تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۲۰:۲۷:۰۳
کد مطلب : 22465

ناراحتی عمیق ظریف‌ از درگذشت‌ فرای/ او یک ‘دوست واقعی’ بود

وزیر امورخارجه درگذشت پرفسور«ریچارد فرای» ایرانشناس آمریکایی را تسلیت گفت.

به گزارش عصر آبادان به نقل از تسنیم، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه اجتماعی توئیتر درگذشت «ریچارد فرای» ایرانشناس برجسته آمریکایی را تسلیت گفت.
ظریف نوشت: «درگذشت پرفسور ریچارد فرای عمیقا اندهگین‌ام ساخت؛ یک دوست واقعی و محقق مسائل ایران. میراث عظیم وی برای همیشه جاودان خواهد ماند. خداوند روحش را قرین رحمت کند.»

خاطرنشان می‌شود «فرای» ایران‌شناس و شرق‌شناس برجسته آمریکایی دیروز پنجشنبه ۲۷ مارس (هفتم فروردین) درگذشت.

فرای رابطه خوبی هم با احمدی نژاد و اطرافیانش داشت. او مکاتبات خود با محمود احمدی‌نژاد را از شهریور ۱۳۸۶ آغاز کرد و روز شنبه ۶ بهمن ۱۳۸۶ رئیس‌جمهور از وی در جشنواره فارابی به دلیل کوشش‌هایش تجلیل نمود. روابط وی با احمدی‌نژاد به جایی رسید که رئیس دولت دهم در نامه‌ای خصوصی، منتقدان «ریچارد فرای» را «دشمنان انسانیت» نامید و در برابر درخواست فرای برای اهدای یک «قبر» در اصفهان، به او یک «ساختمان» سنتی هدیه داد!

برخی سیاسیون، طرح «گفتمان‌ مکتب ایرانی» را از ایده های فرای می دانند.

  1. پاکدل می‌گه:

    شما را به خدا فریب نخورید ! ریچارد فرای کهنه جاسوس پنتاگون از زمان جنگ آمریکا با ژاپن است !! که مانند جاسوسان شبکه صهیونیست بین الملل تاریخ راستین ۸۰۰۰ ساله بومی و ملی ایران (خداینامه ) را مهجور و تاریخ جعلی ۲۵۰۰ ساله صهیونیستی بر مدار کوروش( که مادر واقعی اش یک زن یهودی به نام خاویر بود و خودش کاری برجسته تر از نوکری یهود در کارنامه ندارد ) را به اسم تاریخ ایران ! بر پایه انگاره پوچ کوچ ایرانی ها (آریایی ها ) به ایران از ناکجا آباد سیبری روسیه و اروپا !!! ساخت و جا انداخت ! و همواه در نقاب ایران دوستی و کارهای بظاهر آکادمیک فرهنگی !!! در صدد تقویت باستان گرایی صهیونیستی و حاکمیت رژیم بی دین مطیع غرب و صهیونیست در ایران و سرنگونی نظام اسلامی ولایت فقیه آرمانش بود ! البته این که محمد جواد ظریف یا اسفندیار رحیم مشایی از مرگ ریچارد فرای صهیونیست ناراحت باشند کاملا طبیعی است ! چون یکی خود را دوست مردم !!! اسرائیل می داند ! و دیگری دروغ شاخدار هولوکاست را جوری راست می انگارد که گویی خودش جزو معدود بازماندگان این ادعای پوچ و دروغ می باشد !!