تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۱:۳۵:۱۰
کد مطلب : 87612
آخرین اخباراز تجاوز عربستان به یمن؛

ناپدید شدن یک جنگنده ائتلاف عربستان در یمن/۲۰۰ حمله هوایی به صعده در ۴۸ ساعت

وزرای خارجه عربستان و آمریکا روز پنجشنبه در یک نشست خبری در ریاض بر آتش‌بس ۵ روزه در یمن تاکید کردند، اما ارتش عربستان و سخنگوی ائتلاف متجاوز ساعاتی پس از این نشست، آغاز عملیات نظامی عربستان علیه صعده یمن را اعلام کرده است.

 

به گزارش  عصر آبادان ،عربستان سعودی سه‌شنبه‌شب اول اردیبهشت (۲۱ آوریل)، پایان تجاوز نظامی موسوم به عملیات «طوفان قاطع» علیه یمن را اعلام کرد و همزمان از آغاز عملیاتی جدید موسوم به «بازگرداندن امید به یمن» خبر داد.

عربستان، عملیات «طوفان قاطع» را که بیش از ۲۵۰۰ کشته و بیش از ۳۰۰۰ زخمی برجای گذاشت، بامداد روز پنجشنبه ۶ فرودین (۲۶ مارس) آغاز و هدف آن را بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت در یمن اعلام کرد، اما با مقاومت مردم، ارتش و جنبش انصارالله یمن، تاکنون به این هدف و دیگر اهداف اعلامی نرسیده است.

وزرای خارجه عربستان و آمریکا روز پنجشنبه در یک نشست خبری در ریاض بر آتش‌بس ۵ روزه در یمن تاکید کردند، اما ارتش عربستان و سخنگوی ائتلاف متجاوز ساعاتی پس از این نشست، آغاز عملیات نظامی عربستان علیه صعده یمن را اعلام کرده است.

جدیدترین تحولات:

جنگنده‌های سعودی بار دیگر اقدام به بمباران فرودگاه صنعا کردند تا اجازه ندهند کمک های بشردوستانه به مردم یمن برسد و همزمان سعودی‌ها استان صعده را در ۴۸ ساعت گذشته ۲۰۰ بار بمباران کردند.

* پخش شبکه المسیره یمن بر روی فرکانس ۱۱۳۵۳ “نایل ست” در پی فشارهای عربستان سعودی و آمریکا به شرکت مالک این فرکانس متوقف شد/ المسیره به پخش برنامه‌های خود از فرکانس جدید ۱۱۶۴۱ نایل ست ادامه می‌دهد

* چندین خمپاره به یک کارخانه سیمان در منطقه «احد المسارحه» از توابع منطقه «جازان» در عربستان سعودی اصابت کرد

مردم شرق عربستان علیه جنایات آل سعود تظاهرات می‌کنند

پس از سنگال، «مالزی» به تجاوز عربستان سعودی به یمن پیوست

ناپدید شدن یک جنگنده ائتلاف عربستان در یمن

ارتش مغرب اعلام کرد که یک جنگنده «اف-۱۶» در ائتلاف عربستان علیه یمن ناپدید شده است.

خبرگزاری «آناتولی» به نقل از ارتش مغرب گزارش داد که یک جنگنده «اف-۱۶» شامگاه یکشنبه (روز گذشته) در ائتلافی که عربستان علیه مردم یمن تشکیل داده، مفقود شده است.

ارتش مغرب در ساعات نخست امروز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای خبر ناپدید شدن این جنگنده را اعلام و تأکید کرد که این اتفاق در ساعت ۱۸ به وقت محلی روز یکشنبه رخ داده است.

در این بیانیه هیچ اشاره‌ای به مکان و علت ناپدید شدن این جنگنده نشده است ولی ارتش مغرب اعلام کرد که تحقیقات همچنان ادامه دارد.

این در حالی است که مغرب با ۶ جنگنده اف-۱۶ در جنگ علیه مردم یمن شرکت کرده که به رهبری عربستان در حال انجام است.

طرح ابتکاری ۱۰ بندی رئیس‌جمهور سابق یمن جنوبی

«علی ناصر محمد» رئیس‌جمهور سابق یمن جنوبی و «محمد علی احمد» از رهبران جنوب یمن با صدور بیانیه‌ای مشترک، یک طرح ابتکاری جدید برای برون رفت از بحران جاری در یمن ارائه دادند که شامل ۱۰ بند است.

در ابتدای این بیانیه با ابراز تاسف از اوضاع جاری در یمن ذکر شده است که این رهبران با سفر به چندین کشور عربی، و دیدار با شخصیت‌های سیاسی منطقه‌ای و بین‌المللی، راهکاری را برای برون‌رفت از بحران کنونی یمن جستجو کردند و امیدوارند که با این طرح، جنگ را متوقف کردند.

بندهای این طرح که در پایگاه خبری یمنی «إب پرس» منتشر شد، عبارت است از:

۱- توقف فوری جنگ از سوی تمامی طرف‌ها. از آتش‌بس انسانی اعلامی از سوی عربستان سعودی استقبال می‌کنیم و همه طرف‌ها را به پذیرش این امر دعوت می‌کنیم و امیدواریم که این اقدام پایه و اساس آتش‌بس دایمی در یمن شود.

۲- عقب‌نشینی فوری و غیر مشروط یگان‌های ارتش و شبه‌نظامیان مسلح همپیمان با آنها از استان عدن و سایر استانهای کشور

۳- همزمان با عقب‌نشینی یگان‌های ارتش و شبه‌نظامیان مسلح همپیمان با آن، کلیه استان‌ها به فرماندهان نظامی و امنیتی ساکن استانهای مذکور تحویل داده شود تا امنیت این مناطق تامین شود و یک نیروی نظامی و امنیتی برای تامین امنیت شهروندان یمنی تشکیل شود.

۴- آغاز فوری امدادرسانی به شهرونداند یمنی در کلیه استانهای جنگ‌زده و حل و فصل سریع اتباع یمنی در کشورهای مختلف.

۵- آزادی تمام بازداشت‌شدگان و در صدر آنها، سرتیپ «محمد الصبیحی» وزیر دفاع و همراهانش

۶- توقف کلیه جنجالهای رسانه‌ای متبادل میان تمامی طرف‌ها و آماده سازی اوضاع برای آغاز گفت‌وگوی سیاسی به منظور سازندگی یمن.

۷- بازگشت کلیه نیروهای سیاسی یمن بدون استثناء و شرط به گفت‌وگوی ملی فراگیر تحت نظارت سازمان ملل، شورای همکاری، اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی.

۸- پایبندی به این مسئله که قضیه جنوب، محور اصلی مناقشات در گفت‌وگوها برای رسیدن به یم راهکار عادلانه مورد رضایت مردم جنوب یمن و دادن حق تعیین سرنوشت آنها.

۹- عمل کردن کلیه طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به وظیفه‌شان در قبال یمن در راستای تحکیم امنیت و ثبات در این کشور از جمله حفظ امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی بر اساس منشور سازمان ملل و قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت.

۱۰- از تمامی طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی می‌خواهیم که در ایجاد یک راهبرد برای رشد و توسعه جامع که بازسازی مناطق جنگ‌زده یمن و دادن غرامت به شهروندان یمنی را تضمین می‌کند، سهیم شوند. تا یمن نیز بخشی از منطقه به شمار آید و در امنیت و ثبات منطقه و شکوفایی آن سهمی شود.

ادعای پادشاه عربستان: هدف از حمله به یمن جلوگیری از تبدیل شدن آن به کانون «توطئه‌ منطقه‌ای» است

«ملک سلمان» پادشاه عربستان سعودی امروز(یکشنبه) طی سخنانی در توجیه جنایات این کشور در یمن مدعی شد که مداخله نظامی عربستان در یمن مانع تبدیل شدن این کشور به کانون «توطئه منطقه‌ای» که هدف آن «ناامنی کشورهای منطقه» است، شد.

به گزارش پایگاه خبری «القبس»، پادشاه عربستان در اظهارنظری که «خالد الفیصل» مشاور وی در افتتاحیه بیست و دومین مجمع فقهی اسلامی آن را قرائت کرده است، عملیات ائتلاف متجاوز به سرکردگی عربستان سعودی علیه یمن موسوم به «طوفان قاطع» را توجیه کرده است.

ملک سلمان بدون اشاره به کشته شدن هزاران نفر از مردم بی‌گناه یمن در تجاوزات هوایی عربستان گفت: « هدف از عملیات طوفان قاطع کمک به یمن دوست و برادر و جلوگیری از تلاش برای تبدیل آن به کانون توطئه منطقه‌ای با هدف ناامن شده کشورهای منطقه و همچنین ممانعت از تبدیل آن به مرکز تروریسم و درگیری‌های خونین است».

از آغاز تجاوزات عربستان سعودی به یمن تاکنون بیش از سه هزار نفر از مردم یمن کشته و هزاران نفر دیگر نیز زخمی شدند و جنگنده های سعودی تاسیسات زیربنایی و هم یمن در این تجاوزات هدف قرار قرار دادند.

سازمان ملل متحد اعلام کرد دست‌کم ۱۴۰۰ نفر از مردم یمن از آغاز تجاوزات هوایی عربستان سعودی تاکنون به شهادت رسیده‌اند.

جنایات عربستان سعودی علیه مردم یمن در میان سکوت جامعه جهانی در حالی ادامه دارد که مقامات این کشور اعلام کردند که آتش بس در یمن از سه شنبه هفته جاری به مدت پنج روز آغاز می شود.

جنگنده‌‌های مالزی برای مشارکت در تجاوز به یمن وارد عربستان شدند

جنگنده‌های مالزی به همراه نیروهای نظامی این کشور برای مشارکت در حملات عربستان به یمن در قالب «عملیات نا امید» وارد عربستان شدند.

خبرگزاری عربستان «واس»، گزارش داد که، مالزی دوازدهمین کشوری است که به ائتلاف عربستان برای حمله به یمن پیوسته است.

 پیش از مالزی نیز «مانکور اندیایی» وزیر خارجه سنگال ضمن اطلاع رسانی به پارلمان این کشور اعلام کرده بود که سنگال نیز به ائتلاف عربستان برای حمله به یمن پیوسته است.

در همین راستا وزارت دفاع عربستان اعلام کرد که به مرکز عملیات ائتلاف تبدیل خواد شد تا نیروهای مالزیایی و سنگالی در جریان فعالیت‌هایی که قرار است طی کنند قرار بگیرند.

انصراف پادشاه عربستان از شرکت در کنفرانس «کمپ‌دیوید»

ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی رسما اعلام کرد که در کنفرانس کمپ‌دیوید شرکت نمی کند.

شبکه العربیه به نقل از وزیر خارجه عربستان گزارش داد که پادشاه عربستان «محمد بن نایف» ولیعهد این کشور را مامور کرد که در راس هیات سعودی در این کنفرانس شر کت کند.

بر اساس این گزارش، ولیعهد عربستان در راس هیات بلندپایه سعودی عازم آمریکا می‌شود. همزمانی برگزاری کنفرانس کمپ‌دیوید با آتش‌بس در یمن دلیل عدم حضور ملک سلمان پادشاه عربستان در این کنفرانس اعلام شده است.

پیشتر منابع رسانه‌ای خبر داده بودند که احتمال دارد پادشاه عربستان با لغو سفر خود به آمریکا در نشست کمپ دیوید با حضور سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و رئیس جمهور آمریکا سرباز زند.