تاریخ انتشار خبر: ۵ , بهمن, ۱۳۹۲ | ۱۴:۰۰:۲۵
کد مطلب : 16437

نشانه های شگفت انگیز آخر الزمان

وبلاگ “سنگر اندیشه و بصیرت” در مطلبی آورده است:

نقل قولی از “سنگر اندیشه و بصیرت“:

پیش گفتار

طی بررسی آیات و روایات مربوط به آخرالزمان و ظهور، به وقایعی برمی‌خوریم که در نشئه دنیا رایج نیست، یعنی اینکه بوسیله قوانین حاکم در نشئه فعلی، بروز چنین اتفاقاتی عادی و ممکن نیست. این موضوع این سؤال را بر می‌انگیزد که آیا در زمان ظهور، نشئه اول تمام و نشئه‌ای دیگر برپا می‌گردد؟ در جواب این پرسش برخی معتقدند وقایع عجیب و غیرعادی که در اینگونه روایات مطرح شده همگی در چارچوب قوانین فعلی مادی امکان وقوع دارند اما توسط فناوری‌های بسیار پیشرفته‌ای که در آینده ابداع خواهد شد. لذا اینگونه افراد دوران حکومت حقه در زمان ظهور را ادامه نشئه فعلی می‌دانند. اگر چنین جوابی صحیح و منطبق بر واقعیت باشد می‌توان همین موضوع را برای قیامت قائل شد و مطرح نمود که تمام اتفاقات غیر عادی که در قیامت رخ می‌دهد توسط فناوری فوق مدرنی است که در آینده اختراع خواهد شد، و سپس این استدلال را دائما تکرار کرد و تا درجه انتهایی بهشت همه چیز را تکنولوژیک تصور نمود! اما چنین فرضیه‌ای توسط هیچکس مطرح نمی‌شود و غالبا قیامت نشئه‌ای جدید قلمداد می‌گردد.

مقدمه

‹‹آخرالزمان›› یا پایان دوران همانگونه که از نام آن برمی‌آید به انتهای یک دوره اطلاق می‌شود و مقطعی از زمان است که در آن تغییر از یک دوره به دوره‌ای جدید رخ می‌دهد. از آنجا که اکنون دوره دنیا برپاست آخرالزمان به انتهای دوره دنیا مربوط می‌شود.

آخرالزمان از دیدگاه ادیان به دورانی گفته می‌شود که وقایعی عظیم و عجیب در آن رخ می‌دهد و حاکی از انتهای زندگی به شیوه فعلی بر روی زمین است. انتظار می‌رود با سپری شدن آخرالزمان دوره جدیدی فرا برسد که بسیار با وضعیت پیشین آن متفاوت باشد. همچنین در این زمان است که ادیان الهی به ظهور مردی بشارت داده اند که ظلم و جور را از زمین بر می‌چیند و آن را پر از عدل و داد می‌سازد٫ نمونه چنین بشارت هایی در کتب آسمانی آمده است.

چکیده :

در این تحقیق به بیان علائم آخرالزمان و نشانه های زمانی آخرالزمان و اوصاف مردم آخرالزمان و علائم ظهور که به دو دسته حتمی و غیر حتمی تقسیم می شوند با بهره گیری از احادیث و روایات گرد آوری کردیم و در آخر به وظائف شیعه در آخرالزمان پرداختیم .

معنای کلمه ی آخر الزمان :

معنی کلمۀ آخر الزمان از معانی نسبی به شمار می رود،مثلا : زمان فعلی را که مدت یکهزار وچهارصد و اندی سال از هجرت پیامبر اکرم(ص)می گذرد نسبت به آن زمانی که آن حضرت مبعوث به رسالت و پیغمبری شده می توان گفت: آخر الزمان است و مدت پانصد یا هزار یا دو هزار سال آینده را نسبت به زمان فعلی ما می توان گفت: آخر الزمان است و…

بنابراین،آخر الزمان یک زمان معلوم و محدودی نیست تا بتوان گفت: فلان زمان آخر الزمان است؟همانطور که نمی توان زمان و موقع ظهور حضرت مهدی(عج) را تعیین نمود همانطور هم نمی توان آخر الزمان را محدود و معلوم کرد.البته از یک طریق می توان تا اندازه ای معنی کلمۀ آخر الزمان را دریافت و آن این است: وقتی اکثر علاماتی که پیامبر اسلام(ص)و آل اطهر آن حضرت خیر داده اند عملی شوند. می توان به آن زمان آخرالزمان گفت و در انتظار ظهور مهدی ( عج ) بود . و لذا بر منتظرین ظهور لازم است که با نگاهی به روایات معصومین (علیهم السلام ) با این علامات آشنا شوند تا هم با شرایط زمانی و مکانی و هم به وظایف خود در این زمینه آشنا گردند. (۱)

علائم آخرالزمان :

در روایات اسلامی برای دوره ی آخر الزمان علایم و نشانه هایی ذکر شده که با تحقق این علایم و نشانه ها ، پی می بریم که هم اکنون در دوره ی آخر الزمان قرار داریم . اینک به برخی از این علایم و نشانه ها اشاره می کنیم :

۱- گسترش ترس و ناامنی

امام باقر علیه السلام می فرماید : « لایقوم القائم إلا علی خوف شدید ….» ؛(۲) « حضرت قائم علیه السلام قیام نمی کند مگر در دورانی پر از بیم و هراس .» و نیز فرمود : « مهدی علیه السلام هنگامی قیام می کند که زمام کارهای جامعه در دست ستمکاران باشد . »(۳)

۲- تهی شدن مساجد از هدایت

پیامبر صلی الله علیه و آله درباره ی وضعیت مساجد در آخر الزمان میفرماید : « مساجدهم عامره و هی خراب من الهوی »(۴) ؛ « مسجدهای آن زمان و آباد و زیباست . ولی از هدایت و ارشاد و در آن خبری نیست . »

۳- سردی عواطف انسانی

رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله در این باره می فرماید « فلا الکبیر یرحم الصغیر و لا القوی یرحم الضعیف ، و حینئذ یأذن الله له بالخروج »(۵) ؛ « در آن روزگار ، بزرگترها و به زیر دستان و کوچکترها ترحم نمی کنند و قوی بر ضعیف ترحم نمی نمایند. در آن هنگام خداوند به او [ مهدی علیه السلام ] اذن قیام و ظهور می دهد . »

۴- گسترش فساد اخلاقی

رسول خدا صلی الله علیه وآله می فرمایند : « قیامت بر پا نمی شود تا آن که زنی را در روز روشن و به طور آشکار گرفته ، در وسط راه به او تعدی می کنند و هیچ کس این کار را نکوهش نمی کند ».

محمد بن مسلم می گوید : به امام باقر علیه السلام عرض کردم : ای فرزند رسول خدا ! قائم شما چه وقت ظهور خواهد کرد ؟ امام فرمود : « إذا تشبه الرجال بالنساء، و النساء بالرجال، و اکتفی الرجال و بالرجال ، و النساء بالنساء » ؛(۶) « هنگامی که مردها خود را شبیه زنان و زنان خود را شبیه مردان کنند . آن گاه که مردان به مردان اکتفا کرده و زنان و به زنان اکتفا کنند .»

۵ – آرزوی کمی فرزند

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمود : « رستاخیز بر پا نمی شود تا آن که کسی پنج فرزند دارد آرزوی چهار فرزند کند . و آن که چهار فرزند دارد می گوید : کاش سه فرزند داشتم ، و صاحب سه فرزند آرزوی دو فرزند دارد . و آن که دو فرزند دارد ، آرزوی یک فرزند بنماید . وکسی که یکی فرزند دارد آرزو کند که کاش فرزندی نداشت » .(۷)

۶ – مرگ های ناگهانی

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود : « قیامت برپا نمی گردد ، تا این که مرگ سفید ظاهر شود . گفتند : ای رسول خدا ! مرگ سفید چیست ؟ فرمود : مرگ ناگهانی » .(۸)

۷ – جنگ و کشتار

امام رضا علیه السلام فرمود : « پیش از ظهور امام زمان علیه السلام کشتارهای پیایی و بی وقفه رخ خواهد داد » .(۹)

نشانه های زمانی آخرالزمان :

((آخر)) به بخش پایانی هر مجموعه گفته می‌شود و ((زمان‌)) در لغت‌، بر وقت کم یا زیاد اطلاق می‌گردد از آن جا که مفهوم ((آخر نسبی )) است و در تاریخ‌ِ انقراض دنیا، اختلاف فراوانی وجود دارد و قرآن نیز از تعیین وقت مشخص برای آن پرهیز کرده و لقمان‌، ۳۱ و ۳۴، احزاب‌، ۳۳ و ۶۳، و زخرف‌، ۴۳ و ۸۵، محدوده آن‌، به دقت قابل اندازه‌گیری نیست‌; با این حال‌، با استفاده از روایات‌، بعثت پیامبر خاتم را می‌توان سرآغاز دوره ((آخر الزمان‌)) دانست‌. البته در بیش‌تر روایات‌، آخر الزمان به دوره پایانی که به ظهور حضرت مهدی‌ نزدیک باشد، اطلاق شده است‌. پایان نبوت و آمدن آخرین شریعت الهی که با ظهور پیامبر اکرم‌تحقق یافت‌، نخستین نشانه پایان تاریخ به شمار می‌رود; از این رو مفسران‌، مقصود از نشانه‌های قیامت را در آیه: “فَهَل‌ْ یَنظُرُون‌َ إِلآ السَّاعَه‌َ أَن تَأْتِیَهُم بَغْتَه‌ً فَقَدْ جَآءَ أَشْرَاطُهَا;(محمد،۱۸) آیا آن‌ها جز این انتظار دارند که قیامت ناگهان فرا رسد، در حالی که هم اکنون نشانه‌های آن آمده است‌. بعثت پیامبر اکرم‌دانسته‌اند که نسبت به عمر جهان‌، فاصله بسیار کمی تا قیامت دارد. در آخرالزمان‌، وقایع فراوان دیگری نیز، پیش‌بینی شده که بیش‌تر به دوره پایانی آن (مقارن با ظهور حضرت مهدی‌ علیه السلام مربوط می‌شود. نتیجه آن که‌:

الف ـ آخرالزمان‌، امری نسبی است و زمان بعثت پیامبر اکرم‌تا پایان جهان را نسبت به عمر جهان‌، در نظر گرفته‌اند.

ب ـ زمان بعثت پیامبر اکرم‌، آغاز آخر الزمان است‌، اما این که چقدر طول می‌کشد و پایان آخرالزمان کی خواهد بود، مشخص نیست

ج ـ در قرآن کریم اگرچه به مدت و زمان آخرالزمان تصریح نشده است‌، اما از نشانه‌ها و حوادثی که قرآن بیان فرموده‌، می‌توان به دوره پایانی آخرالزمان که مقارن با ظهور حضرت مهدی‌ علیه السلام است پی برد. در این جا به چند مورد از آن وقایع اشاره می‌کنیم‌:

۱٫ بحران معنویت ‌:

اقْتَرَب‌َ لِلنَّاس‌ِ حِسَابُهُم‌ْ وَ هُم‌ْ فِی غَفْلَه‌ٍ مُّعْرِضُون‌َ ;(انبیأ،۱) حساب مردم به آنان نزدیک شده‌، در حالی که در غفلتند و روی گردانند. در این آیه‌، مردم آخرالزمان‌، به غفلت و اعراض از خداوند، متصف شده‌اند;

۲٫ وقوع اختلاف‌ها و درگیری‌های بسیار :

“فَاخْتَلَف‌َ الاْ ئَحْزَاب‌ُ مِن بَیْنِهِم‌ْ فَوَیْل‌ٌ لِّلَّذِین‌َ کَفَرُواْ مِن مَّشْهَدِ یَوْم‌ٍ عَظِیم‌ٍ ;(مریم‌،۳۷) ولی ]بعد از او[ گروه‌هایی از میان پیروانش اختلاف کردند; وای به حال کافران از مشاهده روز بزرگ‌. این آیه درباره ظهور فرقه‌های مختلف در جهان اسلام است که در آخرالزمان پدید آمده و سبب اختلاف‌های بسیار خواهد شد.

۳٫ ظهور دجال ‌:

لَخَلْق‌ُ السَّمَـَوَ َت‌ِ وَ الاْ ئَرْض‌ِ أَکْبَرُ مِن‌ْ خَلْق‌ِ النَّاس‌;(غافر،۵۷) آفرینش آسمان‌ها و زمین از آفرینش انسان‌ها مهم‌تر است‌، ولی بیش‌تر مردم نمی‌دانند. برخی از مفسران‌، این آیه را به ظهور دجال تفسیر کرده‌اند که در دید مردم‌، بزرگ‌ترین موجود جلوه می‌کند، در حالی که خداوند، او را از بسیاری مخلوقات دیگر کوچک‌تر می‌شمارد; سرانجام این پدیده به دست حضرت عیسی‌علیه السلام نابود خواهد شد.

۴٫ پدید آمدن گرفتاری‌ها و مشکلات‌ :

إِن‌ْ أَتَغکُم‌ْ عَذَابُه‌ُو بَیَـَتًا أَوْ نَهَارًا مَّاذَا یَسْتَعْجِل‌ُ مِنْه‌ُ الْمُجْرِمُون‌َ ;(یونس‌،۵۰) اگر مجازات او، شب هنگام یا در روز به سراغ شما آید، پس مجرمان برای چه عجله می‌کنند. فَإِذَا نَزَل‌َ بِسَاحَتِهِم‌ْ فَسَآءَ صَبَاح‌ُ الْمُنذَرِین‌َ ;(صافات‌،۱۷۷) اما هنگامی که عذاب ما در آستانه خانه‌هایشان فرود آید، انذارشدگان صبحگاه بدی خواهند داشت‌.

۵٫ خروج سفیانی‌ :

آیات‌: سبأ، ۵۱; نحل‌، ۴۵ و نسأ، ۴۷ درباره خروج سفیانی و لشکریانش می‌باشد

۶٫ ندای آسمانی ‌:

آیات نحل‌، ۱۶; ق‌، ۴۱ـ۴۲ درباره آن آمده است‌.

۷٫ ظهور منجی بزرگ بشر آیات‌ :

اسرأ، ۸۱; بقره‌، ۱۴۸; انعام‌، ۸۹ و… بر این مطلب دلالت دارد.

۸٫ نزول حضرت عیسی‌ (ع)‌:

آیات‌: زخرف‌، ۴۳; نسأ، ۱۵۹، مربوط به آن است‌.

۹٫ خروج جنبنده‌ای از زمین ‌:

آیه نمل‌، ۸۲ به آن اشاره دارد

۱۰٫ نابودی قوم یأجوج و مأجوج به دست حضرت مهدی‌علیه السلام ‌:

آیه انبیأ، ۹۶ در این‌باره آمده است‌.

۱۱٫ رجعت ‌:

آیات‌: نمل‌، ۸۳; غافر، ۱۱; سجده‌، ۲۱; اسرأ، ۵; آل‌عمران‌، ۸۱; قصص‌، ۵، به این پدیده اشاره دارند.

۱۲٫ صلح و آرامش پایدار در سراسر جهان ‌:

آیات نور، ۵; اعراف‌، ۱۲۸، انفال‌، ۳۹; انبیأ، ۱۰۵; اعراف‌، ۱۳۷ و قصص‌، ۵ به چنین وعده‌ای بزرگ اشاره دارد و…دیگر از نشانه‌های آخرالزمان است که در بخش پایانی آخرالزمان واقع خواهد شد. (۱۰)

اوصاف مردم آخرالزمان :

جابرابن عبدالله انصاری از نبی معظم اسلام (ص)نقل میکند که فرمودند:

۱- زکات دادن متروک شود

۲- سخن معمول و همگانی شما دروغ

۳- میوه و نقل مجالس شما غیبت

۴- انچه به دست می اورید حرام

۵- وفا کم شود

۶- در ان زمان بزر گان بر کوچکان رحم نمی کنند

۷- مرد از همسر خود اطاعت کند

۸- حیای کوچکان کم گردد

۹- طمع زیاد شود

۱۰- برادر نسبت به برادر حسد ورزد

۱۱- حیا از زنها برداشته شود

۱۲ – ساختمانها را محکم بنا کنند

علائم ظهور :

علائم ظهور به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: علائم حتمی و علائم غیر حتمی.

فضیل بن یسار از امام باقر (ع) روایت کرده که فرمودند: «نشانه‌های ظهور دو دسته است: یکی نشانه‌های غیرحتمی و دیگر نشانه‌های حتمی؛ خروج سفیانی از نشانه‌های حتمی است که راهی جز آن نیست.»(۱۱)

منظور از علائم حتمی آن است که تقدیر قطعی خدا به وقوع آن تعلق گرفته، و مشروط به هیچ قید و شرطی نیست؛ و مقصود از علائم غیر حتمی آن است که وقوع آن ممکن است مشمول بداء گردد، چرا که فی الجمله مشروط به شروطی است که اگر آن شروط تحقق یابد آن علائم واقع می شوند، و اگر آن شروط مفقود باشد، آن علائم نیز تحقق نمی‌یابند.

علائمی در مورد حتمی بودن آنها نصی نداشته باشیم، تنها احتمال وقوع آن می رود، و قطعی نیستند.

علائم غیر حتمی بسیارند. ما در اینجا روایت مفصلی از امام امام صادق(ع) را برای شما می آوریم که …

تعداد بسیاری از آن را برشمرده است. این روایت مشهوری است، ولی برای آن که حق زحمات مؤلفین ادا شده باشد، می گوییم که این روایت را با تغییرات عبارتی اندکی از کتاب “یکصد پرسش و پاسخ پیرامون امام رمان(عج)” نوشته علیرضا رجالی تهرانی نقل می کنیم.

قیلا لازم است تذکر دهیم که گرچه هر یک از این علائم حتمی الوقوع نیست، ولی به طور کلی احوال آخرالزمان را به ما معرفی می کند. با مطالعه آن شباهتهای زیاد آن را با شرائط زمان خودمان می یابیم.

در این روایت، امام صادق(ع) به یکی از یاران خود فرمودند:

هر گاه دیدی که حق بمیرد و طرفدارانش نابود شوند؛ و ظلم و ستم فراگیر شده است؛ و قرآن فرسوده و بدعت‌هایی از روی هوا و هوس در مفاهیم آن بوجود آمده است؛ و دیدی دین خدا، عملاً، توخالی شده، همانند ظرفی که آن را واژگون سازند!

و همچنین هر گاه دیدی که اهل باطن بر اهل حق پیشی گرفته‌اند؛ و کارهای بد آشکار شده و از آن نهی نمی‌شود، و بد کاران باز خواست نمی‌شوند؛ و مردان به مردان و زنان به زنان اکتفا می‌کنند.

و هنگامی که دیدی ‌افراد با ایمان سکوت کرده، و سخنشان را نمی‌پذیرند؛ و دیدی که شخص بدکار دروغ گوید، و کسی دروغ و نسبت ناروای او را رد نمی‌کند؛ و دیدی که بچه‌ها به بزرگان احترام نمی‌گذارند؛ و قطع رحم می شود.

و وقتی دیدی که بد کار را ستایش کنند و او شاد شود، و سخن بدش به او برنگردد؛ و دیدی که نوجوانان پسر همان کنند که زنان کنند [یعنی به مانند آنان خود را زینت می کنند]؛ و زنان با زنان ازدواج کنند.

و هنگامی که دیدی انسانها اموال خود را در غیراطاعت خدا مصرف می‌کنند و کسی مانع آنها نمی‌شود؛ و دیدی که افراد با دیدن کار و تلاش مؤمنانه [از آن تعجب می کنند] و به خدا پناه می‌برند.

و دیدی که مداحی دروغین از اشخاص زیاد شود؛ و همسایه همسایه خود را اذیت می‌کند و از آن جلو گیری نشود؛ و دیدی که : کافران از صعوبت زندگی مؤمن، شاد می شوند؛ و دیدی مردم شراب را آشکار می ‌آشامند، و برای نوشیدن آن کنار هم می‌نشینند و از خداوند متعال نمی‌ترسند؛ و‌ کسی که امر به معروف می‌کند خوار و ذلیل است.

و همچنین هنگامی که دیدی آدم بدکار در چیزی مورد ستایش ست که خداوند آن را دوست ندارد؛ و دیدی که اهل قرآن و دوستان آنها خوارند؛ و راه نیک بسته و راه بد باز است؛ و دیدی که انسان ها به زبان می‌گویند، ولی عمل نمی‌کنند.

و وقتی دیدی خانه کعبه تعطیل شده، و به تعطیلی آن دستور داده می‌شود؛ و مؤمن، خوار و ذلیل شمرده شود؛ بدعت و زنا آشکار شود؛ و مردم به شهادت و گواهی ناحق اعتماد کنند.

و دیدی که حلال حرام، و حرام حلال می شود؛ و دین بر اساس میل اشخاص معنی می شود، و کتاب خدا و احکام آن تعطیل می گردد؛ و جرأت بر گناه آشکار شود، و دیگر کسی برای انجام آن منتظر تاریکی شب نگردد.

و آنگاه که دیدی مؤمن نتواند نهی از منکر کند مگر در قلبش؛ و ثروت بسیار زیاد در راه خشم خدا خرج گردد؛ و سردمداران به کافران نزدیک شوند و از نیکوکاران دور شوند؛ و والیان در قضاوت رشوه بگیرند؛ و پستهای مهم والیان بر اساس مزایده است، نه بر اساس شایستگی.

و آن زمان که دیدی مردم را به تهمت و یا سوء ظن بکشند؛ و دیدی که مرد به خاطر همبستری با همسران خود مورد سرزنش قرار گیرد. و هنگامی که زن بر شوهر خود مسلط شود و کارهایی که مورد خشنودی شوهر نیست انجام می‌دهد و به شوهرش خرجی می‌دهد.

و همچنین آنگاه که دیدی سوگند های دروغ به خدا بسیار گردد؛ و آشکارا قماربازی ‌شود؛ و مشروبات الکلی به طور آشکار بدون مانع خرید و فروش می‌شود.

و وقتی دیدی که مردم محترم توسط حاکمان قلدر خوار شوند؛ و نزدیک ترین مردم به فرمانداران آنانی هستند که به ناسزاگویی به ما، خانواده عصمت(ع)، ستایش شوند؛ و هر کس ما را دوست دارد او را دروغگو خوانده، و گواهی اش را قبول نمی‌کنند.

و آنگاه که دیدی مردم در گفتن سخن باطل و دروغ با هم رقابت می کنند؛ و شنیدن سخن حق بر مردم سنگین، ولی شنیدن باطل برایشان آسان است؛ و دیدی که همسایه از ترس زبان همسایه به او احترام می‌کند.

و وقتی دیدی حدود الهی تعطیل شود، و طبق هوی و هوس عمل گردد؛ و دیدی که مسجدها طلا کاری (زینت داده) شود؛ و دیدی که‌ راستگوترین مردم نزد آنها مفتری و دروغگو است.

هنگامی که دیدی بدکاری آشکار شده، و برای سخن چینی کوشش می‌شود؛ و‌ ستم و تجاوز شایع شده است؛ و غیبت، سخن خوش آنها شود و بعضی بعض دیگر را به آن بشارت دهند.

وقتی دیدی حج و جهاد برای خدا نیست؛ و‌ سلطان به خاطر کافر، شخص مؤمن را خوار کند؛ و خرابی بیشتر از آبادی است؛ و معاش انسان از کم فروشی به دست می‌آید؛ و خون ریزی آسان گردد؛ و مرد به خاطر دنیایش ریاست می‌کند.

و هنگامی که دیدی مردم نماز را سبک شمارند؛ و‌ انسان ثروت زیادی جمع کرده، ولی از آغاز آن تا آخر، زکاتش را نداده است؛ و‌ قبر مرده‌ها را بشکافند و آنها را اذیت کنند؛ و هرج و مرج بسیار شود؛ و‌ مرد روز خود را با مستی به شب می‌رساند، و شب خود را نیز به همین منوال صبح می کند، و هیچ اهمیتی به آیین مردم ندهد.

آنگاه که با حیوانات آمیزش ‌شود؛ و مرد به مسجد (محل نماز) می‌رود و وقتی برمی‌گردد لباس در بدن ندارد؛ ( یعنی لباسش را دزدیده اند)

هنگامی که دیدی حیوانات هم دیگر را بدرند؛ و دلهای مردم سخت، و دیدگانشان خشک، و یاد خدا برایشان گران است؛ و بر سر کسبهای حرام آشکارا رقابت می‌کنند؛ و دیدی که نمازخوان برای خودنمایی نماز می‌خواند؛ و فقیه برای دین خدا فقه نمی‌آموزد، و طالب حرام ستایش و احترام می‌گردد؛ و‌ مردم در اطراف قدرتمندان هستند؛ و طالب حلال، مذمت و سرزنش می‌شود، و طالب حرام ، ستایش و احترام می‌گردد.

آنگاه که در مکه و مدینه کارهایی می‌کنند که خدا دوست ندارد، و کسی از آن جلو گیری نمی‌کند، و هیچ کس بین آنها و کارهای بدشان مانع نمی‌شود؛ و آلات موسیقی و لهو و لعب در مدینه و مکه آشکار گردد؛ و مرد سخن حق گوید و امر به معروف و نهی از منکر کند، ولی دیگران او را از این کار برحذر می‌دارند.

هنگامی که دیدی مردم به همدیگر نگاه می‌کنند [یعنی چشم همچشمی می کنند، یا معیارشان بر خوب و بد اعمال خدا نیست] ، و از مردم بدکار پیروی نمایند؛ و راه نیک پیرو ندارد؛ و مرده را مسخره کنند و کسی برای او اندوهگین نشود؛ و دیدی که : سال به سال بدعت و بدیها بیشتر شود؛ و مردم جز از سرمایه داران پیروی نکنند؛ و‌ به فقیر چیزی را دهند که برایش بخندند، ولی در راه غیرخدا ترحم می کنند.

وقتی که دیدی علائم آسمانی آشکار شود، و کسی از آن نگران نشود؛ و مردم مانند حیوانات در انظار یکدیگر عمل جنسی انجام می دهند و کسی از ترس مردم از آن جلو گیری نمی‌کند؛ و انسان در راه غیر خدا بسیار خرج کند، ولی در راه خدا از اندک هم مضایقه دارد.

و آنگاه که دیدی عقوق پدر و مادر رواج دارد، و فرزندان هیچ احترامی برای آنها قائل نیستند، بلکه نزد فرزند از همه بدترند.

هنگامی که دیدی زنها بر مسند حکومت بنشینند و هیچ کاری جز خواسته آنها پیش نرود، و دیدی پسر به پدرش نسبت دروغ بدهد، پدر و مادر را نفرین کند و از مرگشان شاد شود؛ و دیدی که اگر روزی بر مردی بگذرد، و او در آن روز گناه بزرگی مانند بدکاری‌ ، کم فروشی، و زشتی انجام نداده ناراحت است.

و وقتی دیدی قدرتمندان، غذای عمومی مردم را احتکار می کنند؛ و‌ اموال خمس در راه باطل تقسیم گردد، و با آن قماربازی و شراب خواری شود، و به وسیله شراب بیمار را مداوا، و برای بهبودی، آن را تجویز کنند؛ و دیدی که مردم در امر به معروف و نهی از منکر و ترک دین بی تفاوت و یکسانند؛ و دیدی که سر و صدای منافقان برپا، اما صدای حق طلبان خاموش است؛ و دیدی که برای اذان و نماز مزد می‌گیرند؛ و مسجدها پر است از کسانی که از خدا نمی ترسند و غیبت هم می نمایند.

هنگامی که دیدی خورندگان اموال یتیمان ستوده شوند؛ و قاضیان بر خلاف دستور خداوند قضاوت کنند؛ و استانداران از روی طمع، خائنان را امین خود قرار دهند؛ و فرمانروایان میراث مستضعفان را در اختیار بدکاران از خدا بی خبر قرار دهند؛ و دیدی که بر روی منبرها از پرهیزکاری سخن می‌گویند، ولی گویندگان آن پرهیزکار نیستند.

و بالخره هنگامی که دیدی صدقه را با وساطت دیگران، بدون رضای خداوند، و به خاطر درخواست مردم بدهند؛ و دیدی وقت نمازها را سبک بشمارند؛ و همّت وهدف مردم شکم و شهوتشان است؛ و دنیا به آنها روی کرده است؛ و دیدی نشانه‌های برجسته حق ویران شده است؛ [این آخرالزمان است] در این وقت خود را حفظ کن و از خدا بخواه که از خطرات گناه نجاتت بدهد.(۱۲)

این بود روایت امام صادق (ع) که به ذکر گوشه‌ای از مفاسد جهان در آستانه قیام وانقلاب بزرگ حضرت مهدی (عج) فرا گیر خواهد شد.

و اما “علائم حتمی الوقوع” ظهور با استفاده از روایات معصومین علیه السلام، اندک است.

در روایتی امام صادق(ع) می فرمایند: «پیش از ظهور قائم(عج) پنج نشانه حتمی است: قیام یمانی، فتنه سفیانی، صیحه آسمانی،‌ قتل نفس زکیه و شکافتن زمین و فرو رفتن عده ای در بیابان»(۱۳)

همچنین امام صادق فرموده است: «وقوع ندا[ی آسمانی] از امور حتمی است؛ و سفیانی از امور حتمی است و یمانی از امور حتمی است و کشته شدن نفس زکیه از امور حتمی است و کف دستی که از افق آسمان برون آید از امور حتمی است. و سپس اضافه فرمودند: «و نیز وحشتی در ماه رمضان است که خفته را بیدار کند و شخص بیدار را به وحشت انداخته و دوشیزگان پرده نشین را از پشت پرده بیرون می‌آورد.»(۱۴)

امیرالمؤمنین(ع) از رسول خدا(ص) روایت نموده که فرمودند: «ده چیز است که پیش از قیامت حتماً به وقوع خواهد پیوست : فتنه سفیانی و دجال ، واقعه دخان [دود، ظهور دابه، خروج قائم، طلوع خورشید از مغرب، نزول عیسی، خسوف در مشرق، خسوف در جزیره العرب، و آتشی که از مرکز عدن شعله می‌کشد و مردم را به سوی بیابان محشر هدایت می‌کند»(۱۵)

امام محمد باقر(ع) فرموده است: « در کوفه، پرچمهای سیاهی که از خراسان بیرون آمده است، فرود می‌آید و وقتی مهدی(ع) ظاهر شد، برای بیعت گرفتن به سوی آن می‌فرستد.»(۱۶)

وظائف شیعه در آخرالزمان :

روایاتی وارد شده که وظائف دینداران و پر هیزکاران را در ان زمان که از هر طرف ابتلاء ات هجوم اورده است معین می کند و بطور کلی وظیفه هر فرد متدینی است که هنگام شیوع نا ملایمات و در محیط فساد و بی دینی که مردم رو به سوی شهوات و هوی پرستی و مادیگری سوق شوند.

با کمال صبر و حوصله درمقابل مخالفین و اهل فسق و عصیان استقامت ورزیده و کمترین سستی وتماسح و تزلزل در راه انجام و ظائف الهی پیدا نکرده و بهر نحوی که میسر و ممکن است خود را از آلودیگها و قبایح اعمال و خلافها و معاصی نگهداری و حفظ کرده و هم رنگ افراد فریب خورده و منحرف شده قرار ندهد .

اری چون اجتما ع فاسد گشته و محیط تیره و دگر گون گشت چاره ای جز کناره گیری و پر هیز کاری و نگهداری خود نیست و امر به معرف ونهی از منکر به حق و دستگیری و نجات غریق در صورتی وظیفه است که خود در معرض لغزش در مسیر هجوم سیل واقع نگردد البته کناره گیری از محیط فاسد و خوداری از آلودگی ها و فساد بطور کلی وظیفه هرفرد متدینی است و اندازه و خصوصیات و جزئیات این وظیفه با اشخاص و موارد و نیروهای افراد و موقعیت انان تفاوت می کند.

پی نوشت ها :

۱- محمد جواد مهری ؛ نشانه های شگفت آور آخرالزمان ص ۳۳

۲- غیبه ، نعمانی ، ص ۲۳۵

۳- ملاحم ، ابن طاووس ص ۷۷

۴- بحارالانوار ، جلد ۲ ص۱۹۰

۵- همان جلد ۵۲، ص ۳۸۰

۶- کمال الدین ، جلد ۱ ص ۳۳۱

۷- فردوس الاخبار ،ج ۵،ص ۲۲۷

۸- الفائق ، جلد ۱ ،ص۱۴۱

۹- الغیبه نعمانی ص ۲۷۱

۱۰- دائره المعارف قرآن الکریم ، مرکز فرهنگ و معارف قرآن ، ج ۱ ، ص ۱۱۴-۱۲۴

۱۱- غیبت نعمانی با ترجمه غفاری باب ۱۸ ص ۴۲۹

۱۲- بحارالانوار ، علامه مجلسی ج ۵۲ص ۲۵۶-۲۶۰(با اندکی تصرف در متن )

۱۳- کمال الدین و تمام النعمه شیخ صدوق ص ۶۵۰

۱۴- غیبت نعمانی با ترجمه غفاری باب ۱۴ ص ۳۶۵

۱۵- بحارالانوار علامه مجلسی ج ۵۲ ص ۲۰۹و غیبت شیخ طوسی ص۲۶۷

۱۶- غیبت شیخ طوسی ص۲۷۴

 1. عاشق اقا می‌گه:

  سلام ممنون از مطالب زیباتون۰ این روزهابی مهدی باران هم بوی تشنگی میدهد اللهم عجل الولیک الفرج

 2. محمد می‌گه:

  تورابه خدااین همه برنامه توکشورمیذارن یه برنامه هم بذارین که تو یک ساعت معین همه مردم دعای فرج روبخونن

 3. مهدی می‌گه:

  سلام عرض می کنم
  ممنون از سایت خوب و مفیدتون در پناه حق

 4. زهرا می‌گه:

  سلام
  ممنون مطالبتون جالب بود….

 5. زهرا می‌گه:

  سلام
  مطالبتون واقعا جالب بود….ممنون

 6. رجب می‌گه:

  سلام ممنونم

 7. حسین می‌گه:

  اونائی که باید بیشتر خودشان را اصلاح کنند هنوز روی صنلی و میز دعوا می کنند . اله عجل لولیک

 8. نسرین می‌گه:

  سلام اللهم عجل الولیک الفرج

 9. اهل مطالعه می‌گه:

  لطفا اگر امکان دارد در مورد اوضاع کشورمان در آخرالزمان مطالبی بگذارید.با تشکر

 10. محمدرضا می‌گه:

  تو که رفتی… همه جا ماندیم
  زیر بار غم و اندوه زمان
  بی گمان جان و دل و سر همه می باید داد
  بهر رفتن به ره دوست، و از بغض جهان
  آری انگار همه مرهم دل می دانیم
  که چه درمان بُوَد این زخم گران
  لیک اندازه اش از کف دادیم
  که چه مقدار بُوَد مرهممان
  شد یکی مفرط و کیش اش همه بر حق دانست
  خواند ما را مُلحِد و کافرمان
  زد بر آن کُوس انا الحق دم و دم تند و روان
  نشنیدیم جز آن صوت و پر شد سرمان
  آن یکی دست و دلش شست و دم از دانش زد
  دورمان کرد از آن مقصد و از غایتمان
  بزد و دین و دلم را همه ویرانی کرد
  که چرا چین و چنان است همه باورمان
  یا رب آن جان جهان دار به ما باز رسان
  که دگر رفت همه طاقتمان
  تا به کی بَدوِ دو راهی مانیم
  نرسد صوت دعا؟ آه و همه شیون مان؟
  ظلم ِ ظالم، جهلِ شایع، کبر و زور و احتیاج
  سِب و توهین، فهم آیین، همه با قد کمان
  تو که رفتی، همه جا ماندیم…

  خدایا… ظهور مهدی فاطمه را جلوتر بیانداز…
  محمدرضا

 11. mohamad می‌گه:

  به امید دیدار روی یوسف زهرا

 12. س..س..م..ع.. می‌گه:

  وقتشه قیامی به بزرگی قیامه امام حسین ع کنیم خیلی نزدیکه

 13. سپیده می‌گه:

  امام تو رو قران بیا…
  من خیلی عوض شدم…از موقعی ک خدا یکیو سر راهم قرار داد ۱۸۰ درجه تغییر کردم…
  مطالب خوبی بودن خیلی اگاهم کردن…ممنون…اجرتون با امام زمان عج

 14. احمد می‌گه:

  این درسته و اصل خودسازیه…
  بیایید خودمون رابسازیم
  اول خودم…..
  اللهم عجل لولیم الفرج المولانا امام المهدی فی المملکتنا

  یامهدی ادرکنی

 15. علی می‌گه:

  نصف بیشتر این نشانه ها اتفاق افتاده.فقط بترسیم از خدا و خودمون رو پاک کنیم.

 16. ناشناس می‌گه:

  البته این شگف انگیزی برای اهل دله و الا برای مردم دوره ما که همه چیز عادیه شگفتی نداره

 17. احسان می‌گه:

  فقط خدایا دیر شده اللهم عجل لولیک الفرج

 18. عبدالنبی ساعدی می‌گه:

  برای تعجیل(یعنی زوترازآنچه وقتش معین شده)دعاکنیم،اماقبل ازآن ازخودبپرسیم که آیامابه همه ی شرایط لازم را دارا هستیم آن پاکی وطهارت راداریم آیا ما پاک پاک هستبم،پس اول بخودبنگریم ازروایات نقل شده ازکسانی که درخواست ظهور کردن وعلما برای پاسخ دادن به خواسته آنان مجبور به راستی آزمایی آنان سدند اما ازاین امتحان سربلند بیرون نیامدن،شرطها باید بجا اورد بعد بازی نیست اگرخودمان جز دشمنان باشیم چه(اللهم صلی علی محمد وآل محمدوعجل فرجهم)

 19. خزان می‌گه:

  یا امام زمان عجل الله تعالی فرجه آدم میشم! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 20. یا امام زمان تورا به هرکسیکه دوستش داری ازخدا بخواه که ظهورت راانقدرنزدیک کنه که شاید باندازه یک روزمیدونی چرا من یک پدرهستم وپسری ۲۵ساله دارم مدتیست که میشنوم راه خلاف وحرام میرود شایددهابارنصیحت کردم امربمعرف کردم وامروزپنجشنبه دوم مهرماه سال۹۴ است صبح زودبیدارشده بامن دعوامیکنه ودست روی من بلند میکنه شیشه خانمو شکونده که چرا بهش میگم راه راستوبرو وشبها بیرون نمون یاامام زمان ازتومیخواهم که تمام جوانهارو براه راست هدایت کنی وجون ماروهم هدایت کنی که خیلی بمنومادر.وخواهرش داره بی احترامی میکنه که میدونم اینکارها یکی ازنشانهای ظهورهستش خدایا بخاطرامام زمان بدادم برس موندم نمیدونم باید چکارکنم

  • ناشناس می‌گه:

   باسلام خداوند ا امام زمان رو برسان
   ولی پدر محترم سو تفاهم نشه کمی فکر کنید تو این سالها که پسر ۲۵ ساله ات داشت به کی میرفت کجا بودی نکنه پول کسب میکردی نکنه حلال نبوده نمیگم دزدی کردی اگه کاسبی گران فروشی نگاه حرام به مشتری اگه کارمندی کم کاری خلاصه ببین پای خودت کجا لغزیده مادرش عیب کرده چه کردی این شده نتیجه

  • ناشناس می‌گه:

   پدر من نگران نباشید انشاالله با تلاش و توکل به خدای بخشنده و مهربان تمامی مشکلات حل میشه .

  • قاسم می‌گه:

   سلام تو قران امده ازصبر و نماز یاری بجویید دعا می کنم مشکلات تمام مسلمانان حل بشه و هر چه سریع تر حکومت عدالت تشکیل بشه

 21. محمد می‌گه:

  همه برا ظهرش ۱۴ تا صلوات از ته دل بفرستید یا خدا برسون عزیز زهرا را یا امام زمان(ع )

 22. محمد می‌گه:

  عالی بود ان شاءالله مالک اصلی زمین بیاد و همه را خوشحال کنه ما که جز ظهورش هیچی نمیخوایم بعد از خدا امیدمون به امام زمان خدایا برسون ظهر عزیز زهرا را برسون ظهور یوسف زهرا را با این همه اتفاقاتی که افتاده خیلی از نشانه ها نمایان شده الهم عجل لولیک الفرج یا مهدی

 23. ناشناس می‌گه:

  مرگ جوونا ک اینروزا وححشتناک زیاد شده هم از علایم اخر زمونه؟؟؟

 24. سارا می‌گه:

  یا امام زمان غلط کردم ظهور کن دیگه تا وضع بد تر از اینی که هست نشه یا مهدی

 25. مطهره می‌گه:

  عالی بود
  اللهم عجل لولیک الفرج

 26. رهرو قدس می‌گه:

  بیا که منتظرتم می خواهم انتقام سیلی را بگیرم

 27. رهرو قدس می‌گه:

  بیا که می خواهم انتقام سیلی را بگیرم

 28. فاطمه می‌گه:

  عالی بود .
  امیدواررم که هر چه زودتر امام زمان ظهور کنه.

 29. علی می‌گه:

  علی میگه می گه و میگه و گیه ومیگه امام زمان دوست دارم و دیووووووووونتم من

 30. محمد می‌گه:

  این حدیث هایی که امامان معصوم زدن نصفش اتفاق افتاده

 31. مرتضی...یا علی می‌گه:

  با سلام و امید به ظهور اقا امام زمان (عج) .
  میگن قوم موسی (ع) ۴۰ شبانه روز گریه و زاری و التماس کردن و خدا ظهور حضرت موسی رو ۳۰۰ تا ۴۰۰ سال جلو انداخت.
  حالا اگه ما هم واقعا بخواهیم و دعا کنیم مطمعن باشید خدا زودتر میفرسته اقا رو . ما الان در بدترین عذاب الهی به سر میبریم اخه هم در زمین و هم در زمان سرگردان هستیم

 32. میلاد می‌گه:

  مطالب شما عالی بود
  لطفاً بیشتر مطلب بذارین

 33. ياسين زنگنه می‌گه:

  باسلام و یا علی به همگی . خیلی مطلبتون جالب بود

 34. پیمان می‌گه:

  الهی به حق فاطمه…عجل لولیک الفرج

 35. ابوالفضل می‌گه:

  من هر چه قدر فکر می کنم می بینم که نصف این نشانه ها بیشتر پدید آمده و به نظر من دوره ی آخر الزمان است پست بیاییم با یکدیگر دعا کنیم

 36. صبا می‌گه:

  اللهم عج لولیک الفرج

 37. حسنیه می‌گه:

  به امید روزی که تمام پیامک های دنیا یک چیز باشد:مهدی آمد
  و امید وارم هممون از این امتحان سربلد بیرون بیایم.

 38. ناشناس می‌گه:

  خیلی الی بود انشاالله صاحب این دنیا می اید

 39. نوکر اقا می‌گه:

  اقا من گنه کارم تو جمع هوا دارات رو سیاهم خودت کمکم کن اللهم عج لولیک الفرج

 40. صادق می‌گه:

  لا حول و لا قوه الا بالله العلى العظیم …هیچ جا منع و همچنین قدرت و توانى نیست مگر به عنایت ذات اقدس خداوند

 41. ناشناس می‌گه:

  اللهم کن لولیک الفرج

 42. بهروز می‌گه:

  برای سلامتی وسرافرازی وفرج آقا امام زمان مهدی جان (ع) دعاکنیم مهدی جان بیا به ابی انت وامی یا صاحب الزمان .

 43. حسين می‌گه:

  واقعا خدا خیرت بده اگاهم.کردی

 44. نادر می‌گه:

  یکم در رابطه با عدد ۶۶۶ که مربوط به سفیانی است هم توضیح بدهید.یا مهدی ادرکنی

 45. اسما می‌گه:

  سلام دعا برای ظهور اقا میکنم چون از دنیا خسته شدم از این بیکاری وبی عاری ولی انقدر به خودم وایمانم واعمالم اطمینان ندارم میترسم خدایا بدادمان برس

 46. علی می‌گه:

  ممنون از مطالبتون کپی کردم راضی باشید
  amiralmomeninali.blogfa.com

 47. مسعود می‌گه:

  انشاالله که هرچه زودتر ظهور کنه. ولی علایمی که نوشتین جنبه عمومی و همیشگی داره. واضح تر توضیح بدین.

 48. شهاب می‌گه:

  به اجازه ی خداوند زمین را بندگان صالحش به ارث میبرند

 49. ناشناس می‌گه:

  خبری می رسد از راه خبر نزدیک است
  آب و آیینه بیارید سحر نزدیک است

  طبق آیات و روایات رسیده، ای قوم!
  جمعۀ آمدن او به نظر نزدیک است

  عاقبت فصل زمستان به سر آید روزی
  باز هم گل دهد این باغ ثمر نزدیک است

  قطره چون رود شود راه به جایی ببرد
  به دعای فرج جمع اثر نزدیک است
  با ظهورش حرم فاطمه را می سازیم
  بار بر بند برادر که سفر نزدیک است

 50. ناشناس می‌گه:

  خیلی ممنون از مطالب خوبتون
  منم یه وبلاگ ساختم که میتونین بعد عید بهش سر بزنید چون الان آماده نیست asrzohur.blog.ir

 51. حسن می‌گه:

  سلام من هم اخبار آخر الزمان را دنبال می کنم مرگ عبدالله در آخر الزمان راست است که گفته امام صادق علیه السلام است

 52. یاس می‌گه:

  به خدا پناه میبریم از فتنه های اخرالزمان با این فساد وظلم و بیرحمی که زیاد شده باید برای ظهور اقا امام زمان دعا کنیم

 53. ناشناس می‌گه:

  خدااااااااا
  کاش زودتر ظهور کنه

 54. مهدی می‌گه:

  خیلی ممنون از مطالب مفیدتان

 55. مهدوئ می‌گه:

  سلام اکر تمام اعظای بدن برای خدا کار کنه احتیاج نیست که دنبال ایشان جایی بکردی انشاع الله همدیکر را ملاقات خواهید کرد

 56. جود می‌گه:

  الهم عجل لولیک الفرج

 57. ناشناس می‌گه:

  خیلی ممنون .
  خیلی مطالب خوب و مفیدی بود .

 58. حسین می‌گه:

  سلام
  بهتون خدا قوت میگم
  خدا خیرتون بده.

 59. ناشناس می‌گه:

  اللهم عجل ولیک فرج .

 60. نیم سکه می‌گه:

  با سلام از سایت خوبتون ممنون واقعا مفید امیدوارم امام زمان نجات دهنده ما باشد

 61. من می‌گه:

  سلام
  ممنون از مطالب خوبتون.
  موفق باشید

 62. ناشناس می‌گه:

  کاش بودی تا دلم تنها نبود تا اسیر غصه فردا نبود

 63. من می‌گه:

  با سلام من دیروز یه متنی خوندم که داره از دیروز کل بدنم میلرزه و خیلی هم ناراحتم،
  در مکه ماهواره هایی نابود کننده تعبیه شده که هدفشون از بین بردن امام زمانه(خدا لعنتشون کنه واقعا” هر چی لیاقتشونه سرشون بیاد و خواروذلیل دو عالم بشن کثافتا) و دجال همین ماهواره ها هستند همه رو در سراسر دنیا منحرف میکنن و یک چشم هستند
  خدایا خودت کمکمون کن و هدایتمون کن

  • ناشناس می‌گه:

   سلام میکنم به اقا امام زمان امیدوارم هرچه زودتر بیائی و به موجودات مظلوم کمک کنی دنیا بی نظم دلها سنگ شده تو انقدر مهربان هستی که زودتر به این دردها پایان دهی . امین یا رب العالمین

  • ناشناس می‌گه:

   سلام میکنم به اقا امام زمان امیدوارم هرچه زودتر بیائی و به موجودات مظلوم کمک کنی دنیا بی نظم و دلها سنگ شده تو انقدر مهربان هستی که زودتر به این دردها پایان دهی . امین یا رب العالمین

  • سوگند می‌گه:

   مرسی از برنامتون

 64. ناشناس می‌گه:

  بسیار عالی بود اللهم عجل لولیک الفرج

 65. باقر می‌گه:

  خدایا ازت میخام ازاین همه شب جمعه فقط یکبار فقط یکبار منو به مجلس دعای کمیل اباصالح عج دعوت کن چون میترسم شرمنده امیرالمومنین <حضرت زهرای<یاذبیح العطشان شوم خیلی غمگینم خدایا صبری عنایت کن

 66. فاطمه می‌گه:

  الهم عجل لولیک الفرج

 67. ناشناس می‌گه:

  این وبلاگ محلی برای شناساندن امام زمان (ع) و برطرف کردن موانع ظهور آن حضرت می باشد. سعی شده است با لینک گذاری بخشی از کلیپ های جالب و جذاب در خصوص حقیقت ظهور تلنگری به مردم بدهد. امید است اقدام ناچیز ما در جهت “تعجیل در ظهور” مورد لطف بقیه الله قرار گیرد انشاالله
  برای لینک
  http://imamzaman255.blogfa.com/

 68. ناشناس می‌گه:

  الا که نور خدایی خداکند که بیایی
  تو مکه ای تو منایی خدا کند که بیایی

 69. اسدی می‌گه:

  سلام ممنونم مطلباتون خیلی خوب بود اگر همینی که هستیم از ته دل ظهور امام زمان را خواستار باشیم به جونیم قسم ظهور می کنه البته از. ته دل…………

 70. وحید بلوچی جنت آبادی می‌گه:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  اللهم عرفنی نفسک فانک ان لم تعرفنی نفسک لم اعرف رسولک
  اللهم عرفنی رسولک فانک ان لم تعرفنی رسولک لم اعرف حجتک
  اللهم عرفنی حجتک فانک ان لم تعرفنی حجتک ظللت عن دینی
  اللهم لا تمتنی میتتا جاهلیه و لاتزع قلبی بعد اذ هدیتنی

  خداوند متعال فرج امام غریب زمانمان رو برساند ، با مژده فرجش قلب نازنین حضرتش را شاد بفرماید ،با مژده فرجش ،فرج به شیعه عنایت بفرماید. به ما توفیق معرفت الامام علیه السلام عنایت بفرماید . توفیق تفقه در دین عنایت بفرماید. شیعیان و نوامیس شیعه را در پناه حضرتش حفظ بفرماید. شیعیان را برای نوکری و سر دادن در راه حجت ابن الحسن عجل الله تعالی فرجه الشریف آماده بگرداند . به حق القران و بحق صلوات بر محمد و آل محمد

 71. محمدرضا می‌گه:

  سلام خیلی ممنون از مطالبتون . هرکی پای امام زمانش ایستاده اول یه صلوات برای تعجیل ظهورش بفرسه . دوم خودش رو اصلاح کنه هیچ فکر کردید اگه هرکس خودش رو اصلاح کنه چقدر ظهور امام زمانمون نزدیک میشه. سوم من شنیدم امام زمان موقعه ای ظهور میکنه که شیعه هاش بتونن ازش محافظت کنن پس اگر شیعه اشی و پاش وایسادی برای ظهورش کاری انجام بده نه این که بگی اقا بیا . من بقیش رو نمی نویسم تا خودت هم یکم فکرکنی دربارش که تو داری برای ظهور چیکار میکنی ایا ظهور امام زمان رو به تاخیر نمی اندازی من وظیفه ی خودم میدونستم این مطالب رو بنویسم حالا اگه میخواهید با من در ارتباط باشید و درباره ی مهدویت کاری انجام بدید این ایمیل منه هرموقع بهم ایمیل بدید بهتون بعد دو روز یا حداکثر یک هفته میگم چیکار کنید من و چند تا از دوستانم به تازگی گروهی تشکیل دادیم برای تبلیغ اسلام تشیع و مهدویت این ایمیل بنده است mrgs1379@gmail.com

 72. ناشناس می‌گه:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
  ۱۴ صلوات به نیت ظهور آقامون

 73. حلما می‌گه:

  عالی بودید و هستید

 74. حمید می‌گه:

  کاشکی اسم ماهم جز اون یاران باوفای مهدی قرار گیرد .برای تعجیل ظهورش صلوات

 75. امین کاشانی می‌گه:

  اسلام علیک یا صاحب الزمان.خدایا یعنی میشه اسم ما جزءاون۳۱۳نفری باشه که امام زمان توی نامشون میخون.?انشاالله همه ی ماجزءاونن۳۱۳نفرباشیم.

 76. مهدی می‌گه:

  سلام
  السلام علیک یا صاحب ازمان
  خدا کی میشه روی زیبای آقامونو ببینیم؟ خدا کنه ظهور نزدیک باشه و آقامون بیادو مارو از بدبختی و جاهلیت نجات بده

 77. ستاره می‌گه:

  یعنی خدا جون میشه اون روزو. دید واقامون به کمک هممون. بیاد

 78. بنده خدا می‌گه:

  سلام خدا ظهورش را نزدیک کنه تا ما امام عزیز تر از جانمان راببینیم برای سلامتی اقا صاحب الزمان جمیعا صلوات.

 79. پريسا می‌گه:

  سلام دستتون دردنکنه
  ما که ایمان قوی نداریم پس خداجون
  اقامون را بیاور تا به ما را درست را یاد بده

 80. هانا خانوم می‌گه:

  سلام بابت مطلب عالی تون ممنون

 81. EMA می‌گه:

  خیلی ممنون
  توی این فتنه ها کسی سربلند میاد بیرون که پای امام زمانش به هیچ منتی وایسه .
  خیلی ها آرزو کردند تو آخر الزمان زندگی نکنن
  عزیزان سعی کنید با خودتون عهد ببندید و گناه نکنید هر گناه داره ظهور رو عقب میندازه .
  یا صاحب الزمان (عج)

 82. ابراهیم می‌گه:

  عشق به آقایعنی دوری از گناه خیلی سخته دعا کن آقا برای ما

 83. پریسا می‌گه:

  ممنونم اقابیاناامنی غوغاکرده توروز روشن تو صورت دخترمردم اسید می پاشن کسی نمی تونه دم بزنه اقاجونم بیا

 84. محمد دارایی می‌گه:

  ممنون از شما

 85. خاموش می‌گه:

  ۲۰۱۹ یا ۲۰۲۰ میلادی

 86. ایرج می‌گه:

  مومنان و پرهیزکاران واقعی با پاک کردن باطن و ظاهر و تزکیه نفس ، خود را برای ظهور صاحب الزمان مهدی در سالهای ۲۰۱۹ یا ۲۰۲۰ میلادی آماده کنند.جنگ هنگام ظهور جنگ باطن خواهد بود. یعنی هر کس پیش از ظهور در جنگ با خود (جنگ با امیال و نفوس شیطانی) به طور کامل به پیروزی رسیده باشد و به بالاترین حد از پاکی باطن رسیده باشد و به طور مطلق و دائم بر نفس خود غلبه داشته باشد ، از یاران حضرت مهدی ( منجی عالم بشریت) خواهد بود.تو را خدا فقط دعا کنید برای تعجیل ظهورش !!!

 87. آقانیما می‌گه:

  اقا بیا
  پر از گناهیم بیا
  خسته شدیم
  اقای خوبی ها چقد چشم انتظار بمونیم

 88. حمیدرضا عراقیه می‌گه:

  لَخَلْق‌ُ السَّمَـَوَ َت‌ِ وَ الاْ ئَرْض‌ِ أَکْبَرُ مِن‌ْ خَلْق‌ِ النَّاس‌;(غافر،۵۷)آفرینش آسمان‌ها و زمین از آفرینش انسان‌ها مهم‌تر است‌، ولی بیش‌تر مردم نمی‌دانند.
  ================================================================================================
  این آیه مربوط به کسانی هستش که فکر می کنند که واقعا انسان خلق شده که جایگاهی در دنیا و آخرت داشته باشه ( هر انسان از موجودات دیگر بالاتر هستش ) در واقع این آیه در مورد نظم و هماهنگی بین موجودات و اینکه انسانها باید کارهای گروهی و کمک به همدیگر رو سر مشق قرار دهند و در سختیها و خوشیها با هم هم پیمان و متحد باشند . انسان ها با صفات متضاد به وجود آمده اند و به یک درجه در نعمت ها کمک می شوند یعنی اگر کسی پولدار هستش به همان میزان و شایدم بیشتر خدا به دیگری کمک کنه ، بعضی ها از نظر عقلی ، منطقی ، فهمی ، درکی قدرت های جسمی ، روحی و … ، کسی که تحمل زندگی رو واقعا نداره و نمی تونه از پس زندگی بربیاد کمکش می کنه و … در کل همه انسان ها با تمام تضاد های درونشون بخاطر این بدنیا آمدندکه مکمل هم باشند و به هم دیگه برای رسیدن به رضایت خدا تلاش کنند . بخاطر این آفرینش آسمان ها و زمین از خلقت انسانها مهمتر بوده که این تعامل و همبستگی بین موجودات انسانها را به فکر وادار کنه و وادارشون کنه که هم دیگر رو دوست داشته باشند و با تفکر در مورد این نوع خلقت همبستگی بین انسانها بیشتر و زیادتر بشه . خدا انسان رو خلق نکرد که بهش سجده کنند ، خدا انسان رو خلق کرد تا تواضع و فروتنی رو همه موجودات یاد بگیرند . انسان به چه چیزش مغروره ؟ علم ، فصاحت کلام ، درک ، منطق ، قدرت جسمی ؟… خدا علم رو به فرشته ها داد و به انسان هم یاد داد . انسان در اصل خلق شده تا با دانش خدا و تواضعش نصبت به اون و درک عمیق و صحیحش به دیگر موجودات کمک کنه تا در کنار هم بودن رو یاد بگیرند . انسان خلق شده تا زنجیره ای برای با هم بودن باشه .
  نه به خیال باطل بعضی ها انسان خلق شده که نعوذبالله مثل خدا ، خدایی کنه . انسان خلق شده تا بندگی خدا رو بکنه و میان موجودات عالم هستی ارتباط خوبی برقرار کنه . انسان موجودی برای تمام فصوله D:

 89. صمد می‌گه:

  سلام.خداقوت
  دلم قرصه که چیزی نمونده دیگه …روزهای سخت تموم میشه
  هرروز به فکرشم
  باهمه درموردش حرف میزنم.خیلی ها به دلیل ناآگاهی از ظهور می ترسن
  ولی من قلبم به عشق مولا می تپه

 90. مریم ز می‌گه:

  می ترسم از اینکه جلوی امام زمان نتونم سرمو بلند کنم خدایا یا ستار العیوب یا غفار الذنوب کمکمون کن

 91. مریم ج می‌گه:

  سلام درودبر منجی عالم بشریت وخداقوت به شما

 92. مهدی می‌گه:

  سن کم دارم منتظرشم

  • Maryam می‌گه:

   سلام دستتو ن درد نکنه کاشکی همه تو ی اینترنت دنبال خوندن همینا بودن دنبال چیز هایی که به دردشون نمی خوره نبودن
   مهدی بیا مهدی بیا
   ای غنچه ی گیتی بیا
   انشا الله خدا ظهورش را نزدیک کنه وما راازیاران واقعیش قرار بده صلوات.

 93. عاشق مهدی می‌گه:

  الهم عجل لولیک الفرج

 94. عزیز می‌گه:

  باسلام خدمت منتظران ظهور تمام نشانهش های ظهور تحقق یافته فقط علامات حتمی که ۵تا هستن مانده اندودر عرض اسال اتفاق میافتد پس ظهورنزدیک است

 95. باران می‌گه:

  ولی واقعا همه ی این اتفاق ها ب کنار پس چراهمه دوست دارند امام ظهورکنه ولی همه هم از لحظه قیامت ترس دارند شاید بهتره فقط توبه کنیم ومنتظرباشیمو ب خداتوکل کنیم ،ممنون از اطلاعاتتون.

 96. سارا می‌گه:

  سلام

  اگر به دنبال مستندی هستید تا چارچوب های سبک زندگی سنتی و اسلامی و همچنین آسیب های سبک زندگی غربی را به شکل کاملا مستند، ساده، خلاصه و در عین حال جذاب تببین نماید، توصیه می کنم این مستند رو تماشا بفرمایید :
  (مستند زندگی به سبک آخرالزمان)
  http://taavus.blogfa.com/post/116

 97. افشين می‌گه:

  درود بر شما متشکرم

 98. فاطمه می‌گه:

  خدا همه ی مارا از بدیها دورکنه وانشالله امام زمان زودتر ظهور کنه ودنیارا نجات بده. الهم عجل ولیک الفرج.

 99. حسنا می‌گه:

  ای خدای بزرگ زودتر امام زمان را برای ما بفرست ما شدیدا به وجود او نیاز داریم اللهم اجل لولیک الفرج

 100. رضا می‌گه:

  زیاد در حاشیه هستید تا توضیح دقیق

 101. ناشناس می‌گه:

  سلاحی در پروژه harrpتوسط امریکادر دست ساخت است که کلیه سلاحهای الکترونیکی را از کار میاندازد

 102. سحر می‌گه:

  واقعامابایدازشرشیطان به خدا پناه ببریم خدایاخودت مواظبمون باش نزاراز گمراهان باشیم خداجونم مراقبمون باش که سخت محتاج مخ
  راقبت توهستیم.

 103. میلاد می‌گه:

  سلام .اگه دقت کرده باشین وقایعش بیشتر مربوط به یه کشور مسلمان هست پس هنوز تا ظهور مونده .چون خیلیاش تو کشورمون اتفاق نیفتاده.مرسی.

 104. ناشناس می‌گه:

  با سلام میخواستم بدانم طهور داعش در عراق از علایم ظهور نیست ? ممنونم

  • محمود ص می‌گه:

   با سلام وخدا قوت تو رو خدا برا سلامتی وظهور آقا سر نمازتون خیلی دعاکنین من که لیاقتشو ندارم ازخدا میخوام من وهمه رو به راه راست هدایت کنه الهم ارنی الطلعه الرشیده والغره الحمیده واکحل ناظری بنظره منی الیه عجل فرجه وسهل مخرجه اوسع منهجه واسلک بی محجته انفذ امره اشدد ازره . التماس دعا

 105. سوسن می‌گه:

  امیدواررم که هر چه زودتر امام زمان ظهور کنه !دیگه ظلم و ستم و فساد از این بیشتر…….

 106. امیر حسین می‌گه:

  فوق العاده بود.تشکر

 107. ابراهیم می‌گه:

  موارد جالبی بود. در صورت امکان نظر ارت علما در خصوص تفسیر بعضی از روایات را بیاورید.

 108. نفیسه می‌گه:

  سلام خسته نباشین خیلی مطالبتون زیباس لطفا اگه میشه با جزئیات بیشتری توضیح دهید
  این راسته که میکن فقط ۵ نشانه دیگه از اخر زمان مونده؟

 109. مرتضی می‌گه:

  سلام ،واقعآ مطالب جالبی بود

 110. ناشناس می‌گه:

  پناه بر خدا که بهترین پناهگاه است

 111. ندا می‌گه:

  سلامٰ خسته نباشید
  ممنون از مطالب خوبتون
  خدا قوت

 112. سارا می‌گه:

  سلام
  ممنون از وب و مطالب ارزشمندتون
  ازتون دعوت می کنم از این پست دیدن فرمایید و در صورت تمایل آنرا اشاعه دهید :

  شناخت امام زمان عج
  http://taavus.blogfa.com/post/108