تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۲:۳۰:۳۴
کد مطلب : 64873

نخستین رده‌بندی مربیان باشگاهی اعلام شد

سرمربی تیم فوتبال سپاهان اصفهان در صدر جدول رده‌بندی بر‌ترین مربیان باشگاهی فصل ۹۳-۹۴ فوتبال ایران قرار گرفت.

 این رده‌بندی هر هفته و با توجه به جدید‌ترین نتایج فوتبال باشگاهی در ایران بروز می‌شود تا در پایان فصل به انتخاب بر‌ترین مربی فصل فوتبال ایران بیانجامد. کانون مربیان همچنین در نظر دارد هر ماهه با استفاده از همین فرمول، بر‌ترین مربی ماه فوتبال ایران را مشخص و در مراسمی از آن‌ها تقدیر کند.
برای شفافیت بیشتر در این زمینه، فرمول امتیازدهی به مربیان با جزئیات در اینجا شرح داده شده است:
– هر پیروزی خانگی: ۱۰ امتیاز
– هر پیروزی خارج از خانه: ۱۲ امتیاز
– هر تساوی خانگی: ۵ امتیاز
– هر تساوی خارج از خانه: ۶ امتیاز
– هر تفاضل مثبت در هر بازی: یک امتیاز
– هر کلین‌شیت: یک امتیاز
– هر گل زده: یک امتیاز
مثال:‌ اگر تیم یک مربی در یک مسابقه خارج از خانه حریفش را ۳ بر صفر شکست بدهد، این مربی ۱۲ امتیاز از برد خارج از خانه، سه امتیاز بابت تفاضل ۳+، سه امتیاز بابت ۳ گل زده و یک امتیاز بابت کلین‌شیت و در مجموع ۱۹ امتیاز کسب خواهد کرد.
مثال ۲: اگر تیم یک مربی در بازی خانگی به تساوی ۱-۱ برسد، این مربی در آن هفته ۵ امتیاز برای تساوی خانگی و یک امتیاز بابت گل زده تیمش به دست خواهد آورد و ۶ امتیازی از آن بازی خواهد گرفت.
مثال ۳: اگر تیم یک مربی در بازی خانگی (یا خارج از خانه) ۲-۱ شکست بخورد، این مربی تنها یک امتیاز بابت گل زده تیمش کسب خواهد کرد.
مرجع آماری و تحلیلی پروزون (prozone) از این روش امتیازدهی برای رده‌بندی مربیان فوتبال استفاده می‌کند. “ایفکا” نیز با استفاده از این فرمول و محاسبه امتیاز هر مربی در هر بازی و تقسیم مجموع آن‌ها بر تعداد بازی‌ها، به میانگین امتیاز مربیان شاغل در باشگاه‌های لیگ برتری و لیگ یکی دست یافته و این میانگین را مبنای رده بندی مربیان قرار داده است.
به عنوان مثال حسین فرکی، سرمربی سپاهان در ۱۰ بازی موفق به کسب ۱۰۸ امتیاز شده و با میانگین ۸/۱۰ امتیاز بالا‌تر از سایر مربیان لیگ برتری و دسته اولی در صدر جدول رده‌بندی قرار گرفته است.
همچنین برای یکسان‌سازی داده‌ها و کم کردن اثر انحراف از معیار، آمار مربیانی که کمتر از پنج بازی روی نیمکت تیم‌ها نشسته‌اند محاسبه نشده است.
بدیهی است که نتایج نخستین رده‌بندی مربیان باشگاهی فوتبال ایران صرفا براساس نتیجه منتشر شده و در آن بسیاری از شاخصه‌های مهم در مربیگری مانند بازیکن‌سازی، کیفیت بازی، موقعیت‌های گل ایجاد شده در هر مسابقه و سایر عوامل مهم و تاثیرگذار در مربیگری مورد محاسبه قرار نگرفته است. این جدول هر هفته و پس از برگزاری بازی‌های لیگ بر‌تر و لیگ یک به روز خواهد شد.
این جدول را در زیر مشاهده می‌کنید:
انتهای پیام