تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۰:۴۲
کد مطلب : 43079
عضو کمیسیون ویژه تولید ملی

نباید به گونه ای رفتار کرد که بازار دچار تنش شود/دولت تورم را کنترل کرد ولی حرکتی برای رونق اقتصادی را شاهد نبودیم

اسماعیل جلیلی اظهار داشت:دولت پس از روی کار آمدن تلاش خود را برای ایجاد ثبات در فضای اقتصادی در دستور کار قرار داد که بخش عمده ای از تمرکز دولت بر کنترل تورم قرار گرفت ولی آنچه در ادامه آزار دهنده شد بحث عدم خروج از رکود بود.

 

 

 

 

به گزارش عصر آبادان،اسماعیل جلیلی نماینده مردم مسجد سلیمان، لالی، اندیکا و هفتکل در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با رهیاب  گفت: با توجه به شرایط شکننده ای که بازار مصرف کشور ما دارد بایستی به گونه ای رفتار نکرد تا بازار دچار تنش شود و مصرف کننده احساس کند از مصرف محصولات دچار خسارت شده است  این امر موجب شود تا بازار محصولات داخلی با مشکل روبرو شود و کالاهای خارجی مبنای مصرف مردم قرار گیرد.

وی ادامه داد:این حرف به معنای این نیست که وزارت بهداشت یا اداره استاندارد و نهادهای که مسئول نظارت بر سلامت کالاهای مصرفی هستند استانداردهای واقعی را نادیده بگیرند اگر مسئولی یا کارخانه ای استانداردهای لازم در کالاهای مصرفی را رعایت نکرده است باید با همان کارخانه ومسئول برخورد شود و محصولش را از بازار جمع کنند اما وقتی به طور کلی در جامعه مطرح می شود بازار همه را تهدید می کند و کار شایسته ایی نیست.

نماینده مردم مسجد سلیمان تاکید کرد: تولیدکنندگان هم باید نکته ای را رعایت کنند و آن این است که مردم با توجه با تاکیدات مقام معظم رهبری و نیازامروز کشور ما که مصرف تولیدات داخلی در دستور کار قرار گرفته است از این حسن نیت مردم نباید سواستفاده شود و کالاهای بی کیفیت را عرضه کنند .

اسماعیل جلیلی در خصوص نوع رفتار دولت با صادرات اظهار داشت:در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی ، صادرات یکی از راهکارهای خروج از رکود است و تاکید ویژه ایی بر این شده است تا در بازارهای بین المللی سهمی داشته باشیم

وی ادامه داد:در شرایطی که ما تحت تاثیر تحریم ها در تامین منابع ارزی از محل فروش نفت دچار مشکل شده ایم توجه به صادرات غیرنفتی و ایجاد فرصت، تشویق و پشتیبانی برای حضور در بازارهای بین المللی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

جلیلی تاکید کرد:خوشبختانه دولت در لایحه رفع موانع تولید و ارتقا جایگاه مالی کشور پیش بینی هایی را برای صادرات در نظر گرفته است و در فرازهای پایانی این لایحه از ماده ۲۰ به بعد نگاه به صادرات و تشویق کردن صادر کنندگان را در دستور کار قرار  داده است.

وی گفت:امروز وقتی با فعالان صادرات نشست برگزار می کنیم و صحبت های آنها را می شنویم ابراز ناراحتی می کنند که فرآیند صادرات طولانی و دستگاه های زیادی در این زمینه اظهار نظر می کنند دولت به عنوان مجری باید تلاش کند تا موانع حضور در بازارهای بین المللی را رفع کند و به صادرکنندگان در تمام بخش ها کمک کند و آنها را تقویت کند.

 

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد:دولت پس از روی کار آمدن تلاش خود را برای ایجاد ثبات در فضای اقتصادی در دستور کار قرار داد و بخش عمده ای از تمرکز دولت بر کنترل تورم قرار گرفت ولی آنچه در ادامه آزار دهنده شد بحث عدم خروج از رکود بود.

وی ادامه داد:دولت با کنترل کردن هزینه ها و مدیرت کردن منابع مالی، تورم را کنترل کرد که کار بسیار پسندیده ایی بود اما به دلیل عدم تحرک بخشی در حوزه  تولید عملا اتفاق خاصی برای بهره گیری از ظرفیت های بیکار ایجاد نشد لذا رونق اقتصادی را شاهد نبودیم.

عضو کمیسیون ویژه تولید ملی گفت:دولت تصمیم گرفت با یک آسیب شناسی از شرایط موجود، لایحه رفع موانع تولید و توجه به نظام مالی کشور را دستور کار قرار دهد که امروز تحت عنوان بسته پیشنهادی دولت برای خروج از رکود تورمی در رسانه ها از آن نام برده می شود.

وی با اشاره به جزییات این لایحه خاطر نشان کرد:در این لایحه دو سه بخش مورد توجه قرار گرفته است اول از همه نگاه به اقداماتی است که به عنوان زمینه ساز برای اجرای قوانین بتواند کمک به بخش های مختلف تولید را در دستور کار قرار دهد.

نماینده مردم مسجد سلیمان ادامه داد:بحث معافیت ها برای بخش های تولیدی و صادراتی، تکالیفی که دولت برای بدهی هایی که به افراد حقیقی و حقوقی دارد در نظر گرفته، تعیین تکلیف برای دارایی های دولت و واگذاری های آنها،وضعیت بازار سرمایه و بورس در این لایحه آمده است.

جلیلی با بیان اینکه انتظار این بود که توجه دولت به بخش تولید در این لایحه بیشتر بود تاکید کرد:مجموعا در ۳۰ ماده این لایحه رویکردهای قانونی برای تشویق به صادرات ، رفع موانع تولید ،افزایش مشوق ها در بازگشت معوقات  و مطالبات در دستور کار قرار داده شده است که در مجموع میتواند مفید باشد اما اجرای لایحه نیاز به یک اراده جمعی در بخش های مختلف دولت دارد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: در کمیسیون ویژه تولید ملی  برای طرح ریزی و رسیدگی به این لایحه در کنار طرح حمایت از تولید، کمیسیون مشترکی تشکیل شده است و اولین جلسه آن نیز برگزار شد.

وی ادامه داد:رسیدگی به این لایحه و پیشنهاداتی که در مجلس در حمایت از تولید مدنظر است در طول این دوسه هفته ایی که در پیش داریم و مجلس هم تعطیل است جلسات به صورت مکرر و مرتب برگزار می شود تا در مهر ماه بتوانیم بررسی های خود را در قالب کارگروه هایی که برای ان تشکیل شده است نهایی کنیم  و انشاالله یک لایحه پرباری را بتوانیم در مجلس به تصویب برسانیم.