تاریخ انتشار خبر: ۲۵ , تیر, ۱۳۹۳ | ۱۴:۱۲:۴۱
کد مطلب : 35868

موج جدید گرما هفته آینده می‌آید/ هشدار جدید برقی دولت به مردم

معاون وزیر نیرو با اشاره به فرا رسیدن موج جدید گرمای تابستانی از هفته آینده، اعلام کرد: شرط نداشتن خاموشی برنامه‌ریزی شده صرفه‌جویی ۱۰ درصدی مردم در مصرف برق است.

با کاهش چند درجه ای دمای هوا در برخی از استان های کشور، روند رو به رشد پیک مصرف برق هم پس از چند روز رکوردزنی، روندی نزولی به خود گرفت.

گزارش مدیریت شبکه برق وزارت نیرو نشان می‌دهد که روز گذشته پیک مصرف برق کشور ۴۶ هزار و ۴۹۷ مگاوات رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود یکهزار و ۴۵۰ مگاوات افزایش یافته است.

با این وجود ذخیره عملیاتی برق نیروگاه‌های کشور هم با افزایشی دو برابری در مقایسه با شنبه ۲۱ تیر ماه با افزایشی حدود دو برابری به ۷۶۹ مگاوات رسید. همچنین روز گذشته صنایع و کارخانه های کشور سه هزار و ۳۷۵ مگاوات برق مصرف کردند.

تولید برق افزایش یافت
همزمان با فروکش کردن موقتی پیک مصرف برق، وزارت نیرو از افزایش بیش از هفت درصدی تولید برق از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد.

بر این میزان تولید برق کشور از ابتدای امسال تاکنون به ۸۷ هزار و ۶۰۷.۷ گیگاوات رسیده که این میزان ۷.۴ درصد بیش از انرژی تولیدی کشور در زمان مشابه سال گذشته بوده است.

از مجموع انرژی تولیدی داخل کشور از ابتدای سال‌جاری تاکنون، ۸۲ هزار و ۱۱۷.۸ گیگاوات ساعت به واحدهای نیروگاه‌های حرارتی و پنج‌هزار و ۴۸۹.۹ گیگاوات ساعت به واحدهای برق‌آبی اختصاص داشته است.

در این مدت، تولید نیروگاه‌های حرارتی در مقایسه با دوره مشابه پارسال ۷.۲۶ درصد افزایش و تولید نیروگاه‌های برق آبی ۹.۵۵ درصد رشد یافته است.

میزان انرژی تامین‌شده نیز امسال در دوره مورد بررسی ۸۸ هزار و ۷۹۱.۳ گیگاوات ساعت گزارش شده است که این میزان ۷.۲۳ درصد درمقایسه با زمان مشابه سال گذشته افزایش نشان می‌دهد.

علاوه بر این روز گذشته جمهوری اسلامی ایران یکهزار و ۴۲۵ مگاوات برق با کشورهای مختلف همسایه شامل ارمنستان، پاکستان، ترکمنستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، عراق و افغانستان انرژی مبادله کرده است.

بر این اساس مجموع میزان صادرات برق ایران به کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان، ارمنستان و ترکیه در روز سه شنبه ۲۴ تیر ماه حدود ۱۲۹۸ مگاوات و مجموع واردات برق از کشورهای ارمنستان و ترکمنستان به میزان ۱۲۷ مگاوات ثبت شد.

هشدار جدید برقی دولت به مردم
هوشنگ فلاحتیان با اشاره به افزایش دمای هوا در هفته آینده، خواستار صرفه‌جویی جدی ۱۰ درصدی مردم در مصرف برق شد و گفت: هفته گذشته پیک مصرف برق به بیش از ۴۷ هزار و ۵۰۰ مگاوات رسید که درمقایسه با پیک مصرف سال ۹۲ بیش از ۸۰۰ مگاوات فراتر رفت.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اعلام اینکه با توجه به پیش‌بینی افزایش محسوس دمای محیط در هفته آینده، اگر روند رشد مصرف برق در بخش تقاضا در هفته آینده همانند مصرف برق از ابتدای امسال تاکنون که بیش از هشت درصد است، تداوم داشته باشد، تصریح کرد: مصرف برق از ۴۷ هزار و ۵۰۰ مگاوات عبور کرده و حتی به مرز ۴۹ هزار مگاوات خواهد رسید.

این مقام مسئول، افزود: از تمام مشترکان خانگی، صنعتی و کشاورزی درخواست می‌کنیم در روزهای آینده نسبت به مدیریت مصرف و صرفه‌جویی در مصرف برق توجه ویژه‌ای داشته باشند تا بتوانیم بدون اعمال خاموشی نسبت به تامین برق کشور اقدام کنیم.

وی با یادآوری اینکه ضرورت دارد مردم در طول ماه آینده دست‌کم ۱۰ درصد صرفه‌جویی داشته باشند تا با خاموشی و چالش در تامین برق مواجه نشویم از تمام مشترکان خانگی، صنعتی و کشاورزی درخواست می‌کنیم در روزهای آینده نسبت به مدیریت مصرف و صرفه‌جویی در مصرف برق توجه ویژه‌ای داشته باشند تا بتوانیم بدون اعمال خاموشی نسبت به تامین برق کشور اقدام کنیم.

منبع: مهر