تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , بهمن, ۱۳۹۴ | ۰۱:۴۱:۴۰
کد مطلب : 107986
غلامرضا شرفی کارشناس مسایل اقتصادی :

منطقه آزاد به خودی خود عامل برتری دهنده ای برای آبادان و خرمشهر نیست / نگاه ویژه ملی در دوران بازسازی نباید از آبادان برداشته می شد / مختصات اقتصادی آبادان بین المللی است

یک کارشناس مسایل اقتصادی در گفت و گو با عصر آبادان گفت: منطقه آزاد اگر بتواند به ابزاری برای رشد و توسعه ی مزیت های اقتصادی این شهرها تبدیل شود می تواند به آبادان و خرمشهر کمک کند.در غیر اینصورت به وضعیت این شهر چیزی اضافه نکرده است.

به گزارش عصر آبادان ، غلامرضا شرفی کارشناس مسایل اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار ما به بیان مشکلات و موانع بر سر راه تحقق اقتصاد پایدار در منطقه آزاد اروند و راه های برون رفت از آنها پرداخت. این گفت و گو در چند بخش تقدیم حضور شما می شود. آنچه در ادامه می خوانید بخش اول و گزیده ای از مهم ترین سخنان این کارشناس زبده اقتصادی در مصاحبه با عصر آبادان است:

 

*وجود منطقه آزاد به خودی خود یک حسن ویژه و مولفه ی برتری دهنده ای برای آبادان و خرمشهر نیست. بلکه اگر بتواند به ابزاری برای رشد و توسعه ی مزیت های اقتصادی این شهرها تبدیل شود می تواند به آبادان و خرمشهر کمک کند.در غیر اینصورت به وضعیت این شهر چیزی اضافه نکرده است.

بعد از جنگ تحمیلی و در دوران بازسازی برای مقطعی نگاه ملی متوجه آبادان و خرمشهر شد.هرچند مسئولان در آن دوران از عمل به وعده حضرت امام(ره) عاجز ماندند اما این نگاه ویژه و ملی کار درستی بود.امروز این نگاه ویژه برداشته شده و به آبادان با همان نگاه مهم و دید خاص توجه نمی شود.

 

*مختصات آبادان بین المللی است.این را هر کارشناس زبده اقتصادی می تواند به آسانی بفهمد.قرار گرفتن در بین دو آبراه شیرین دارای قابلیت کشتیرانی که علاوه بر آن پر املاح و حاصلخیز است ، امتیاز مهمی برای این شهر در حوزه اقتصاد محسوب می شود.اینکه به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در همسایگی چند کشور قرار گرفته است و از این شهر به عنوان یکی از معابر بزرگ اقتصادی خاورمیانه یاد می شود، جایگاه مهم مقرون به صرفه و اقتصادی آبادان را برای کشور نشان می دهد.

 

*آبادان امروز نه تنها می تواند به رفع گرفتاری های اقتصادی کشور کمک کند بلکه توان ایجاد شوک اقتصادی به خاورمیانه را نیز دارد.

 

*گذشته ۵۰ سال پیش این شهر به ما همه چیز را می گوید. در زمانی که تقریباً هیچ جایی از ایران هتل و فرودگاه بین المللی نداشت ، آبادان داشت. چرا این امکانات ایجاد شد؟ پاسخش روشن است. به دلیل روابط بین المللی صنعتی و مزیت برتری دهنده ای که آبادان در امور اقتصادی در اختیار داشت.بعد از دوران جنگ اما این جایگاه مورد غفلت قرار گرفت تا جایی که در برنامه سند چشم اندازه توسعه کشور ، هیچ نگاهی به نقش مهم آبادان نشده است.

 

*ما باید برای بازارسازی،بازاریابی و بازارگردانی برنامه داشته باشیم. بازارسازی مفهومش این است که برای نیاز ۵۰ سال آینده این شهر و کشور ، برنامه ریزی کنیم و تولیدات را به سمت نیازهای آینده سوق دهیم.آبادان در این زمینه می تواند نقش مهمی ایفا کند و نه تنها برای حوزه سرزمینی خود بلکه برای جغرافیای پیرامون خود بازارسازی کند.همان طور که یک تاجر چینی به سراسر کره خاکی می رود و نیازها را می بیند و برای همه نیازها طراحی و تولید می کند. برای مسلمان مهر و تسبیح و سجاده ، برای بودایی ، مجسمه تولید می کند. خوراکی های متعدد با ذائقه های مختلف را روانه بازار هدف می کند. این روش همان بازارسازی است که سرمایه گذاران ما باید به این سمت تشویق و هدایت شوند.

 

*برای رسیدن به اقتصاد پویا ، باید کفش آهنین به پا کرد و با قدرت بالای چانه زنی اقتصادی در صحنه تعاملات جهانی نقش آفرینی کرد.