تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , فروردین, ۱۳۹۵ | ۱۲:۰۴:۵۵
کد مطلب : 111560
از «مصیبت عظما» تا «عذاب الیم»؛

نزاع سیاسی دولت بر سر یارانه ها/ رفتار دوگانه پاستورنشینان در سال پایانی دولت

باید گفت دولتی که در طول دو سال و نیم مکررا برای پرداخت یارانه نقدی بر سر مردم منت می گذاشت، حالا با اظهارنظرهای ۱۸۰ درجه ای، محبوبیت اجتماعی بدست آورد.

به گزارش عصرآبادان به نقل از رهیاب نیوز: آذرماه ۸۹ بود که هدفمندی یارانه ها در کشور کلیک خورد و بر این اساس مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به حساب همگان واریز می شد.  پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، مقامات اقتصادی در نشست‌های مختلف به کسری اعتبار هدفمندی یارانه ها اشاره می کردند.
بر این اساس، با همراهی مجلس، برنامه حذف دهک های بالای درآمدی و حدود ۳۰ درصد یارانه بگیران در دستور کار دولت و مجلس قرار گرفت.

یارانه نقدی؛ از «مصیبت عظما» تا «عذاب الیم»
اما هنوز از یادها نرفته است که علی طیب نیا، وزیر اقتصاد، شب پرداخت یارانه نقدی را «مصیبت عظمای دولت» خوانده و پس از آن بیژن زنگنه، وزیر نفت هم این شب را به «عذاب الیم» تشبیه کرده بود!

پس از آن بود که مجلس شورای اسلامی با تصویب و تکلیف مصرح بودجه سال ۹۴ کل کشور، دولت را موظف کرد که یارانه خانوارهای پردرآمد را قطع کند. دولت هم در سال ۹۴ دستور قطع ۶میلیون از یارانه بگیران را صادر کرد اما این مهم به صورت کامل محقق نشد.

یارانه داستان پرغصه کشور است
معاون اول رئیس جمهور هم قبلا یارانه‌ها را داستان پرغصه‌ای برای جمهوری اسلامی دانست و گفت: در مورد یارانه‌ها بندهایی به دست و پای جمهوری اسلامی زدند تا گرفتار شود و این گرفتاری هم باقی بماند. یارانه‌ها کشور را گرفتار کرده است.

جهانگیری با بیان اینکه به دلیل کاهش قیمت نفت در بخش یارانه دچار مشکل هستیم، گفت: به دلیل کاهش قیمت نفت ما در بخش یارانه مشکل داریم و باید ۴۰ میلیارد تومان یارانه پرداخت کنیم. حتی با افزایش قیمت حامل‌های انرژی نیز برای تامین هزینه‌ها دچار مشکل هستم. در این راستا باید همه به دولت کمک کنند.

بر اساس اظهارات و اقدامات مسئولان دولتی در این راستا، جای شکی برای مردم نمانده بود که دولتی ها علاقه ای به پرداخت یارانه نقدی نداشته و حداقل موافق حذف تعداد چشم‌گیری از یارانه بگیران هستند.

حذف ۲۴ میلیون نفر از دریافت یارانه نقدی عادلانه نیست!
حالا از سوی دولتی ها مواضع دیگری گرفته می شود تا آنجا که سخنگوی دولت در گفتگویی حذف ۲۴ میلیون نفر از دریافت یارانه نقدی را عادلانه نمی داند.

محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در صحن مجلس با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق گفت: «اگر قرار است مشکل دولت حل شود و اگر قرار است ما واقعا کسانی که شایسته دریافت یارانه‌ها نیستند را حذف کنیم، این پیشنهاد نمی‌تواند ما را به هدف برساند؛ البته پیشنهادات دیگری در این مجموعه وجود دارد که آنها را مطرح و موافقت می‌کنیم تا بتوانیم بدون دلیل یارانه هیچ فرد نیازمند به این عدد ماهانه را حذف نکنیم.»

مجلس در پی حذف یارانه بگیران است!
همچنین میدری معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در خصوص پیشنهاد حذف یارانه ۲۴ میلیون ثروتمند هم اعلام کرده بود که این طرح پیشنهاد دولت نیست و مجلس درپی این کار است.

دولت پارسال یارانه افرادی را قطع کرد که درآمد پایینی داشتند
محمدحسین فرهنگی در این خصوص می گوید: در آنچه که توسط نمایندگان مجلس در مورد هدفمندی یارانه ها در جلسه علنی تصمیم گیری شد با آنچه که از سوی برخی مسئولان منعکس شد تفاوت های اساسی وجود دارد.

 

عضو هیئت رئیسه مجلس می افزاید: در مصوبه مجلس مطلقاً صحبتی از آمار نشده و صرفاً تلاش شده است که افراد مستحق حذف از دریافت یارانه که در قانون بودجه سال گذشته نیز بر آن تاکید شده بود، مشخص شود.

وی تصریح می کند: اشکال دولت این بود که گفت اینهایی ( یارانه بگیران پردرآمد )که مجلس مشخص کرده تا یارانه شان قطع شود همان هایی هستند که دولت سال قبل یارانه انها را قطع کرده است درحالی که خبر داریم سال قبل، دولت خلاف این مصوبه عمل کرده و یارانه افرادی با درآمدهای بسیار پایین را حذف کرده است.

فرهنگی تاکید می کند: اگر مصوبه امروز مجلس نهایی شود دولت مکلف است یارانه کسانی را که پارسال درآمد ماهانه آنها کمتر از ۳ و نیم میلیون تومان بوده و یارانه شان را قطع کرده، برگرداند.

مخالفت دولت با مصوبه حذف یارانه پردرآمدها پذیرفتنی نیست
همچنین عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی دیشب در برنامه تیتر امشب گفت: مخالفت دولت با مصوبه اخیر مجلس درخصوص حذف یارانه خانواده هایی که درآمد آنها در سال ۳۵ میلیون تومان به بالاست، پذیرفتنی نیست.

حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم افزود: در دو سال گذشته در بودجه سالانه از دولت خواستیم یارانه خانواده های پردرآمد را حذف کنیم زیرا منابع هدفمندی یارانه ها برای پرداخت یارانه بگیران کافی نیست.

وی گفت: هدف اصلی از قانون هدفمندی یارانه ها این بود که به خانواده های کم درآمد کمک شود نه ثروتمندان .

مصباحی مقدم افزود: متأسفانه اقدامات دولت در این باره جدی نبود و در دو سال اخیر تعدادی بسیار کمی از یارانه بگیران حذف شدند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر دولت به مُر این مصوبه عمل کند تا حدود زیاد مشکل حل می شود یعنی هر خانواری که کف درآمد سالیانه اش ۳۵ میلیون تومان است یارانه نگیرد و پیش بینی ما این است که شامل سه دهک می شود.

به گزارش رهیاب، با این تفاسیر باید گفت دولتی که در طول دو سال و نیم مکررا برای پرداخت یارانه نقدی بر سر مردم منت می گذاشت، حالا که از لحاظ قانونی مکلف به حذف یارانه ثروتمندان شده است قصد دارد با اظهارنظرهای ۱۸۰ درجه ای، محبوبیت اجتماعی بدست آورد.

حال با توجه به تصمیمات یارانه ای مجلس و واکنش روز گذشته دولتمردان باید دید این رفتار دوگانه دولت و نزاع سیاسی در موضوع یارانه‌ ها در سال پایانی دولت و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، مصادیق دیگری خواهد داشت یا خیر؟