تاریخ انتشار خبر: ۵ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۱۷:۲۲:۴۸
کد مطلب : 41528

نان هم گران می شود؛افزایش ۱۵ درصدی لبنیات

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان تهران از بررسی ۳ سناریو درباره قیمت نان در کشور خبر داد و گفت: دولت در حال بررسی این سناریوها است تا در مورد قیمت نان به جمع بندی برسد.

 یدالله صادقی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران به مناسبت هفته دولت در پاسخ به پرسش مهر با اشاره به بررسی سناریوهای جدید درباره قیمت نان در کشور، به مهر گفت: مباحث مرتبط با هرگونه تغییر در قیمت نان مشخص است و باید در سطح کلان دولت در مورد آن تصمیم گیری شود اما جلسات بررسی سناریوهای تدوین شده برای تغییر قیمت نان آغاز شده است.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان تهران افزود: هر گونه تغییر در قیمت نان بستگی به سیاست‌های کلی دولت دارد؛ به این معنا که چنانچه دولت تصمیم داشته باشد که پرداخت یارانه نقدی نان به مردم را استمرار دهد، آن گاه هیچ گونه تغییری در قیمت نان صورت نخواهد گرفت.

وی، یکی دیگر از سناریوهای مطرح شده در مورد قیمت نان را عدم تغییر در قیمت گندم و آرد دانست و تصریح کرد: در این صورت، دولت خود مستقیم به گندم و آرد یارانه پرداخت می کند و در نتیجه قیمت نان افزایشی نخواهد یافت.

به گفته صادقی، سناریوی دیگر این است که قیمت آرد افزایش یافته و تغییری نیز در قیمت نان ایجاد شود اما در مجموع هنوز جمع بندی مشخصی در خصوص تغییر قیمت نان در دولت صورت نگرفته و هنوز قیمت‌گذاری آرد و قیمت نهایی انواع نان نهایی نشده است.

افزایش ۱۵ درصدی قیمت فرآورده های لبنی

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان تهران همچنین در خصوص افزایش محصولات لبنی نیز خاطرنشان کرد: دولت با افزایش ۱۵ درصدی قیمت سه فرآورده لبنی پرمصرف از سوی مردم موافقت کرده است که این ۱۵ درصد افزایش باید نسبت به آخرین قیمت اعمال شده از سوی کارخانجات صورت گیرد.

وی در خصوص برگزاری فروش های فوق العاده به مناسبت بازگشایی مدارس اظهار داشت: متاسفانه نمایشگاههای بهاره و پاییزه که در دو مقطع زمانی طی سنوات گذشته به منظور رفاه حال مردم برگزار می شد به دلیل استاندارد نبودن فضای برگزاری مورد انتقاد مردم واقع بود اگر چه نرخ ها و کالاهای عرضه شده مورد پسند مردم قرار می گرفت.

صادقی ادامه داد: به همین دلیل امسال قرار بر این شد که در تهران نمایشگاه‌ها برگزار نشود و فروش های فوق العاده جایگزین شده است که مقرر شده ۵ تا ۱۵ درصد تخفیف اعمال شود.

قیمت گوشت و مرغ افزایشی نداشته است

وی در ادامه با بیان اینکه قیمت گوشت و مرغ افزایشی نداشته است، گفت: معمولا هر گونه تغییر قیمت یا باید مصوب یا براساس عرضه و تقاضا معین شود اما در قیمت گوشت و مرغ تغییری نداشته ایم.

صادقی از برخورد با دلالان میوه در میادین میوه و تره بار خبر داد و خاطرنشان کرد: تلاش‌ها بر این است که دست واسطه ها از میادین میوه و تره بار کوتاه شود تا مردم با قیمت مناسب تری بتوانند مایحتاج خود را تامین کنند، این در شرایطی است که عرضه و تقاضا قیمت بسیاری از میوه ها را تعیین می کند.

بازرسی از ۴ میلیون واحد صنفی

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان تهران در ادامه از کنترل و نظارت بر ۴ میلیون واحد صنفی خبر داد و گفت: بر این اساس، ۲۲۵ هزار پرونده تخلف تشکیل شده که معادل ۶ درصد بازرسی های انجام شده است.

وی افزود: ۱۱۰ هزار شکایت تلفنی نیز از مردم به سامانه ۱۲۴ صورت گرفته که ۵۳ هزار مورد آن متخلف شناخته شده اند.

صادقی از ساماندهی تشکل‌های صنفی سخن گفت و خاطرنشان کرد: ۴۷۷ اتحادیه صنفی در سطح استان تهران وجود دارد که بر فعالیت بیش از ۴۰۰ هزار واحد صنفی نظارت دارند، ضمن اینکه در این راستا ۱۲۰ مورد انتخابات تجدید شده است.

وی اظهار داشت: در استان تهران ۲ هزار و ۱۲۵ کارت بازرگانی صادر شده که ۵۰ درصد کارت‌های بازرگانی فعال کشور نیز در این استان متمرکز شده، ضمن اینکه ۱۳۱ پرونده ثبت سفارش نیز پذیرش شده است.

این مقام مسئول در وزارت صنعت معدن و تجارت خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۱۵۰ پرونده بهره برداری برای واحدهای صنعتی صادر شده که ۶۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری قطعی را شامل می شود و توانسته برای حدود ۶ هزار نفر اشتغال ایجاد کند.

صادقی افزود: در بخش معدن نیز ۳۴ میلیون تن تولید معدنی صورت گرفته که ۱۰ درصد تولیدات معدنی کشور را شامل می شود، ضمنا ۱۵ هزار و ۵۰۰ پروانه صنعتی با اشتغال ۴۰ هزار نفر صادر شده است که حدود ۸ هزار و ۸۳۸ مورد از آن واحدهای تولیدی و خدمات فنی بوده اند.