تاریخ انتشار خبر: ۲۹ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۸:۲۷:۴۲
کد مطلب : 90483
گزارش لحظه به لحظه از مزایده چهارم؛

نام و مبلغ پیشنهادی خریداران سرخابی‌ها/ بالاترین رقم به معنی برنده بودن نیست/ درخواست برای کاهش نقش وزیر ورزش در بررسی پیشنهادها

به گزارش  عصر آبادان ، مزایده خرید سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس درحالی بعدازظهر امروز سه‌شنبه درحال برگزاری است […]

به گزارش  عصر آبادان ، مزایده خرید سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس درحالی بعدازظهر امروز سه‌شنبه درحال برگزاری است که ۳ خریدار برای پرسپولیس و یک خریدار برای استقلال فرم‌های خود را به سازمان خصوصی‌سازی تحویل داده اند.به گفته مسئولان برگزاری مزایده هر چهار مشتری سرخابی‌ها سپرده هفت میلیاردی شرکت در مزایده را پرداخت کرده‌اند.

شرکت سرمایه‌گذاری سمند از زیرمجموعه‌های ایران خودرو برای خرید باشگاه استقلال پیشنهاد داده است. پیشنهاد این شرکت ۲۹۰ میلیارد و پانصد میلیون تومان اعلام شده است.

همچنین شرکت استیل‌آذین ایرانیان، شرکت سرمایه‌گذاری نیوان ابتکار (از زیرمجموعه‌های سایپا) و همچنین بهنام پیش‌روی کیش برای خرید پرسپولیس پیشنهاد داده است.

نیوان ابتکار برای خرید سرخ‌ها مانند سمند پیشنهادی ۲۹۰ میلیارد تومانی ارائه کرده است.شرکت نیوان ابتکار از جمله شرکت‌های زیرمجموعه گروه خودروسازی سایپاست که اولین شهرک خصوصی به نام شهرک صنعتی سایپا را در شهرستان گلپایگان ساخت. این شرکت‌ درصدی از سهام گروه خودروسازی سایپا را تحت مالکیت خود دارد.

۳۲۹ میلیارد و ۸۸۸ میلیون و ۹۹۹ هزار و ۸۸۸ تومان نیز رقم پیشنهادی بهنام‌پیش‌روی کیش برای خرید پرسپولیس اعلام شد.

استیل‌آذین ایرانیان هم با پیشنهاد ۳۳۲ میلیارد ۸۸۸ میلیون و ۶۶۶ هزار و ۶۶۶ تومان وارد مزایده چهارم خرید باشگاه پرسپولیس شد.

طبق اعلام مسئولان سازمان خصوصی‌سازی، حداکثر تا روز یکشنبه هفته آینده، اهلیت خریداران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس اعلام شده و شاید مالکان جدید این دو باشگاه مشخص شود.

پوری‌حسینی: اول شدن در مزایده امروز به معنای برنده شدن نیست

رئیس سازمان خصوصی‌سازی تأکید کرد که رقم بالاتر دادن در مزایده چهارم پرسپولیس – استقلال به معنای برنده بودن آنها نیست.

عبدالله پوری‌حسینی پیش از آغاز مزایده چهارم باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال برای واگذاری به بخش خصوصی اظهار داشت: همیشه شایعات زیادی در موارد اینچنینی مطرح شده است اما برای مزایده دو باشگاه بزرگ پایتخت چنین اتفاقی به وقوع نپیوست و خریداران نیز تلاش کردند اتفاقات حاشیه‌ای رخ ندهد.

وی با ابراز تشکر از اعضای هیئت دولت و همکاری آنها تصریح کرد: در سال واگذاری با جدیت پیگیر واگذاری این دو باشگاه بودیم و دوست داشتیم که در شرایط اوج این دو باشگاه واگذار شوند اما به صورت تصادفی می‌بینید که شرایط دو تیم در جدول خوب نیست و ما در این شرایط دو باشگاه را واگذار می‌کنیم. امیدوارم واگذاری به این دو باشگاه کمک کند تا سال‌های سال بتوانند در رتبه‌های بالای لیگ قرار گرفته و همچنین در لیگ قهرمانان آسیا و محافل بین‌المللی با قدرت ظاهر شوند.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به دیدار امروز پرسپولیس و الهلال عربستان عنوان کرد: برای این تیم محبوب آرزوی توفیق دارم، چون مزایده امروز به این بازی ارتباط دارد که مجبور هستیم توضیحاتی ارائه دهیم. امروز چهار پاکت داریم که خوشبختانه همه آنها سپرده را روز گذشته به حساب سازمان خصوصی‌سازی پرداخت کردند و مجموع پرداختی‌ها هشت میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بوده است.

پوری‌حسینی ادامه داد: در مزایده قبلی از بین چهار متقاضی سه مورد مشکل وجود داشت اما الان همه به موقع پول‌های خود را واریز کرده‌اند. تفاوت جلسه امروز با جلسه قبلی این است که امروز به صورت تک جلسه برگزار خواهد شد، در صورتی که در مزایده قبلی برای باز کردن پاکت‌ها خبرنگاران را به بیرون هدایت کردیم این بار اما مقابل دوربین‌ها پاکت‌ها را باز کرده و تنها محدودیت این بود که مشخص نشود چه کسی رقم بالاتری ارائه می‌دهد. البته نمی‌شود این مسئله را کنترل کرد چون اخبار به راحتی به بیرون درز پیدا می‌کند. به همین خاطر یک تکه جلسه را اعلام می‌کنیم.

وی افزود: از دوستان خواهش می‌کنم بدانند اول بودن در مزایده امروز به معنای برنده بودن آنها نیست. هیئت واگذاری پس از مشخص شدن نفر اول به اهلیت او می‌پردازد و سپس نامه برنده اعلام خواهد شد. البته در مزایده قبلی نقصی در شرکت استیل آذین وجود داشت که ما به آنها تذکر دادیم. امیدواریم این تذکر مفید واقع شده باشد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به تنها متقاضی خرید باشگاه استقلال گفت: اگر اهلیت این شرکت ثابت نشود برای مزایده بعدی باشگاه استقلال دوباره تصمیم‌گیری خواهیم کرد. ضمن اینکه اگر یکی از شرکت‌ها موافق نباشد رقم پیشنهادی هیچ شرکتی را اعلام نخواهیم کرد.

عبدالله پوری‌حسینی در حاشیه برگزاری مزایده چهارم دو باشگاه استقلال و پرسپولیس اظهار داشت: با توجه به اینکه باشگاه پرسپولیس سه متقاضی دارد احتمالش بسیار ضعیف است که این مزایده برنده نداشته باشد.

وی ادامه داد: قرار است اهلیت هر سه متقاضی برای خرید باشگاه پرسپولیس بررسی شود و احتمال زیاد می‌دهیم که در نهایت یکی از این سه متقاضی برنده مزایده شوند.

پوری حسینی در پاسخ به این پرسش که آیا تنها متقاضی خرید باشگاه استقلال برنده مزایده خرید این باشگاه خواهد شد یا نه، یادآور شد: باید اهلیت متقاضی خرید باشگاه استقلال بررسی شود و بعد تصمیم‌گیری می‌کنیم. البته نگرانی بایت باشگاه پرسپولیس نداریم و احتمال می‌دهیم این باشگاه در این مزایده خریدار داشته باشد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی در خصوص اینکه آیا امکان دارد برای هر دو باشگاه مزایده دیگری برگزار شود یا نه، گفت: از لحاظ قانونی مشکلی برای تکرار مزایده نداریم و قانونگذار دست ما را بابت این مسئله باز گذاشته است.

عبدالله پوری‌حسینی با اشاره به مزایده چهارم واگذاری پرسپولیس و استقلال اظهارداشت: خوشبختانه چهار متقاضی خرید پرسپولیس و استقلال به موقع سپرده‌های خود را برای شرکت در مزایده واریز کردند. فقط مانده که هیئت سه نفره واگذاری اهلیت دوستان را تأیید کند. به این ترتیب برنده مزایده نهایتاً‌ تا یکشنبه آینده اعلام می‌شود تا دو تیم برای فصل آینده مشکلی نداشته باشند.

وی در مورد اینکه آیا شرکت بهنام پیشرو کیش بدهی بانکی دارد، عنوان کرد: همیشه سعی کرده‌ایم تا در واگذاری پرسپولیس و استقلال از شایعه و حواشی پرهیز کنیم. من چنین مسئله‌ای را نشنیدم و برای ما در این خصوص اظهارات مسئولان بانک مرکزی مهم است.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی افزود: تنها مسئله‌ای که باعث می‌شود موفقیت در مزایده از استیل‌آذین سلب شود مسئله عدم تأیید اهلیت این شرکت است. شرکت استیل‌آذین برای دوره قبلی مزایده نقص داشت که امیدواریم برای این دوره مزایده نقص گذشته برطرف شده باشد.

پوری‌حسینی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان دارد برای فروش باشگاه استقلال دوباره مزایده برگزار شود،‌ گفت: نمی‌دانم این اتفاق رخ خواهد داد یا خیر اما امیدوارم هیچ شرکتی به خاطر عدم اهلیت از مزایده کنار گذاشته نشود.

وی تأکید کرد: سازمان خصوصی‌سازی نه می‌خواهد پرسپولیس و استقلال را به شخص خاصی بدهد و نه می‌خواهد به شخص خاصی ندهد اگر اینطور بود که چهار مزایده برگزار نمی‌کردیم. ما حافظ منافع بخش خصوصی هستیم و نمی‌خواهیم حقی ضایع شود.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی در خصوص اینکه آیا برای واگذاری سرخابی‌ها مسائل سیاسی مانند اصولگرا و اصلاح‌طلب بودن مطرح است، گفت: اصلاً چنین مسئله‌ای را تأیید نمی‌کنم.

پوری‌حسینی ادامه داد: ما نمی‌گوییم که چه اتفاقی در آینده رخ می‌دهد بلکه می‌گوییم چه اتفاقی رخ داده است.

عابدینی: امیدوارم وزیر ورزش نقشی در بررسی پیشنهادها نداشته باشد

مدیر‌عامل اسبق پر‌سپولیس اظهار امیدواری کرد وزارت ورزش در تایید صلاحیت خریداران این باشگاه و بررسی پیشنهادها دخالتی نداشته باشد!

امیر عابدینی در حاشیه مزایده چهارم واگذاری باشگاه‌های استقلال و پر‌سپولیس به بخش خصوصی در اظهارنظری جالب توجه گفت: برگزاری مزایده مشکلی نداشت اما امیدوارم که در کمیسیون سه نفره که در آن پیشنهادهای بررسی می‌شود، نقش وزیر ورزش و جوانان کم رنگ باشد. وزارت ورزش و جوانان با تمامیت فو‌تبا‌ل مشکل دارد و به جای این که موفقیت این دو باشگاه را رقم بزند، از آن ممانعت می‌کند. می‌بینید که سال قبل با این دو باشگاه چه کردند.

وی در ادامه درباره شانس پیروزی شرکت استیل‌آذین ایرانیان در مزایده گفت: کوچک‌ترین تردیدی ندارم که ما برنده مزایده هستیم. تمام ایرادهایی را که در مزایدات قبلی از ما گرفته شده بود، حل کردیم. مدرک آورده‌ایم که شرکت استیل‌آذین ایرانیان، سهامی عام به هیچ وجه بدهی ندارد. گفته بودند نقش دو فرزند آقای هدایتی پر رنگ است که آن را نیز کم کردیم و مشکلی نیست. رقم ما هم که از همه بالاتر بوده است و خدا را شکر صلاحیت ما در‌ رابطه با این که سرباز وظیفه هستیم تایید شده است.

مدیر‌عامل اسبق پر‌سپولیس همچنین درباره این که آیا برگزاری مزایده در روزی که پر‌سپولیس با الهلال بازی دارد در روحیه این بازیکنان این تیم تاثیر منفی نخواهد گذاشت، گفت: مطمئنم وقتی بازیکنان بشنوند که شرکت ما شانس پیروزی در مزایده را دارد بسیار خوشحال می‌شوند. می‌توانید از همین حالا با بازیکنان و کادرفنی تماس بگیرید و متوجه شوید که چه روحیه‌ای دارند. به‌ هر‌ حال امیدوارم که پر‌سپولیس و استقلال از طریق واگذاری به بخش خصوصی ساماندهی شوند.

عابدینی در حاشیه جلسه مزایده چهارم واگذاری سرخابی‌ها همچنین بیان کرد: مسائل صریح و روشن حل و اعلام شد و باید به مردم تبریک گفت؛ چرا که مقصود هدایتی واگذاری پرسپولیس به مردم است چه برند مادی آن و چه برند معنوی. امیدوارم دولتمردان همیتی را که همیشه داشتند، حفظ و اجازه خدمتگزاری بدهند و به این باور برسند که این تیم در اختیار نظام و نوکر مردم است و بگذارند موفق شود. باید به پرسپولیسی‌ها تبریک گفت.

عابدینی درباره دو ایرادی که به هدایتی گرفته بودند، گفت: فرزندان او از سهامداران عمده به جزء تغییر داده شدند. سهام آنها زیر یک درصد است. بحث بدهی هم مشخص شده، اسناد را گرفتیم، بدهی هدایتی جاری است، مشکل حل شده و مشکلی برای حضور در مزایده ندارد.

نماینده شرکت بهنام پیشروی کیش: نباید گمانه‌زنی کنیم

نماینده شرکت بهنام‌ پیشروی کیش تاکید کرد که نباید از الان در مورد برنده مزایده چهارم پرسپولیس گمانه‌زنی کنیم.

منصور عرفانیان نماینده شرکت بهنام پیشروی کیش که در مزایده چهارم باشگاه پرسپولیس شرکت کرده بود، گفت: تابع قانون هستیم و نظرمان هم همین است.

وی در مورد اینکه شرکت استیل‌آذین رقم بالاتری را پیشنهاد داده است، افزود: باتوجه به اتفاقات گذشته، رئیس سازمان خصوصی از ما درخواست کرده که از گمانه‌زنی‌ها پرهیز کنیم، چرا که باعث ایجاد تنش می‌شود.

منبع: مشرق