تاریخ انتشار خبر: ۲ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۱۵:۰۸:۱۷
کد مطلب : 91287
مشاور وزیر نفت:

موزه صنعتی دفاع مقدس در آبادان احداث می‌شود

مشاور وزیر نفت گفت: موزه صنعتی دفاع مقدس در آبادان ایجاد می‌شود.

اکبر نعمت الهی روز گذشته در حاشیه بازدید از مناطق تاریخی دفاع مقدس و مناطق تاریخی نفتی آبادان و خرمشهر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پالایشگاه آبادان نعمتی برای منطقه و استان بوده و هست به همین دلیل امروز ما به پالایشگاه آبادان به عنوان یک مرکز تجاری سود‌ده نگاه نمی‌کنیم بلکه دیدگاه ما به آن به عنوان یک مرکز اجتماعی، مردمی و صنعتی است.

مشاور وزیر نفت با بیان اینکه مجموعه وزارت نفت به پالایشگاه آبادان نگاه خاص و ویژه‌ای دارد، عنوان کرد: به همین دلیل وزارت نفت تاکنون این پالایشگاه را به بخش خصوصی واگذار نکرده است.

نعمت الهی افزود: وزیر نفت تاکید کردند که در آبادان یک موزه مناسبی ایجاد شود که در آن علاوه بر تاریخ نفت، تاریخ و مسائلی که پالایشگاه به دنبال خود داشته و همچنین ورود تکنولوژی پالایشی به داخل کشور دیده شود.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل وزارت نفت بیان کرد: در این موزه همچنین قرار است دفاع مقدس و نقش صنعت نفت در این دفاع دیده شود تا حتی اگر این پالایشگاه از مدار تولید خارج شود بخشی از آن برای همیشه زنده بماند و مردم و به خصوص جوانان بتوانند آن را ببینند و خاطرات دوران دفاع مقدس زنده بماند.

وی با اشاره به مطالعاتی که اخیرا در باره راه اندازی این موزه انجام شده، گفت: ایجاد موزه صنعتی دفاع مقدس سه حالت دارد که حالت اول آن موزه‌ای محدود به قسمت‌هایی از پالایشگاه و تا حدودی حواشی آن است.

نعمت الهی حالت دوم را گسترده‌تر دانست و اظهار کرد: این حالت درواقع نوعی باغ موزه است که شامل پالایشگاه، خانه‌های قدیمی و اماکن قدیمی منطقه می‌شود.

مشاور وزیر نفت با بیان اینکه حالت سوم موزه صنعتی دفاع مقدس در آبادان ایجاد شهر موزه است، عنوان کرد: ایجاد شهر موزه در حال حاضر برای ما سنگین و هزینه بر است و توانایی اجرای آن را نداریم.

وی گفت: باید در ابتدا چند نقطه از پالایشگاه و مناطقی از اطراف آنکه را تبدیل به موزه کنیم و سپس به مرور آن را گسترده‌تر کنیم و در ‌‌نهایت شهر موزه مد نظر را ایجاد کنیم.

نعمت الهی تصریح کرد: از استاندار خوزستان، شهردار آبادان، سازمان میراث فرهنگی، وزارت ارشاد، وزارت بهداشت و دیگر نهاد‌ها انتظار داریم برای ایجاد این شهر موزه کمک کنند چرا که این کار یک کار پالایشگاهی یا فقط مربوط به وزارت نفت نیست بلکه یک پروژه ملی است.

مدیر کل روابط عمومی وزارت نفت با بیان اینکه این وزارت سه طرح را دنبال می‌کند، اظهار داشت: موزه‌های صنعتی تهران، موزه صنعتی آبادان و مسجد سلیمان طرح‌های مورد نظر ما هستند که تصورمی کنم در مرحله اول طرح موزه آبادان و مسجد سلیمان اجرا شود چرا که مکان آن‌ها مشخص شده و امکانات آن تا حدی آماده است.

وی افزود: تلاش می‌کنیم در هر مرکز استان نخستین پمپ بنزین هر شهر تبدیل به موزه‌ای برای آن شهر گردد که البته این طرح برای آبادان نیز اجرا می‌شود و تلاش داریم در این شهر، موزه اصلی کل صنعت نفت دفاع مقدس را ایجاد کنیم تا نیاز به پرداختن به این موضوع در دیگر شهر‌ها نباشد و همه توان خود را در این باره در آبادان به کار گیریم.

مرجع / تسنیم