه خواهد داشت در کنار این مانورها در بحث امنیت ، مواد مخدر و مناطق آلوده به مواد مخدر موفقیت های خوبی صورت گرفت.

وی ادامه داد:با پیگیری های که شد چند کار اساسی را انجام دادیم منطقه آزاد آبادان و خرمشهر باید یک خدمات متقابلی را ارائه دهد  منطقه آزاد با حصار دور خودش کشیدن نمی تواند تبدیل به یک کانون فعال اقتصادی شود اولین ضرر و زیانش به مردم می رسد بعد نصیب استان و کشور خواهد شد.

استاندار خوزستان  تاکید کرد:منطقه آزاد به معنای تردد سهل برای یک فعالیت اقتصادی است که معیشت و امنیت مردم را تامین کند برای آنجا تصمیمی گرفته شد که مردم منتفع شوند وتردد بیش از حد شود  تا رونق اقتصادی در مرزها رخ دهد اعتقادم این است اگر منطقه آزاد به تنهایی خوب مدیریت کند و استان هیچ چیز دیگری نداشته باشد به تنهایی می تواند خدمات خوبی به مردم استان بدهند حتی موجب رونق استان های دیگر می شود.

وی ادامه داد:دومین کاری که انجام دادیم بندر شادگان بود که تاسیسات عظیمی آنجا بود  با مذاکراتی که  با وزیر کشور داشتیم مجوز این بندر را گرفتیم تا ان شالله قبل از عاشورا کار عملیاتی آن را انجام دهیم تا بندر شادگان زیر مجموعه بندر امام شود.

 مقتدایی گفت:یک اقدام عمرانی اقتصادی سنگین در منطقه چزابه داشتیم که شامل ۳۲ کیلومتر راه و بازارچه آنجا می شود که  اعتبار ۱۰ میلیاردی برای جاده تخصیص داده شد و کار پایانه چزابه  را از بازارچه جدا خواهیم کرد.

وی ادامه داد:کار بعدی ما در هندیجان است  روز چهارشنبه یکی از معاونت های گمرک کشور می آید تا شرایطی را فراهم کنیم تا تاثیر شهر وبندر هندیجان بر بهبهان ،امیدیه، رامشیر و آغاجری محسوس شود امتیازی به فعالین بندری هندیجان خواهیم داد تا هم آنها منتفع شوند همه به شهرهای اطراف توجه شود.

استاندار عنوان داشت:تاکید خاص بر خرید  کالاها و خدمات درون استان داشتیم که پیشرفت خوبی حاصل شد ولی مطلوب ما نیست شاید ۷۰ درصد محقق شده است همه شرکت ها و ادارت ملزم هستند که از محصولات درون استان و بنکداران استفاده کنند خود این کار یعنی اشتغال.

وی اضافه کرد:غیر از ادارات و دستگاه ها یک  اقدامی  باید توسط مردم صورت بگیرد آنها باید از کالاهای درون استان خرید کنند مثلا مردم وقتی به سوپرمارکت ها وبازار  می  روند در حالیکه محصول مشترک استانی وجود دارد محصول یک استان دیگر را می خرند مردم از محصولات استان استفاده کنند.

 مقتدایی گفت:اراضی ۵۵۰ هزار هکتاری یک کار جانانه ایی است که در حال انجام است چیزی نزدیک ۵ هزار نفر در این پروژه الان مشغول به کار شده اند که از کل اشتغالی که صورت گرفته است فقط ۱۱ درصد غیراستانی بوده است آن هم به دلیل تخصص هایی که نیاز بوده است امیدواریم اشتغال در این طرح به ۱۰ هزار شغل برسد.

وی ادامه داد:قصد ما این است که کارهای عمرانی در استان صورت بگیرد که از روال معمول خارج است یکی بحث ۱۳۰۰ میلیارد تومان زیرساخت های سرمایه گذاری در بخش های مختلف درکل استان است که این کار اگر اتفاق بیفتد ده ها برابر این مبلغ از طرف سرمایه گذارهاست.

استاندار در خصوص آلایندگی ها در استان توضیح داد:بحث آلاینده ها در کل کشور و دنیا مطرح است باید بر اساس اولویت ها جلو برویم اگر بدون مطالعه بخواهیم دست به کاری بزنیم چون طرح های بی مطالعه عوارض زیست محیطی خواهد داشت مثل سد گتوند که بخشی از کار دیده نشد یا بحث کشت وصنعت که فقط مقطع تولید را در نظر گرفتند و آب و زه آب ها را در نظر نگرفتند.

وی ادامه داد:برای حل مشکل آلاینده ها نمی شود شمشیر برداشت و کاری انجام دهیم که تبعاتش را نمی دانیم چیست در بخش های مختلف با تانی و آرامش پیش خواهیم رفت تا حالا دو بار مسئولین الکل سازی رازی را خواسته ام و در خفا آنها را توبیخ کرده ام نیاز نیست هرکاری را علنی انجام داد.

 

  1. مش قربون می‌گه:

    اگر مردم آبادان آمادگی نداشته باشند که آبادان منطقه آزاد بشه بمونیم بحال خودمون بهتره. “.الی که نکوست از بهارش پیداست” هرکس از مسولین از آلان داره برنامه ریزی میکنه که چجوری منافعش رو در آینده تامین کنه و کاری به منافع مردم ندارند. از نظر اشتغال هم همین شهرک صنعتی و پالایشگاه و امثال اینها را در نظر بگیرید چند درصد شاغلین بومی هستند.

  2. حسین می‌گه:

    شماکه درماجرای ترددخودروهای اروندپشتیبان جناب استانداربودیدوبه قول اقای مقتدائی مردم ابادان وخرمشهرازاین قضیه متنفع شدندوازصحبت ایشان پیداست که منظورشان این است مردم منطقه به حساب ازاداروندچنان ازخودروهای اروند نفع بردندکه دیگراحتیاجی به هیچ یک ازامتیازهای مناطق ازادبرای اروندنیست. لطفاازقول مردم ابادان وخرمشهربه ایشان بفرماییدکه اولااین خودروهاچندسال است که درابادان وخرمشهرازادشده است وبعضی ازمردم که توانش راداشتندخریدندواستفاده کردندنه همه مردم این رادرک کنید/بعضی ازمردم به حساب منطقه ازادارونذ/ ماشاا…اینقدرشماواستانداران قبل ازشمابه ماوشهرمان لطف داشتیدکه درنازونعمت زندگی میکنیم وشهرمان چنان ابادشده که نگو. دوما.ایشان دربخش دیگری اظهارنظرشان فرموده اندباحصارکشیدن دورخود منطقه نمیتواندکانون فعالیتهای اقتصادی شود. اقا مگرشمااستاندارهرمزگان نبودید.اگردورجزایرکیش وقشم حصارطبیعی/دریا/نبودمیتوانستندبه این شکل که الان هستندازادفعالیت کنند. به شکلی که مد نظر شماست میشود منطقه ویزه اقتصادی نه ازادتجاری توریستی صنعتی وهیچ نفعی برای ما مردم ابادان وخرمشهرندارد. سوما.ایشان دربخش دیگری ازاظهارنظرشان فرموده اندتردد درمنطقه باید سهل و اسان باشد.اقای مقتدایی اولاوقتی حصارکشی نشودقانون اجازه نمیدهد منطقه ازادشودووقتی که منطقه ازاد نشود.چه ترددی مردم برای چه به منطقه بیایند به نظر شماخیلی شهرابادی داریم یااب وهوای خوبی.همین مردمی هم که باامیدهایی دارندزندگی میکنند.امیدشان تبدیل به یاس وناامیدی میشودوهرکس بتواندنمی ماند. ثانیا.مگرحصارقراراست طوری باشدکه منطقه مانندزندان شودوجلوی مردم رابگیرندکه کسی نه خارج شود نه داخل.نه برادرعزیز.فقط جلوی خروج بی رویه وخارج از حساب کالا رامی گیرند. البته.اقای استاندارفقط نظرشان راگفنتدواختیاری دراین زمینه ندارندکه جلوی ازاد شدن منطقه رابگیرندچون این قانونی است که تصویب شده واجرایی هم میشود.به قول اقای روحانی به حول وقوه الاهی.